Oponka na brzuchu - u kobiet, dieta, ćwiczenia
Wiele osób ma kompleksy z powodu zbyt wydatnego brzucha. Oponka na brzuchu może skutecznie zniechęcać do wyjścia na plażę, czy też na basen. Wiele osób po prostu wstydzi się swojego wyglądu. Nawet ktoś o szczupłej sylwetce może mieć problem z oponką na brzuchu. Jednak odpowiednie ćwiczenia oraz dieta mogą tutaj pomóc. Należy zdawać sobie sprawę z tego, że wiele elementów będzie składało się na końcowy sukces, czyli pozbycie się oponki i w konsekwencji posiadanie płaskiego brzucha.
1. Jak tworzy się oponka na brzuchu?
Oponka na brzuchu, to po prostu odłożony tłuszcz w dolnej części brzucha. Najczęściej z oponką na brzuchu zmagają się kobiety. To u nich na brzuchu odkłada się najwięcej tłuszczu. Nie zawsze mimo wielu starań można się go łatwo pozbyć. Najważniejsze, żeby podejmować rozsądne decyzje i nie wyrządzić krzywdy własnemu organizmowi nieprzemyślanymi i zbyt rygorystycznymi dietami. Dążenie do umięśnionego brzucha może u kobiet doprowadzić np. do zaburzeń związanych z miesiączkowaniem.
2. Jaką dietę stosować, żeby pozbyć się oponki?
Jeśli chcemy, by oponka na brzuchu zniknęła musimy zadbać o odpowiednią dla nas dietę. Po posiłku należy mieć dużo energii, nie czuć głodu i ssania w żołądku, a jednocześnie nie mieć wypchanego brzucha. Ważne jest, aby dieta była zbilansowana bogata w produkty zawierające witaminy, składniki mineralne, a także białko, zdrowe tłuszcze i węglowodany.
Oczywiście proporcje powinny być dobrane konkretnie dla nas, dlatego kluczową sprawą w walce o zmniejszenie oponki na brzuchu jest, skonsultowanie się z doświadczonym dietetykiem, który zleci przeprowadzenie odpowiednich badań. Będzie z nich wynikało, jakie produkty nam szkodzą, a jakie są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Ważne, aby jeść częściej, np. 5 razy dziennie, co przyspieszy metabolizm i zapobiegnie odkładaniu się tkanki tłuszczowej. Nie dojadaj pomiędzy posiłkami i pij 1,5 lub 2 litry dziennie zmineralizowanej wody.
Podczas walki z oponką na brzuchu dobrze jest zrezygnować lub ograniczyć zdecydowanie spożywanie cukru, soli, alkoholu, żywności przetworzonej, fast foodów. Unikaj smażenia potraw, za to gotuj, grilluj i duś. Jedz dużo warzyw w posiłkach i w postaci własnoręcznie przygotowanych soków. Używaj wielu naturalnych ziół, niech twoja kuchnia kusi zapachem.
3. Najlepsze ćwiczenia żeby zrzucić brzuch
Oponka na brzuchu, to również wynik braku odpowiedniej ilości ruchu i ćwiczeń. Bez tego nie uda się pozbyć tkanki tłuszczowej. Najlepiej jest, kiedy łączy się różne rodzaje i metody treningowe. Bardzo dobre są ćwiczenia cardio, czyli takie jak jazda na rowerze, bieganie, szybki marsz, nordic walking, jak również pływanie i zajęcia fitness. Dzięki nim szybciej stracimy oponkę na brzuchu, bo intensywnie będziemy spalać kalorie.
Warto też podkręcać tempo i stosować trening interwałowy. Polega on na tym, że ćwiczenia wykonujemy szybko, ale w krótkim czasie. Następnie zwalniamy tempo lub odpoczywamy. Należy też przy tym cały czas angażować mięśnie brzucha. Takimi ćwiczeniami są unoszenia tułowia w pozycji leżącej na plecach z ciężarkiem lub bez. Również dobre jest wykonywanie podporu przodem, czyli tzw. planka oraz popularnych pompek.
Ważne jest, aby pamiętać o napinaniu mięśni brzucha wraz z wydechem. Przed treningiem interwałowym oraz ćwiczeniem brzuszków należy przeprowadzić rozgrzewkę, która pozwoli uniknąć urazów i kontuzji. Trening należy wykonywać 4-5 razy w tygodniu.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.