Onkolog zdradza, jak zmniejszyć ryzyko raka. To jest kluczowe
Choć o zachorowaniu na raka mogą przesądzić czynniki genetyczne, w wielu innych przypadkach przed chorobą może uchronić profilaktyka. Onkolog wskazuje na jej pięć kluczowych zasad, które dotyczą wielu nowotworów.
1. Unikaj palenia
- Jako konsultant onkologiczny widzę wiele przypadków raka, w których pacjenci są w pełni zdrowi i prowadzą zdrowy tryb życia. Niemniej jednak badania wykazały, że istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka rozwoju nowotworu bez względu na wiek czy płeć - wskazuje brytyjski onkolog Justin Stebbing w "The Conversation".
Jako jedną z najważniejszych zasad ekspert wskazuje rzucenie palenia.
To najważniejszy krok, jaki można zrobić dla redukcji ryzyka zachorowania na raka. Szacuje się, że ok. 30 proc. wszystkich zgonów z powodu raka w USA i Europie jest spowodowanych paleniem papierosów.
Nigdy nie jest za późno, aby rzucić palenie — a korzyści zaczynają się natychmiast po rzuceniu.
Palenie zwiększa ryzyko nie tylko raka płuc, ale także jamy ustnej, gardła, nerek, pęcherza, trzustki, żołądka i szyjki macicy. Nawet bierne palenie jest niebezpieczne, dlatego warto dbać o środowisko wolne od dymu.
Palenie znacznie zwiększa prawdopodobieństwo rozwinięcia się raka jelita grubego oraz pogarsza rokowania, gdy nowotwór zaatakuje palaczy.
2. Utrzymuj zdrową wagę
Nie bez powodu otyłość jest nazywana "matką wszystkich schorzeń". Nadmierna waga może sprzyjać wielu chorobom przewlekłym, w tym nowotworowym.
Nadwaga pobudza wydzielanie hormonów, które mogą wspierać rozwój raka. Otyłość wiąże się z wyższym ryzykiem nowotworu:
- piersi,
- jelita grubego,
- endometrium,
- przełyku,
- nerek,
- trzustki.
Regularna aktywność fizyczna pomaga w utrzymaniu wagi i niezależnie zmniejsza ryzyko raka. Według American Cancer Society powinno to być co najmniej 150 minut umiarkowanego lub 75 minut intensywnego wysiłku tygodniowo.
3. Zdrowa dieta
Kolejny kluczowy krok to właściwe odżywianie. Choć dieta sama w sobie nie gwarantuje ochrony przed rakiem, pewne nawyki żywieniowe mogą znacząco obniżyć ryzyko.
Dieta, która pomaga uchronić się przed rakiem, opiera się m.in. na owocach, warzywach, pełnych ziarnach i roślinach strączkowych, które zawierają kluczowy dla zdrowych jelit błonnika. Warto pamiętać, że zdrowe jelita wpływają na zdrowie całego organizmu.
Dlatego od lat za optymalny model żywienia uznaje się dietę śródziemnomorską.
Kluczowe jest ograniczenie wysokoprzetworzonej żywności, cukru i tłuszczów nasyconych. Dr Scott zauważa, że wyższe ryzyko, szczególnie u osób urodzonych po 1960 roku, jest związane z niezdrowymi nawykami.
4. Ogranicz spożycie alkoholu
Spożycie alkoholu wiąże się z ryzykiem raka jamy ustnej, gardła, piersi, wątroby i jelita grubego.
Onkolog wskazuje, że zasada jest prosta: im więcej pijesz, tym bardziej zwiększasz ryzyko.
Lekarze konsekwentnie ostrzegają, że nie ma bezpiecznego poziomu spożycia alkoholu w kontekście zapobiegania rakowi. Dlatego jego ilość należy maksymalnie ograniczać.
5. Ochrona przed słońcem
Ochrona przed słońcem jest kluczowa w zapobieganiu rakowi skóry, w tym czerniakowi. Promienie UV mogą uszkadzać DNA komórek skóry, prowadząc do nowotworów.
Używaj kremów z filtrem SPF 30 lub wyższym, szukaj cienia i noś ochronną odzież.
Dodatkowo należy pamiętać o szczepieniach przeciwko wirusom takim, jak HPV, bo one również mogą zapobiegać niektórym typom raka.
6. Znaczenie profilaktyki
Zdrowy styl życia, a także regularne badania mogą znacząco zmniejszyć ryzyko zachorowania.
- Chociaż nie da się całkowicie wyeliminować ryzyka zachorowania na raka, tych pięć strategii może znacznie zmniejszyć prawdopodobieństwo zachorowania - wskazuje onkolog.
- Dzięki zdrowym wyborom nie tylko zmniejszasz ryzyko zachorowania na raka, ale także poprawiasz swoje ogólne zdrowie i samopoczucie, a prawdopodobnie będziesz również szczęśliwszy ze swoim nowym "ja". Nigdy nie jest za późno, aby zacząć wprowadzać pozytywne zmiany, które mogą mieć trwały wpływ na twoje zdrowie - podsumowuje ekspert.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez [dziejesie.wp.pl](https://dziejesie.wp.pl]
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.