Trwa ładowanie...

Orteza na stopę - charakterystyka, wskazania, jak wybrać, cena

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
Katarzyna Wąś-Zaniuk 19.01.2023 08:55
Orteza na stopę stosowana jest w przypadku zwichnięć i skręceń stawu skokowego.
Orteza na stopę stosowana jest w przypadku zwichnięć i skręceń stawu skokowego. (Adobe Stock)

Orteza na stopę, zwana również stabilizatorem na stopę jest wyrobem medycznym, który znajduje zastosowanie w przynajmniej kilku przypadkach. Produkt ten wykorzystywany jest zarówno w rehabilitacji po złamaniach, zabiegach oraz kontuzjach, jak również w czasie choroby stawu skokowego. Ile kosztuje orteza na stopę? Co jeszcze warto wiedzieć o tym wyrobie zaopatrzenia medycznego?

spis treści

1. Co to jest orteza na stopę

Orteza na stopę, określana również jako stabilizator na stopę, to zaopatrzenie medyczne, które stosowane jest u pacjentów wracających do zdrowia po urazach, zwichnięciach bądź skręceniach stawu skokowego. Wskazaniem do stosowania takiego stabilizatora są również kontuzje kości strzałkowej, problemy dotyczące ścięgna Achillesa, porażenia nerwu strzałkowego.

Osoby noszące ortezę mogą szybciej rozpocząć rehabilitację, a także wcześniej powrócić do pełnego zdrowia. W niektórych sytuacjach stabilizator na stopę nosi się profilaktycznie.

Zobacz film: "Szczepienie przeciwko HPV"

Stabilizatory na stopę można podzielić na te:

  • sztywne;
  • półsztywne (półelastyczne);
  • miękkie (elastyczne).

2. Wskazania do stosowania ortezy na stopę

Najczęstsze wskazania do stosowania ortezy na stopę to:

  • bolesność w obrębie stawu skokowego,
  • przeciążenia stawu skokowego
  • ochrona podczas uprawiania sportu w celu zabezpieczenia stopy pacjenta przed powtórną kontuzją
  • opadająca stopa,
  • zapalenie ścięgna Achillesa,
  • zapalenie powięzi podeszwowej
  • leczenie pooperacyjne,
  • skręcenie stawu skokowego,
  • zwichnięcie stawu skokowego,
  • kontuzje tkanek miękkich w obrębie stopy,

Ortezę na stopę może stanowić również zamiennik tradycyjnego gipsu.

3. Jak wybrać stabilizator na stopę?

Sklepy medyczne mają w swojej ofercie stabilizatory, które można nosić w trakcie rehabilitacji po urazach, złamaniach, kontuzjach, wykonanych operacjach, a także ortezy przeznaczone do użytkowania profilaktycznie lub podczas uprawiania określonej aktywności sportowej.

Wybór odpowiedniego stabilizatora nadgarstka to niezwykle istotna, a zarazem indywidualna kwestia. Przed zakupem ortezy pacjent powinien udać się na konsultację do specjalisty z zakresu ortopedii bądź fizjoterapii.

Wybór stabilizatora w praktyce powinien być podyktowany celem użytkowania. Należy zatem wziąć pod uwagę czy użytkowanie wyrobu medycznego będzie miało charakter profilaktyczny, czy też rehabilitacyjny.

Niektóre ortezy stosowane są np. podczas uprawiania sportu. Czynniki, które należy wziąć pod uwagę to również typ schorzenia oraz stopień zaawansowania problemu zdrowotnego. Niezwykle istotna jest w tym przypadku także waga pacjenta. Pacjenci z nadwagą lub otyłością zazwyczaj potrzebują bardziej solidnych stabilizatorów.

Przed zakupem wyrobu medycznego warto sprawdzić również rozmiar ortezy. Zbyt luźna orteza nie spełni swojego zadania, z kolei zbyt ciasna może doprowadzić do pojawienia się obrzęku, dręwienia, stanu zapalnego, otarcia lub niedokrwienia.

4. Ile kosztuje orteza na stopę?

Ceny ortez na stopę wahają się od 40 do nawet 400-500 złotych. Najtańsze stabilizatory to te wykonane z miękkiego, elastycznego materiału neoprenowego. Droższe ortezy, posiadające antypoślizgową podeszwę oraz ściąganą wentylowaną wkładkę zwykle wykonane są z solidnego, mocnego materiału wysokiej jakości.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze