Trwa ładowanie...

Opuchlizna. Jeden z objawów raka płuc

Wygląd naszej twarzy może zdradzić, że chorujemy na raka płuc. Obrzęk okolic głowy i szyi jest jednym z objawów raka płuc. Warto więc obserwować swoje ciało i w razie wątpliwości skonsultować je ze specjalistą. Szybka diagnoza może uratować życie.

Zobacz film: "Mało znane przyczyny raka płuc"

1. Objawy raka płuc

Wskazuje się, że wśród nowotworów złośliwych, rak płuc występuje w Polsce najczęściej. Niestety, jest on także często przyczyną śmierci – wg Krajowego Rejestru Nowotworów w 2013 r. stanowił 24 proc. wszystkich zgonów z powodu raka.

Te same statystyki mówią również, że u ok. 23 proc. Polaków rocznie diagnozuje się nowotwór płuc. Według prognoz Ministerstwa Zdrowia za 10 lat to właśnie ten nowotwór będzie najczęściej występującym rakiem w Polsce.

Ciche oznaki problemów z płucami
Ciche oznaki problemów z płucami [6 zdjęć]

Boli cię łydka lub kolano? Zamiast wchodzenia po schodach coraz częściej wybierasz windę? A może zauważyłeś,...

zobacz galerię

W leczeniu raka płuc, podobnie jak w przypadku innych nowotworów, istotną kwestią jest szybkość diagnozy. Im szybciej zgłosimy się do lekarza, tym mamy większe szanse na skuteczność terapii. Warto więc obserwować swoje ciało i w razie wątpliwości zgłosić się na badania.

Jakie objawy mogą nas zaniepokoić? Eksperci podkreślają, że objawami raka płuc mogą być m.in. uporczywy kaszel, długotrwała infekcja dróg oddechowych, problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, a także świszczący oddech, chrypa oraz utrata masy ciała w krótkim czasie, brak apetytu i uczucie zmęczenia.

2. Obrzęk

Gdy w płucach rozwija się rak, zdarza się, że wywołuje opuchliznę na twarzy i szyi. Dlaczego tak się dzieje? To efekt nacisku guzów w klatce piersiowej na żyłę, która łączy serce i głowę. Ten objaw określany jest jako zespół żyły głównej.

Nie ma reguły jak szybko pojawi się opuchlizna. Czasem może pojawiać się stopniowo, a czasem z dnia na dzień. Na samym początku choroby, obrzęk może dotyczyć tylko twarzy, głównie okolic oczu. Potem opuchlizna rozrasta się.

Szacuje się, że ok. 23 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka płuc
Szacuje się, że ok. 23 tys. Polaków rocznie dowiaduje się, że ma raka płuc (123RF)

Dodatkowo obrzęk może pojawić się na szyi, ramionach i klatce piersiowej. Mogą też towarzyszyć mu zaczerwienienie, a także zawroty głowy i zaburzenia widzenia. Możemy być pewni, że opuchlizna sama nie zniknie. W przypadku takich objawów należy koniecznie skonsultować się z lekarzem i poddać leczeniu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.