Opryszczka – mały-duży problem, z którym należy walczyć
Opryszczka. Skąd się bierze?
Za pojawienie się opryszczki odpowiedzialne są dwa blisko ze sobą spokrewnione wirusy: HSV-1 i HSV-2 (Herpes simplex virus, wirus opryszczki zwykłej). Pierwszy z nich jest najczęściej odpowiedzialny za opryszczkę wargową, stanowiącą najpowszechniejszą manifestację kliniczną zakażenia [3]. Z kolei HSV-2 w większości przypadków odpowiada za opryszczkę narządów płciowych (stąd opryszczka genitalna) i stanowi poważne zagrożenie dla kobiet w wieku rozrodczym [4].
Oba wirusy są bardzo powszechne. Występują na całym świecie. Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że jesteśmy ich nosicielami, bo zakażenie może przebiegać bez żadnych objawów. Stąd bardzo łatwo przekazać wirusa kolejnym osobom. HSV-1 przenosi się przez pocałunek lub używanie tych samych rzeczy co osoba zakażona, np. pomadki, sztućców, ręczników. HSV-2 przenoszony jest głównie drogą płciową.
Jak wygląda opryszczka?
W przypadku opryszczki wargowej wszystko zaczyna się od niewielkiego dyskomfortu. Czujemy mrowienie, pieczenie i swędzenie, najczęściej w kąciku ust. Po kilku dniach w tym miejscu pojawiają się małe, bolesne pęcherzyki, które z czasem pękają, tworząc ranki. Ich gojenie może trwać kilkanaście dni, szczególnie przy pierwszym zakażeniu.
O zupełnej eliminacji wirusa z organizmu możemy jednak zapomnieć. Po wniknięciu do organizmu przemieszcza się bowiem do zwojów nerwowych, gdzie pozostaje w stanie uśpienia. Pod wpływem różnych czynników, takich jak stres czy osłabienie organizmu, może dojść do reaktywacji wirusa i pojawienia się objawów klinicznych zakażenia [6].
Dlaczego opryszczka to duży problem?
Opryszczka to nie tylko problem estetyczny, ale również zdrowotny. Jest wysoce zakaźna, zwłaszcza w fazie aktywnej, kiedy na skórze pojawiają się pęcherzyki.
Jest szczególnie niebezpieczna dla kobiet w ciąży i noworodków, w przypadku których przebieg zakażenia może być bardzo ciężki. Owrzodzenia spowodowane przez opryszczkę mogą też ułatwić przenikanie wirusa HIV do organizmu [5].
Powodują też ból, dyskomfort i poczucie wstydu (opryszczka na ustach jest widoczna dla każdego). Aktywna faza zakażenia wymusza ponadto konieczność rezygnacji m.in. z zabiegów kosmetycznych, podczas których mogłoby dojść do przypadkowego uszkodzenia pęcherzyków.
Jak leczy się opryszczkę?
Leczenie opryszczki opiera się głównie na stosowaniu leków przeciwwirusowych, które przyczyniają się do skrócenia czasu trwania choroby, a także zmniejszenia dolegliwości bólowych [4]. Najczęściej stosowany jest acyklowir, który spowalnia rozwój zakażenia i przyspiesza proces gojenia się zmian skórnych. Zmniejsza też ryzyko rozprzestrzenienia się wirusa oraz ryzyko wystąpienia powikłań bakteryjnych [7].
Acyklowir jest dostępny w różnych formach. W aptekach dostępne są tabletki, a także kremy, maści i żele. Jest wśród nich Hascovir Lipożel[2], który łagodzi objawy opryszczki i spowalnia replikację wirusa. Ma lżejszą konsystencję od kremu i nie zostawia białych śladów na ustach.
W miejscowym leczeniu opryszczki wargowej i zmian opryszczkowych na twarzy może również pomóc Hascovir Pro.[2]
Co zrobić, gdy opryszczka nawraca?
W przypadku częstych lub nasilonych nawrotów opryszczki zaleca się stosowanie profilaktyczne leku Hascovir Control MAX[2]. Zawiera 400 mg acyklowiru (to maksymalna dawka tego leku w 1 tabletce bez recepty), który hamuje rozwój wirusa opryszczki i zmniejsza liczbę nawrotów. Lek jest szczególnie wskazany w okresach zwiększonego stresu lub innych czynników sprzyjających pojawieniu się "zimna".
Opryszczka, choć uciążliwa, nie musi stanowić problemu. Dzięki odpowiedniemu leczeniu i profilaktyce można znacznie zmniejszyć częstotliwość jej nawrotów.
Hascovir LIPOŻEL (I), 50 mg/g, żel. Skład: 1 g żelu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: żel. Wskazania do stosowania: Leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) i zmian opryszczkowych na twarzy. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.
HASCOVIR pro (I), 50 mg/g, krem. Skład: 1 g kremu zawiera 50 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: krem. Wskazania do stosowania: Miejscowe leczenie opryszczki wargowej (tzw. zimno) oraz zmian opryszczkowych na twarzy, wywołanych przez wirusa opryszczki pospolitej (Herpes simplex). Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242E.
Hascovir control MAX (I), 400 mg, tabletki. Skład: 1 tabletka zawiera 400 mg acyklowiru (Aciclovirum). Postać farmaceutyczna: tabletka. Wskazania do stosowania: Zapobieganie nawrotom opryszczki pospolitej u dorosłych z prawidłową odpornością. Produkt leczniczy może być stosowany jedynie u pacjentów, u których w przeszłości rozpoznano zakażenie wirusem opryszczki pospolitej. Podmiot odpowiedzialny: PRZEDSIĘBIORSTWO PRODUKCJI FARMACEUTYCZNEJ HASCO-LEK S.A. 51-131 Wrocław, ul. Żmigrodzka 242 E.
Hascovir protect (II), plastry na opryszczkę. Wyrób medyczny. Producent: Eurosirel S.p.A. Viale Europa 30 Cusago 20047, Milano, Włochy. Podmiot prowadzący reklamę i dystrybutor: Przedsiębiorstwo Produkcji Farmaceutycznej HASCO-LEK S.A. ul. Żmigrodzka 242 E, 51-131 Wrocław, Polska.
[1] To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją obsługi lub etykietą.
[2]To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania i tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W przypadku wątpilwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą