Opryszczka na ustach - przebieg i drogi zarażenia, leczenie
Opryszczka na ustach - wszyscy znamy ją doskonale. Nazywana „zimnem”, „skwarką” a czasem „febrą”. Ponad 80% naszej populacji jest zakażone jej wirusem. Faktycznie choruje połowa, pozostali są nosicielami. Można się jednak przed nią uchronić.
1. Opryszczka na ustach - przebieg zakażenia opryszczką wargową
Tego popularnego wirusa wywołuje inny wirus, nazywany „Herpes simplex typ 1 – HSV1”. Typ drugi (HSV2) odpowiedzialny jest za występowanie opryszczki na zewnętrznych narządach płciowych. Infekcja pojawia się na wrażliwej skórze i błonach śluzowych przy ustach i dziurkach nosa. Wyróżnia się cztery etapy przebiegu tego schorzenia. Na początku skóra w chorym miejscu zaczyna być napięta, stopniowo dochodzi świąd i pieczenie.
Opryszczka na ustach w drugiej fazie staje się zaczerwieniena i zaczyna rosnąć mała grudka. Jej następstwem jest wysiew drobnych pęcherzyków wypełnionych płynem surowiczym. Są bolesne. Kolejnym etapem jest pękanie tych pęcherzyków i tworzenie nadżerki. Czas pękania może trwać nawet do 10 dni. Wtedy szczególnie należy zadbać o higienę tego miejsca i unikać dotykania go, ponieważ istnieje możliwość przeniesienia zakażenia w inne miejsca twarzy. Szczególnie groźne jest dostanie się wirusa do oka.
Ostatni etap to wysychanie nadżerek i gojenie się ich. Występują wtedy liczne strupki, które najlepiej zostawić w spokoju i cierpliwie czekać, aż same odpadną. Opryszczka na ustach to problem, którego chcemy się jak najszybciej pozbyć ale jeśli będziemy zdrapywać strupki, to może dojść nie tylko do pozostawienia blizn, ale także do bakteryjnego zakażenia i proces leczenia wydłuży się.
2. Opryszczka na ustach - drogi zarażenia
Wirus HSV przenoszony jest drogą kropelkową. Wystarczy pocałunek z osobą będącą w trzecim stadium choroby, czyli mającą pęcherzyki z płynem surowiczym, picie z tego samego kubka, nawet zjedzenie czegoś tym samym sztućcem. Gdy raz złapiemy wirusa, to opryszczka na ustach powaca przez całe życie. Stajemy się nosicielami
.
Szkodliwe bakterie zagnieżdżają się w naszych komórkach i czekają na uaktywnienie się pod wpływem takich czynników jak np. przemęczenie, stres, miesiączka, przegrzanie organizmu lub jego wyziębienie. Gdy się obudzi, zaczyna wędrować do błon śluzowych (warg czy nosa) i tam powoduje stan zapalny.
3. Opryszczka na ustach - leczenie
Najlepiej od razu reagować na pierwsze objawy opryszczki. Przy pierwszych objawach opryszczki na ustach warto zastosować nanosrebro (naturalny antybiotyk) w sprayu – można je wsmarowywać i dodatkowo rozpylać na skórę przez 2-3 dni. Jeśli po tym czasie nie zniknie, można zastosować leki doustne.
Można stosować preparaty przeciwwirusowe i przeciwzapalne. W aptekach bez recepty można kupić specjalne maści, które należy stosować co dwie godziny. W szczególnych przypadkach, gdy opryszczka na ustach nie goi się przez dłuższy czas, należy udać się do lekarza, który może polecić antybiotyki.
Opryszczka na ustach raczej nie jest groźna i łatwo ją wyleczyć. Poważny problem sprawia przeniesienie wirusa dłonią do oka. Stamtąd może on udać się do mózgu i spowodować niebezpieczne opryszczkowe zapalenie opon mózgowych.
Oto kilka porad, jak należy się zachować mając opryszczkę na ustach:
- pamiętaj o dokładnym myciu rąk po nałożeniu maści ma chore miejsce,
- pod żadnym pozorem nie dotykaj oczu, postaraj się zachować ostrożność podczas robienia makijażu i nakładaniu soczewek kontaktowych (nie wolno zwilżać ich śliną),
- korzystaj z osobnego ręcznika, aby wirus nie przeniósł się na inne osoby,
- dbaj o czystość sztućców, kubków i naczyń, których używasz – należy je myć z płynem pod gorącą wodą.
Wirus opryszczki nie zawsze wywołuje chorobę, niektórzy z nas są tylko nosicielami. Nie wiadomo, dlaczego się tak dzieje. Jeżeli opryszczka na ustach pojawi się, to można mieć pewność, że będzie nawracała. Prawdopodobnie najboleśniejszy jest pierwszy atak. Nie można jej całkowicie zaradzić. Trzeba pamiętać o tym, jak zachować się podczas jej trwania i maści stosować już w początkowym etapie. Dzięki nim leczenie trwa krócej.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.