Trwa ładowanie...

Opaska magnetyczna na kolano - działanie i przeciwwskazania

Avatar placeholder
16.12.2022 14:45
Opaska magnetyczna na kolano to rozwiązanie ortopedyczne, które zmniejsza dolegliwości bólowe.
Opaska magnetyczna na kolano to rozwiązanie ortopedyczne, które zmniejsza dolegliwości bólowe. (Adobe Stock)

Opaska magnetyczna na kolano to rozwiązanie ortopedyczne, które swoje działanie opiera na biomagnetoterapii, dziedzinie fizjoterapii stosującej do leczenia pole magnetyczne. Poleca się ją przy dolegliwościach bólowych, zarówno w przypadku kontuzji, jak i zmian zwyrodnieniowych czy reumatyzmu. Jak działa opaska magnetyczna na kolano? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jej noszenia?

spis treści

1. Co to jest opaska magnetyczna na kolano?

Opaska magnetyczna na kolano jest wyrobem medycznym, którego zadaniem jest nie tylko stabilizacja stawu kolanowego, ochrona przed kontuzją, znoszenie bólu, ale wspieranie procesu leczenia. Stosuje się ją w rehabilitacji, terapii i profilaktyce schorzeń narządu ruchu.

Jak wygląda opaska magnetyczna na kolano? Najczęściej jest wykonana z miękkich, komfortowych i oddychających materiałów. Przy ciele utrzymują ją rzepy umożliwiające regulację stopnia ucisku oraz zabezpieczające przed zsuwaniem się opaski podczas chodzenia. Zawiera także magnesy.

Rozwiązanie tego typu swoje działanie opiera o mechanizm właściwości pola magnetycznego, czyli tak zwanej terapii magnetycznej. Opaska magnetyczna jest zaliczana do elementów biomagnetoterapii (czyli leczenia za pomocą pola magnetycznego).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Ponieważ magnetoterapia umożliwia nie tylko powierzchniowe, ale i głębokie oddziaływanie na organizm, terapia polem magnetycznym może stanowić samodzielną metodę lub mieć istotne znaczenie w procesie kompleksowego leczenia.

2. Jak działa opaska magnetyczna na kolano?

Opaska magnetyczna na kolano jest rozwiązaniem, które działa wielotorowo. Po pierwsze pełni funkcję ochronno-stabilizacyjną. Służy do usztywnienia i stabilizacji, a także odciążenia lub zabezpieczenia stawu kolanowego.

Działa jak stabilizator: zapewnia pełną asekurację ortopedyczną stawu kolanowego, podtrzymuje ścięgna, co zmniejsza na nie nacisk, stabilizuje i odciąża kolano, miejscowo podnosi temperaturę ciała, dzięki czemu redukuje ból i obrzęk.

Ponadto opaska, dzięki obecności magnesów, pełni funkcję regeneracyjną (terapia biologiczna energią pochodzącą z magnesów). Oddziaływanie magnetyczne przenika strukturę:

  • oddziałując na układ limfatyczny,
  • stymulując krążenie krwi,
  • łagodząc ból,
  • zmniejszając stan zapalny,
  • regenerując mięśnie i stawy,
  • przyśpieszając odnowę biologiczną. Energia pochodząca z magnesów zastosowanych w opaskach stymuluje komórki organizmu w zakresie aktywności różnych mechanizmów samoregulacji i samokontroli.

Dzięki opasce magnetycznej na kolano, ale i inne części ciała, możliwa jest również akupresura magnetyczna, to jest masaż punktowy wypukłymi magnesami, co dodatkowo wspiera leczenie i rehabilitację.

Zatem co daje opaska magnetyczna na kolano? Wspiera proces leczenia i pozwala przywrócić sprawność ruchową. Jeśli chodzi o opaski magnetyczne na kolano, ich skuteczność jest kwestią dyskusyjną, a opinie na temat skuteczności ich stosowania bardzo różne (zarówno bardzo dobre, jak i umiarkowanie entuzjastyczne)

3. Opaska magnetyczna na kolano – wskazania i przeciwwskazania

Wskazaniem do stosowania stabilizatorów stawu kolanowego z magnesami są:

  • operacje łękotek, operacje rzepki i inne zabiegi w obrębie stawu kolanowego, np. rekonstrukcja więzadeł,
  • obrzęki stawu kolanowego,
  • urazy stawu kolanowego (zwichnięcie, skręcenie, złamanie, stłuczenie, naderwanie ścięgien, więzadeł),
  • stany chorobowe rzepki i łękotki z uszkodzeniem chrząstki, zmiany zwyrodnieniowe i dysfunkcje kolana pochodzenia reumatycznego,
  • bóle kostno-stawowe, bóle zwyrodnieniowe, bóle reumatyczne, bóle pourazowe, ból przy schodzeniu ze schodów, bóle mięśni w tkance włóknistej, bóle artretyczne, nerwobóle oraz przewlekłe niewiadomego pochodzenia,
  • zaburzenia układu krążenia,
  • rehabilitacja,
  • nadwyrężenia przy dużej aktywności fizycznej,
  • bolesność, sztywność i niestabilność stawu kolana,
  • treningi sportowe, sporty wyczynowe, piesze wędrówki (profilaktyka).

Przeciwskazaniem do noszenia opaski magnetycznej na kolano jest aparat słuchowy, rozrusznik serca i inne implanty elektroniczne, a także ciąża i okres karmienia piersią.

4. Jak dobrać odpowiedną ortezę na kolano?

W zależności od etiologii bólu czy niedyspozycji kolana stosuje się bardzo różne opaski na staw kolanowy. Jej wybór uzależniony jest od rodzaju urazu, aktywności pacjenta oraz funkcji, jaką ma pełnić.

Wybór odpowiedniego stabilizatora jest kluczowy dla leczenia, dlatego powinien się tym zająć specjalista, na przykład lekarz prowadzący terapię czy fizjoterapeuta.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze