Trwa ładowanie...

Orgazm zmniejsza ryzyko zabójczego nowotworu. Nawet o jedną trzecią

 Karolina Rozmus
Karolina Rozmus 31.08.2023 21:32
Dobra wiadomość dla mężczyzn. Orgazm zmniejsza ryzyko raka prostaty
Dobra wiadomość dla mężczyzn. Orgazm zmniejsza ryzyko raka prostaty (Getty Images)

Badacze doszli do intersujących wniosków na temat nowotworu prostaty, jednego z najczęstszych nowotworów złośliwych wśród mężczyzn, a także jednego z największych zabójców wśród raków. Okazuje się, że może przed nim chronić orgazm. Kluczem jest odpowiednia częstotliwość.

spis treści

1. Seks a rak prostaty. Badacze potwierdzają

Badania ujawniają, że aktywność seksualna odgrywa rolę w rozwoju raka prostaty. Dane i kwestionariusze zebrane od ponad 32 tys. mężczyzn w USA w wieku od 20 do 49 lat pokazują, że stosunek płciowy, a właściwie - ejakulacja - może chronić przed rakiem pod warunkiem odpowiedniej częstotliwości.

Mężczyźni w wieku od 20 do 29 lat, którzy osiągali orgazm 21 razy w miesiącu, czyli średnio pięć razy w tygodniu mieli aż o jedną trzecią niższe ryzyko rozwoju choroby nowotworowej w porównaniu z tymi, którzy osiągali orgazm cztery do siedmiu razy w miesiącu. U mężczyzn w wieku 40-49 lat to ryzyko było o 32 proc. niższe.

Zobacz film: "5 objawów raka prostaty, których nie należy ignorować. Nie są oczywiste"
Rak prostaty to jeden z najbardziej zabójczych i najczęściej diagnozowanych nowotworów
Rak prostaty to jeden z najbardziej zabójczych i najczęściej diagnozowanych nowotworów (Pixabay)

- Odkryliśmy, że mężczyźni zgłaszający wyższą częstotliwość wytrysku w wieku dorosłym byli mniej narażeni na późniejszą diagnozę raka prostaty – komentuje wyniki badań dr Jennifer Rider z Boston University.

- Te odkrycia dostarczają dodatkowych dowodów na korzystną rolę częstszego wytrysku przez całe dorosłe życie w etiologii raka prostaty, szczególnie w przypadku chorób niskiego ryzyka.

Na przestrzeni lat pojawiło się kilka teorii związanych z wytłumaczeniem związku między orgazmem a nowotworem. Badacze sugerują, że wytrysk może ułatwiać pozbywanie się z organizmu szkodliwych substancji.

2. Rak prostaty. Problem co siódmego Polaka

Rak prostaty należy obok raka płuca do najczęściej diagnozowanych wśród nowotworów atakujących mężczyzn – odpowiada za 20 proc. diagnoz i aż dziesięć proc. zgonów spowodowanych chorobami nowotworowymi. Statystycznie na raka prostaty choruje jeden na siedmiu mężczyzn w Polsce. Eksperci wskazują, że z biegiem lat zachorowalność na raka prostaty będzie rosnąć z uwagi na najpoważniejszy czynnik ryzyka – wiek pacjenta.

Poza wiekiem do najczęściej wymienianych czynników ryzyka rozwoju raka prostaty należą:

  • obciążenie rodzinne chorobą,
  • otyłość i dieta wysokokaloryczna,
  • pochodzenie etniczne i obszar zamieszkania,
  • narażenie na promieniowanie rentgenowskie,
  • palenie tytoniu,
  • picie alkoholu,
  • zażywanie narkotyków.

Zdiagnozowany na wczesnym etapie rak prostaty jest w pełni wyleczalny, kluczowe jest regularne badanie się, a także czujność na niepokojące dolegliwości. Na rozwijającą się chorobę nowotworową mogą wskazywać m.in. stałe parcie na mocz, ból i pieczenie podczas oddawania moczu, częste oddawanie moczu nocą czy uczucie niepełnego opróżnienia pęcherza po oddaniu moczu.

Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze