Trwa ładowanie...

Operacja barku – wskazania, opis zabiegu, zalecenia, zalety

Avatar placeholder
30.03.2021 14:18
Operacja barku – wskazania, opis zabiegu, zalecenia, zalety
Operacja barku – wskazania, opis zabiegu, zalecenia, zalety (shutterstock)

Operacja barku, nazywana jest artroskopią. Operacja barku przeprowadzana jest za pomocą endoskopu, który jest wprowadzany do stawu barkowego za pomocą małego nacięcia. Dzięki temu możliwe jest dokładne obejrzenie stawu barkowego i postawienie dokładnej diagnozy. Gdy lekarz wie dokładnie, co się dzieje w stawie, może przejść do operacji barku. W celu wykonania operacji barku wykonuje się kolejne nacięcia, przez które wprowadzane są potrzebne narzędzia chirurgiczne.

spis treści

1. Operacja barku - wskazania

Operacja barku jest wykonywana w jasno określonych przypadkach. Wskazaniem do operacji barku jest zespół bólowy barku przy jednoczesnym zapaleniu kaletki podbarkowej. Operacja barku powinna również zostać przeprowadzona u osób, które mają rozerwany pierścień rotatorów. Operacje barku wykonuje się też, u osób, których staw barkowy został zmieniony przez chorobę zwyrodnieniową.

Wskazaniem do operacji barku jest również obecność wolnych ciał wewnątrzstawowych i długotrwałe zapalenie błony maziowej. Bardzo często lekarze decydują się również na operację barku, gdy staw ramienny jest niestabilny lub doszło do urazu np. górnej torebki stawowej. Operacja barku pomoże również osobom z zarostowym zapaleniem torebki stawowej, czyli tzw. zamrożonym barkiem.

2. Operacja barku - opis zabiegu

Zobacz film: "#dziejesiewtechnologii: proteza 3D"

Operacja barku jest przeprowadzana w znieczuleniu ogólnym lub przewodowym, czyli znieczuleniu miejscowym. W czasie operacji barku pacjent zostaje ułożony półsiedząc lub leżąc na zdrowym boku tak, aby ręka znajdowała się na wyciągu. Podczas operacji barku staw zostaje wypełniony specjalnym płynem do artroskopii. Lekarz wykonuje małe nacięcia, wprowadza artroskop i obserwuje przebieg operacji barku na monitorze.

Po wykonaniu operacji barku na rany zakłada się szwy i opatrunek. Pacjent porusza się po operacji barku samodzielnie. Ramię umieszcza się w ortezie, a czasami zaraz po operacji barku rozpoczyna się rehabilitację. Pacjent po operacji barku zostaje wypisany do domu następnego dnia, a szwy zostają ściągnięte po 2 tygodniach.

3. Operacja barku - zalecenia

Operacja barku jest stosunkowo bezpieczna, jednak po zabiegu należy przestrzegać zaleceń lekarza. Pacjent powinien zostać odwieziony do domu. Zaraz po operacji barku nie powinien prowadzić auta ani jeździć autobusami.

Po operacji barku należy przyjmować przepisane przez lekarza leki i zmieniać opatrunki. Rana po operacji barku nie powinna zostać zamoczona. Ponadto pacjent powinien zgłaszać się na umówione wizyty kontrolne i reagować na różne niepokojące objawy, które mogą wystąpić w międzyczasie, jak np. ból, sączenie się rany lub gorączka.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Pacjent wraca do pełnej sprawności w ciągu 1-6 miesięcy, a przez pierwsze 2 tygodnie ramię zazwyczaj jest unieruchomione. Rehabilitacja po operacji barku powinna być wykonywana pod okiem fizjoterapeuty.

4. Operacja barku - zalety

Operacja barku ma wiele zalet. Operacja barku jest przede wszystkim mało inwazyjna. Dzięki temu, że w czasie operacji barku wykonuje się małe nacięcia, operacja ta jest obarczona bardzo niskim ryzykiem i pozostawia po sobie małe blizny. Po operacji barku pacjent nie pozostaje na długo w szpitalu, a rehabilitacja po zabiegu jest stosunkowo krótka. To wszystko sprawia, że po operacji barku można szybko powrócić do normalnej aktywności i codziennych czynności.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze