Trwa ładowanie...

Opadająca powieka – dlaczego się pojawia i jak ją korygować?

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 22.07.2021 15:15
Opadająca powieka to defekt kosmetyczny, który najczęściej jest związany z fizjologicznym zjawiskiem wiotczenia skóry
Opadająca powieka to defekt kosmetyczny, który najczęściej jest związany z fizjologicznym zjawiskiem wiotczenia skóry (123rf)

Opadająca powieka to defekt kosmetyczny, który najczęściej jest związany z fizjologicznym zjawiskiem wiotczenia skóry, rzadziej z chorobami czy patologiami. Ponieważ w niektórych przypadkach opadanie powiek nie tylko nieestetycznie wygląda, ale i może zaburzać prawidłowe widzenie, trzeba je skorygować. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Przyczyny opadającej powieki

Opadająca powieka najczęściej jest jedynie defektem kosmetycznym, choć w niektórych przypadkach może zaburzać prawidłowe widzenie, a i prowadzić do niedyspozycji fizycznych i zmian neurologicznych.

Dlaczego powieka opada? Dzieje się tak z różnych powodów. Najczęściej odpowiada za to fizjologiczne zjawisko starzenia się skóry. Z czasem traci ona sprężystość i jędrność, a ponieważ skóra na powiekach jest najcieńsza, zmiany są tam najbardziej widoczne. Gdy w skórze zaczyna brakować kolagenu, powieki stają się wiotkie. Ponadto zaczynają też słabnąć mięśnie odpowiedzialne za unoszenie brwi.

Zobacz film: "Opadające powieka i worki niebepieczne dla oczu?"

Inne przyczyny opadającej powieki to:

  • nadmiar skóry na powiece,
  • osłabienie mięśni w okolicach powiek,
  • uszkodzenie nerwu,
  • zmiany nowotworowe,
  • cukrzyca i związane z nią choroby,
  • geny,
  • ptoza (łac. ptosis) - objaw porażenia mięśni powieki oka. To wada rozwojowa spotykana najczęściej u dzieci, występująca często rodzinnie. Objawia się jedno lub obustronnym opadnięciem powiek i częściowym przysłonięciem gałki ocznej. Istnieje również rzadziej spotykana nabyta forma choroby.

2. Kosmetyki i ćwiczenia na opadającą powiekę

Opadające powieki dodają lat i sprawiają, że twarz wygląda na smutną. Co robić, by zniwelować ten efekt? Z pomocą przychodzą zarówno preparaty na opadające powieki, jak i ćwiczenia.

Warto sięgać po żele i kremy pod oczy, o sprawdzonym, bezpiecznym i bogatym składzie, dobranym do wieku. Ważne, by ich aplikację kosmetyków pielęgnacyjnych wykonywać ruchem okrężnym, zaczynając od kącika wewnętrznego ku zewnętrznemu, kierując się w stronę górnej powieki. Kosmetyki trzeba rozprowadzać naokoło oka, kończąc nakładanie w wewnętrznym kąciku.

Można również wykorzystać domowe sposoby i naturalne składniki, które poprawią ukrwienie oraz jędrność skóry powieki. Sprawdzi się:

  • herbata rumiankowa: wystarczy na powieki, na kilkanaście minut, nałożyć zaparzone, ale letnie torebki z rumiankiem,
  • kostka lodu lub mocno schłodzona łyżka: wystarczy je przyłożyć bądź przecierać okolice oka delikatnymi, kolistymi ruchami,
  • świeży ogórek: wystarczy jego plastry położyć na kilkanaście minut na powieki.

Aby walczyć z opadającymi powiekami, warto wykonywać specjalne ćwiczenia, takie jak szerokie otwieranie oczu na kilkanaście sekund, nie marszcząc czoła czy przytrzymanie czoła za pomocą rąk i podnoszenie górnej powieki tak, aby nad źrenicą ukazywała się twardówka.

Pomocna jest również joga twarzy (filmiki instruktażowe można znaleźć w wielu miejscach w sieci). Warto także korzystać z zabiegów oferowanych przez gabinety kosmetyczne. Dobrym pomysłem są na przykład specjalistyczne masaże, takie jak choćby masaż Kobido.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Zabiegi na opadającą powiekę

Jeśli powieki nie opadają bardzo, można skorzystać z metod dermatologii estetycznej: radiofrekwencji mikroigłowej (tzw. nieoperacyjny lifting) lub zabiegu z wykorzystaniem nici PDO, które po wprowadzeniu pod skórę podnoszą powieki.

Najlepsze efekty przynosi zabieg na opadającą powiekę. Jeżeli przyczyną jest poważne schorzenie, celem zabiegu jest zwiększenie pola widzenia i poprawa jakości życia. Jeżeli korekta opadających powiek nie jest związana z poważną chorobą, jej celem jest usunięcie defektu kosmetycznego i poprawa wyglądu. Operacja plastyczna powiek oczu to blepharoplastyka. Dzięki niej można skorygować zarówno górne, jak i dolne powieki.

Zabieg korekcji opadającej powieki, który trwa około dwóch godzin (od godziny do trzech), przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym. Przedtem podaje się doustne leki uspakajające. Na czym polega zabieg? W miejscach naturalnych zgięć, aby ukryć późniejsze blizny, wykonuje się cięcia. Następnie usuwa się nadmiar tkanki tłuszczowej, czasem fragment mięśnia i nadmiar skóry.

Przed zabiegiem należy wykonać badania i sprawdzić sprawność narządu łzowego.

Przeciwwskazaniem do zabiegu jest niewydolność gruczołów łzowych, nadciśnienie, nadczynność tarczycy, choroby serca, cukrzyca czy zaburzenia psychiczne.

W leczeniu opadania powiek stosuje się również nieinwazyjną metodę wykorzystująca urządzenie Plasma IQ, opierające się na mikrowiązkach plazmy. Polega ona na wykonaniu niewielkich punktów na powierzchni powieki. Zabieg trwa około 20 minut.

Opadającą powiekę, która jest związana z ptozą, można skorygować chirurgicznie poprzez wzmocnienie mięśni, bądź przy pomocy specjalnych okularów z przesłoną na zdrowe oko, która zmusza chore oko do większej pracy.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze