Świąteczne SOS. Ość w gardle, zadławienie, oparzenie. Jak udzielić komuś pierwszej pomocy?
Każdemu z nas zależy na tym, aby spędzić Święta Bożego Narodzenia w miłej, rodzinnej i spokojnej atmosferze. Dlatego warto jest zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy w przypadku zadławienia się ością, skaleczenia lub omdlenia. Sprawdź, jak pomóc bliskim w razie nagłego wypadku.
1. Jak komuś pomóc w przypadku zadławienia się?
Każdy z nas powinien znać podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy. Podczas jedzenia posiłku możemy zadławić się kawałkiem jedzenia. Zdarza się, że próbujemy odkrztusić ciało obce. Niestety często nasze działania są bezskuteczne. Dr Łukasz Durajski, pediatra i konsultant WHO, w rozmowie z WP abc Zdrowie, podpowiada jak pomóc komuś w przypadku zadławienia.
- Jeśli widzimy, że ktoś się dusi, łapie się za gardło i próbuje zakomunikować, że coś mu w nim utknęło, to należy odchylić głowę tej osoby do przodu. Powinniśmy złapać poszkodowanego wpół. Należy stanąć za nim i uciskać pięściami jego brzuch. Wtedy to, co zalega w gardle, powinno wydostać się na zewnątrz. Następnie układamy pacjenta na boku. Wszystko po to, aby mógł w naturalny sposób wydalić płyny. Dzięki tej pozycji pacjent nie zakrztusi się. Można też chorego poklepać po plecach, delikatnie go w nie uderzyć, aby pomóc mu odksztusić kawałek jedzenia, którym się zadławił - mówi dr Łukasz Durajski.
2. Co należy zrobić, jeśli ość utknie nam w gardle?
Według dra Łukasza Durajskiego, bardzo trudno jest samemu wyciągnąć ość, która utknie w naszym gardle. Konieczna jest wizyta u lekarza, który wyciągnie ciało obce.
- Ość należy jak najszybciej wyjąć z gardła. Najgorzej jest, jeśli pokarm dostanie się do krtani, tchawicy czy oskrzeli. Utrudnia on wówczas pacjentowi oddychanie. Chory zaczyna się dusić. Zdarza się, że pogotowie nie zdąży dotrzeć na czas i pacjent umiera - komentuje lekarz.
Dr Łukasz Durajski sugeruje też, aby przygotować ryby w taki sposób, aby miały jak najmniej ości.
- Warto zwrócić uwagę podczas przygotowywania rybnych potraw, aby było w nich jak najmniej ości. Ważna jest obróbki termiczna ryb. Należy usmażyć je w taki sposób, aby ości skruszyły się lub zmiękły. Tak będzie najbezpieczniej - twierdzi dr Durajski.
Jarosław Bąk, ratownik medyczny z placówki Żagiel Med podpowiada, jak powinna wyglądać prawidłowo udzielona pierwsza pomoc osobie, która zadławiła się ością.
Oto kilka najważniejszych zasad.
Przede wszystkim zachowaj spokój. Popłoch, zdenerwowanie i panika na pewno nie pomogą w takiej sytuacji. Zarówno poszkodowany, jak i osoba, która będzie udzielała pierwszej pomocy powinni starać się zachować zdrowy rozsądek. Tylko w takich warunkach można przeprowadzić skuteczną akcję ratunkową.
Oceń, czy jesteś w stanie samodzielnie udzielić pierwszej pomocy czy potrzebujesz wsparcia ze strony innych osób. W dwójkę akcja może przebiec sprawniej: jedna osoba przynosi potrzebny sprzęt i monitoruje akcję, druga przeprowadza całą operację.
Pierwszy krok wyjmowania ości z gardła i przełyku: zaświeć latarką do gardła poszkodowanego i zlokalizuj ość.
Za pomocą pęsety staraj się uchwycić ość, a następnie ją wyciągnąć, ale tylko wtedy gdy ją wyraźnie widzisz. Wszelkie ruchy powinny być bardzo ostrożne, aby nie uszkodzić poszkodowanego.
Jeśli ość jest wbita zbyt głęboko, na nic zdadzą się próby z pęsetą. Zadzwoń jak najszybciej po karetkę lub zawieź chorego na SOR, gdzie zostanie mu udzielona fachowa pomoc.
- Tam specjalista przy użyciu specjalnego lusterka zajrzy do gardła poszkodowanego i zlokalizuje ość. Może to zrobić również za pomocą laryngoskopu z kamerą wideo. Następnie podejmie próbę jej usunięcia – tłumaczy ratownik.
3. Co należy zrobić w przypadku oparzenia?
Jeśli podczas nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia oparzymy się, to należy oblać ranę chłodną wodą. Nie należy smarować jej żadnymi tłuszczami ani kremami.
- W przypadku oparzenia należy pójść do lekarza, który poinformuje nas, czy oparzenie jest powierzchniowe i czy wymaga innej interwencji - tłumaczy lekarz.
Jeśli podczas świąt skaleczymy się, to należy jak najszybciej zdezynfekować ranę. Drobne zadraśniecie skóry nie będzie wymagać interwencji lekarskiej. Jeśli rana będzie większa, to należy jechać na Szpitalny Oddział Ratunkowy.
4. Jak uniknąć niestrawności podczas świąt?
Zdaniem mgr Joanny Sobczak, dietetyka klinicznego, należy zachować umiar w jedzeniu i piciu podczas świąt, aby uniknąć niestrawności.
- Powinniśmy jeść mniejsze porcje. Należy nałożyć na talerz trochę każdej z potraw. Trzeba co jakiś czas wstać od stołu, żeby usprawnić pracę przewodu pokarmowego. Należy pić ciepłe napoje, takie jak: zielona lub owocowa herbata oraz ziołowe napary, np. miętę - wymienia ekspertka.
Powinniśmy z kolei unikać:
- dużej ilości ciężkostrawnych, smażonych w panierce potraw z dodatkiem sosu śmietanowego lub majonezowego,
- słodyczy, wypieków z dodatkiem ciężkich kremów, które powodują dyskomfort trawienny,
- smażonych ryb.
Ryby najlepiej upiec w piekarniku lub ugotować na parze. Nie powinno się ich smażyć na patelni. Panierka nasączona tłuszczem jest bowiem najtrudniejsza do strawienia.
Diebetycy powinny podczas świąt jeść regularne posiłki, a także unikać jedzenia białego pieczywa, słodyczy oraz pierogów z białej mąki czy picia słodzonych, gazowanych napojów. Osoby, które cierpią na nadciśnienie bądź mają podwyższony poziom cholesterolu powinny unikać tłustych potraw z dodatkiem sosów majonezowych, które są bardzo ciężkostrawne.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.