Trwa ładowanie...

Operacje bariatryczne zmniejszają apetyt na słodycze

Operacje bariatryczne, czyli zabiegi chirurgiczne mające na celu leczenie otyłości, wykazują pozytywne wyniki u wielu pacjentów, których BMI wynosi powyżej 35. Nowe badania pokazują, że operacje te mogą zmniejszać apetyt na słodycze.

spis treści

  Jak wynika z opublikowanych do tej pory raportów, ponad 80 proc. przeprowadzanych zabiegów bariatrycznych uznaje się za sukces. Jednak ich dokładny wpływ na układ nerwowy nie jest do końca rozumiany. Nowe badania skupiły się na związku pomiędzy receptorami w jelitach, a dopaminą w mózgu.

  Zobacz film: "Co na otyłość brzuszną?"

  Istnieje wiele mechanizmów, które wspólnie przekładają się na pozytywny wynik zabiegu. Ograniczenie wchłaniania pokarmów to najbardziej oczywisty czynnik, ale sam w sobie nie wyjaśnia sukcesu operacji bariatrycznej.

  Co ciekawe, pacjenci po operacji często doświadczają zmiany apetytu, jednak do tej pory mechanizmy ją wywołujące były jedynie spekulacją. Badania przeprowadzone przez Ivana de Araujo z Yale University School of Medicine przybliżają możliwe wyjaśnienie.

  Poprzednie badania przeprowadzone na myszach pokazały, że w spożywaniu kalorii częściowo pośredniczy układ nagradzania w mózgu, w którym dużą rolę odgrywa dopamina. Ośrodek przyjemności jest wrażliwy na cukier w przewodzie pokarmowym. Z powodu uzależniającej natury słodyczy, zwierzęta, których żołądki wypełniono słodkim roztworem, ciągle wykazywały ochotę na osłodzoną wodę pomimo uczucia sytości.

  W obecnych badaniach opublikowanych na łamach "Cell Metabolism", przeprowadzono operacje bariatryczne na myszach, podobne do tych, które powszechnie stosuje się u ludzi wymagających interwencji chirurgicznej. Eksperymentalne podejście polegało na wszczepieniu bypassa pierwszej sekcji jelita i przyłączenia żołądka bezpośrednio do dolnego obszaru przewodu pokarmowego.

  Różnica polegała na tym, że nie wstawiono balonu żołądkowego, który ograniczałby ilość spożywanych przez gryzonie pokarmów. Myszy, które poddano zabiegowi, a które sztucznie nasycano słodkim roztworem, wykazywały znacznie mniejsze zainteresowanie spożywaniem cukru.

  Naukowcy są zdania, że zabieg spowodował zmniejszenie wydzielania dopaminy, co z kolei ograniczyło przyjemność ze spożywania słodyczy.

  Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

  Operacje bariatryczne zmniejszają apetyt na słodycze
  Operacje bariatryczne zmniejszają apetyt na słodycze (Zdjęcie ciastek / Shutterstock)
  Polecane dla Ciebie
  Komentarze
  Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
   Pomocni lekarze
   Szukaj innego lekarza