Trwa ładowanie...

Operacja mózgu – wady naczyniowe, nowotwory, wodogłowie, urazy

Avatar placeholder
30.03.2021 20:33
Operacja mózgu – wady naczyniowe, nowotwory, wodogłowie, urazy
Operacja mózgu – wady naczyniowe, nowotwory, wodogłowie, urazy

Operacja mózgu jest obarczona sporym ryzykiem. Przyczyny operacji mózgu są to poważne choroby, takie jak tętniaki, czy guzy mózgu. Obecnie operacje mózgu są stale udoskonalane, aby zwiększyć ich bezpieczeństwo.

spis treści

1. Kiedy trzeba zrobić operację mózgu?

Operacje mózgu związane z wadami naczyniowymi wykonuje się, gdy u pacjenta zostaną stwierdzone tętniaki i naczyniaki. Operacja mózgu w przypadku tętniaka - jeżeli istnieją ku niej wskazania - powinna być wykonywana możliwie jak najszybciej. Zazwyczaj tętniak przejawia się w różny sposób. Objawem może być nawet lekki ból głowy. Rokowanie pacjenta z tętniakiem przed operacją mózgu zależy od stanu ogólnego pacjenta. Najlepszą metodą leczenia tętniaka jest zaklipsowanie go w czasie operacji mózgu.

Innym powodem operacji mózgu jest naczyniak tętniczo-żylny mózgu. Na podstawie jego lokalizacji i rozmiaru lekarz wybiera odpowiednią formę leczenia. Naczyniaki leczy się za pomocą operacji mózgu, embolizacji i radioterapii lub połączenia tych metod.

2. Nowotwory

Zobacz film: "Leczenie tętniaka"

Operacje mózgu wykonuje się również w celu usunięcia guzów mózgu takich jak glejak, oponiak i nerwiak.

Nieznane sposoby na obniżenie ryzyka wystąpienia udaru
Nieznane sposoby na obniżenie ryzyka wystąpienia udaru [5 zdjęć]

W Polsce co roku aż 86 tys. osób doznaje udaru mózgu. Najczęściej choroba atakuje mężczyzn po 65. roku

zobacz galerię

W przypadku glejaków usuniecie ich w czasie operacji mózgu, nie daje gwarancji całkowitego wyleczenia. Niestety ze względu na to, że glejak nacieka na tkankę mózgową, w różnym okresie po operacji mózgu glejak może odrosnąć. Z tego względu operacje mózgu, w których czasie usuwa się glejaki, są zazwyczaj uzupełniane o inne metody leczenia nowotworów, jak chemioterapia i radioterapia.

Usunięcie oponiaka dzięki operacji mózgu daje szansę na całkowite wyleczenie. Warunkiem jest całkowite wycięcie zmiany w czasie operacji mózgu. Dzieje się tak, ponieważ oponiaki nie naciekają otaczających tkanek, a raczej je uciskają i przesuwają. Natomiast operacja mózgu u osoby z nerwiakiem ma na celu wycięcie całego guza i nieuszkodzenie przy tym znajdujących się w okolicy zmiany struktur, np. nerwu twarzowego. Usunięcie nerwiaka w czasie operacji mózgu pozwala czasami na leczenie wodogłowia, jeżeli krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego jest zakłócone przez guz.

3. Wodogłowie

Operacje mózgu są również konieczne w leczeniu wodogłowia. Wodogłowie wewnętrzne można wyleczyć jedynie za pomocą operacji mózgu. W czasie takiej operacji mózgu zostaje usunięta przyczyna zablokowania przepływ płynu rdzeniowego. Wykonuję się wówczas drenaż wewnętrzny, a wyjątkowych sytuacjach zewnętrzny. Operacja mózgu w przypadku wodogłowia komunikującego jest przeprowadzana rzadko i tylko w sytuacjach, które tego wymagają.

PYTANIA I ODPOWIEDZI LEKARZY NA TEN TEMAT

Zobacz odpowiedzi na pytania osób, które miały do czynienia z tym problemem:

Wszystkie odpowiedzi lekarzy

4. Operacje mózgu przy urazach

Operacje mózgu są czasami koniecznością, gdy dochodzi do urazów głowy. Należy jednak pamiętać, że sposób leczenia zależy od rodzaju i zakresu urazu. Najczęstszą przyczyną operacji mózgu po urazach głowy jest zdiagnozowanie krwiaka. Krwiak jest poważnym zagrożeniem dla życia człowieka. Zdiagnozowany odpowiednio wcześnie, pozwala na szybkie przeprowadzenie operacji mózgu.

Gdy lekarz podejrzewa krwiaka mózgu, w pierwszej kolejności powinien wykonać tomografię komputerową. Wskazaniem do badania jest utrata przytomności, zaburzenia świadomości, zaburzenia psychiczne po urazie, obecność objawów neurologicznych, które mogą wskazywać na uszkodzenie określonego obszaru mózgu oraz pęknięcie czaszki widoczne na zdjęciu RTG.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze