Trwa ładowanie...

Opieka koordynowana, większa liczba darmowych badań profilaktycznych oraz podwyżki dla lekarzy. Reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej wejdzie w życie 1 lipca

Opieka koordynowana, większa liczba darmowych badań profilaktycznych oraz podwyżki dla lekarzy. Reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej wejdzie w życie 1 lipca
Opieka koordynowana, większa liczba darmowych badań profilaktycznych oraz podwyżki dla lekarzy. Reforma Podstawowej Opieki Zdrowotnej wejdzie w życie 1 lipca (East News)

21 czerwca odbyła się konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dotycząca reformy systemu Podstawowej Opieki Zdrowotnej. Jedną z najważniejszych zmian, która wejdzie w życie już od 1 lipca, będzie możliwość zlecania większej liczby darmowych badań profilaktycznych przez lekarzy rodzinnych. Równie istotne jest obniżenie wieku pacjentów, którzy będą mogli z nich skorzystać. Najmłodszą grupą wiekową, będą bowiem 35-latkowie, a nie 55-latkowie, jak dotychczas.

spis treści

1. Reforma POZ. Ministerstwo Zdrowia przedstawiło zmiany

W konferencji prasowej, obok ministra zdrowia Adama Niedzielskiego udział wzięła również prof. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w zakresie medycyny rodzinnej. Oboje zgodnie przyznali, że ustalenia, nad którymi pracowano przez ostatni rok, są odpowiedzią na potrzeby zarówno pacjentów, jak i lekarzy POZ.

Minister zapowiedział m.in. zmianę sposobu finansowania programów profilaktycznych oraz poszerzenie zakresu badań diagnostycznych. Jak dodał, dzięki tym zmianom możliwe będzie lepsze wykorzystanie kompetencji lekarzy rodzinnych.

Zobacz film: "Oliwa z oliwek zapobiega zawałowi"

- Przystępując do pracy, byliśmy przekonani, że musi być spełnionych kilka postulatów. Po pierwsze to zarówno pacjenci, jak i lekarze oczekują od POZ większego zakresu badań diagnostycznych. Myśląc o całej piramidzie świadczeń, która w systemie opieki zdrowotnej jest realizowana, chcieliśmy, aby na poziomie POZ realizowany był jak największy zakres świadczeń, które nie wymagają odsyłania do specjalisty – dodał.

Jak podkreślił minister, szczególny nacisk położono na profilaktykę. Ci lekarze, których duża liczba pacjentów skorzysta z badań profilaktycznych, będą mogli liczyć na podwyżki ze strony MZ. Przykładowo premię dostaną ci lekarze, których pacjenci wykonają badania profilaktyczne szyjki macicy, mammografię czy badania profilaktyczne chorób układu krążenia.

"Lekarze POZ będą otrzymywali premie i dodatkowe finansowanie, jeśli pacjenci będą w dużym stopniu korzystali z badań profilaktycznych. Bo rolą lekarza rodzinnego jest dbanie o pacjenta również w ten sposób proaktywny" – mówił.

Lekarz POZ będzie mógł także wystawiać skierowania na badania finansowane z budżetu powierzonego. Są to środki finansowe, które lekarz będzie mógł wykorzystać na sfinansowanie badań dodatkowych, nieistniejących dotychczas w koszyku świadczeń, a także na konsultacje specjalistyczne w wybranych jednostkach chorobowych. Wśród badań znalazły się:

  • ferrytyna
  • witamina b-12
  • anty-CCP
  • antygen H pylori w kale
  • anty HCV
  • szybkie testy: CRP-ilościowy dla dzieci do ukończenia 6 r.ż.
  • strep test (wymaz z gardła)

Dodatkowo lekarz POZ będzie mógł wystawić skierowanie na tomografię komputerową klatki piersiowej wyłącznie po uprzednio wykonanym badaniu radiologicznym klatki piersiowej i stwierdzeniu w opisie zmian wymagających weryfikacji i poszerzenia diagnostyki (szczegółowe zasady dla lekarzy POZ pojawią się wkrótce).

Minister Niedzielski ogłosił zmiany w Podstawowej Opiece Zdrowotnej
Minister Niedzielski ogłosił zmiany w Podstawowej Opiece Zdrowotnej (East News)

2. Profilaktyka chorób krążenia. Badania dla 35-latków

Zmiany zaplanowano także w profilaktyce chorób układu krążenia, które są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. W związku z tym, że wczesna diagnostyka może zapobiec rozwojowi tych schorzeń, Ministerstwo Zdrowia postanowiło obniżyć próg wiekowy osób kwalifikujących się do badań profilaktycznych.

- Poruszyliśmy kilka kwestii, które wymagają poprawy, ponieważ wiedzieliśmy, że profilaktyka mogłaby być na lepszym poziomie. Jedną z najważniejszych zmian są te wprowadzone do profilaktyki chorób krążenia (CHUK). Zwiększamy próg wiekowy osób, które będą mogły z nich skorzystać. Od teraz będzie on obejmował osoby w wieku 35-65 lat, a nie 55-65 lat jak to było dotychczas – powiedziała prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Nowością będzie także możliwość realizacji programu samodzielnie przez pielęgniarki. Uprawnienia zyskają jednak dopiero po aktualizacji rozporządzenia umożliwiającego kierowanie pacjentów na badania diagnostyczne (lipidogram).

3. Chorzy przewlekle pod opieką lekarzy POZ

Minister Niedzielski poinformował, że kolejną zmianą będzie odchodzenie od przekazywania niektórych pacjentów chorych przewlekle lekarzom konkretnej specjalizacji. Wedle nowych ustaleń m.in. diabetycy mają być prowadzeni przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Szef MZ stwierdził, że cukrzyca jest takim schorzeniem, którego leczenie mieści się w kompetencjach lekarza POZ.

"Wyznaczniki reformy POZ (...) będą oparte przede wszystkim na zwiększeniu zakresu profilaktyki w populacji, zmianie filozofii płacenia za usługi, tj. opłaty za konkretne usługi medyczne zamiast płacenia ryczałtowego, zmianę sposobu prowadzenia chorych przewlekle, ma być więcej diagnostyki oraz opieka koordynowana" – podsumował.

Zadaniem koordynatora będzie umówienie wizyty pacjenta, ustalenie badań, koordynacja poruszania się pacjenta w systemie. Jeśli lekarz POZ uzna, że potrzebna jest konsultacja specjalistyczna, może wysyłać pacjenta na konsultację, albo sam przeprowadzić minikonsylium z wybranym przez siebie specjalistą. Plan opieki ma dotyczyć także osób chorych przewlekle.

- Opieką koordynowaną będą mogli zostać objęci pacjenci ze schorzeniami kardiologicznymi (nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, migotanie przedsionków), cukrzycą, chorobami pulmonologicznymi (POCHP oraz astma), chorobami endokrynologicznymi, które może leczyć lekarz POZ (niedoczynność oraz guzki tarczycy, które wymagają dalszej diagnozy) – powiedziała prof. Mastalerz-Migas.

- Dla pacjenta jest to bardzo duża korzyść, ponieważ jest diagnozowany i leczony w POZ, a po rozpoznaniu ma ustalony tzw. indywidualny plan opieki, gdzie są zapisane działania, jakie przewiduje jego lekarz rodzinny na najbliższe 12 miesięcy. Wedle tego indywidualnego planu opieki medycznej koordynator pomaga pacjentowi ustalić wizyty i zrealizować badania. Ta pula badań jest znacznie szersza i zaliczają się do niej badania takie jak m.in.: echo serca, holter EKG, holter RR, czy USG Doppler tętnic szyjnych – wymieniła prof. Mastalerz-Migas.

Pozostałe badadnia to także:

  • USG Doppler naczyń kończyn dolnych,
  • echo serca przezklatkowe,
  • BNP (badanie to wykonuje się razem z oznaczaniem biomarkerów sercowych aby wykryć uszkodzenie serca)
  • albuminuria,
  • UACR (badanie przesiewowe w kierunku wczesnej oceny uszkodzenia nerek)
  • anty TSH,
  • anty TSHR,
  • anty TG,
  • biopsja cienkoigłowa tarczycy
  • spirometria

Masz newsa, zdjęcie lub filmik?* Prześlij nam przez dziejesie.wp.

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze