Trwa ładowanie...

Operacja biodra – wskazania, opis zabiegu, powikłania

Avatar placeholder
20.09.2021 15:31
Operacja biodra – wskazania, opis zabiegu, powikłania
Operacja biodra – wskazania, opis zabiegu, powikłania (adobestock)

Operacja biodra ma na celu zlikwidowanie bólu i poprawę funkcjonowania zmienionego przez chorobę zwyrodnieniową stawu. Wykonanie operacji biodra jest często jedyną szansą na odzyskania sprawności i powrót do normalnej codziennej aktywności. Przez wielu lekarzy operacja biodra jest uważana za największe osiągnięcie poprzedniego stulecia. Jednak operacja biodra jest poważnym zabiegiem, który jest obarczony pewnym ryzykiem powikłań.

spis treści

1. Wskazania do operacji biodra

Operacja biodra jest zazwyczaj wykonywana, gdy staw biodrowy pacjenta zniszczyła choroba. Wskazaniem do operacji biodra jest:

  • choroba zwyrodnieniowa - jest to najczęściej diagnozowany problem ze stawami biodrowymi, który jest bezpośrednio związany z wiekiem i zbytnim przeciążaniem stawu. W wyniku choroby dochodzi do zniszczenia chrząstki, co prowadzi z czasem do konieczności wykonania operacji biodra. Choroba utrudnia chodzenie, powoduje ból, ogranicza ruch stawu, co prowadzi do niemal całkowitego wyłączenia chorego z codziennych czynności;
  • choroba reumatyczna - staw biodrowy zostaje zniszczony przez długotrwały stan zapalny. Prowadzi on do obrzęków i przerostów w stawie. Zmiany w maziówce są główną przyczyną nieodwracalnych zmian. Stan zapalny utrudnia ruch stawu, niszczy chrząstkę stawową, prowadzi do bolesności stawów i niepełnosprawności.
  • złamanie stawu biodrowego - operacja biodra jest często wykonywana u osób, które w doświadczyły złamania w stawie biodrowym. Wówczas operacja biodra może polegać na wszczepieniu endoprotezy w przypadku osób starszych, a u osób młodych czasami wystarcza złożenie kości przy pomocy śrub;
  • wrodzone wady budowy biodra - wskazaniem do operacji biodra są również wrodzone wady anatomiczne, które utrudniają lub uniemożliwiają normalną pracę stawu, np. dysplazja stawu biodrowego.
Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Nie ma wątpliwości, że dla zdrowych stawów kluczowa jest przede wszystkim regularna aktywność fizyczna.

zobacz galerię

2. Jak wygląda zapis operacji biodra?

Operacja biodra odbywa się zazwyczaj w znieczuleniu zewnątrzoponowym. Przed operacją biodra pacjent dostaje profilaktycznie antybiotyki i heparynę drobnocząsteczkową, która ma zapobiec zakrzepicy.

Operacja biodra rozpoczyna się od odcięcia szyjki kości udowej. Lekarz pogłębia następnie panewkę w miednicy. Po usunięciu tych części zostają one zastąpione przez endoprotezy (udową i panewkowką).

Po operacji biodra profilaktycznie podaje się antybiotyk przez kolejne 3-4 dni, natomiast leki przeciwzakrzepowe są przyjmowane nawet przez kolejne 6 tygodni po zabiegu.

Po operacji biodra pacjent powinien szybko rozpocząć ćwiczenia izometryczne i oddechowe oraz podejmować próby pionizacji. Cel to stopniowe rozpoczęcie chodzenia w 6-7 dobie po operacji biodra. Przez 1 do 2 tygodni po operacji biodra pacjent powinien przebywać w szpitalu, aby rana po operacji biodra się zagoiła i rozpoczęto rehabilitację.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

Pacjent po operacji biodra musi poruszać się o kulach i wykonywać ćwiczenia rehabilitacyjne pod okiem specjalisty i w domu. Rehabilitacja po operacji biodra to bardzo istotny etap powrotu do pełnej sprawności. Po operacji biodra rehabilitacja powinna trwać minimum 6 tygodni.

3. Powikłania po operacji biodra

Operacja biodra jest na ogół uznawana za zabieg bezpieczny. Jednak jak każda operacja niesie ze sobą pewne ryzyko powikłań. Na szczęście, aby uniknąć większości powikłań po operacji biodra, wystarczy odpowiednie leczenie i rehabilitacja. Powikłania po operacji biodra to najczęściej zakrzepica żylna, infekcje, urazy stawu biodrowego, poluzowanie protezy, zesztywnienie stawu, a nawet wydłużenie bądź skrócenie nogi.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze