Oskrzela - charakterystyka, choroby, zapalenie oskrzeli, astma oskrzelowa
Na skutek działania ( głównie) wirusów, ale i niskich temperatur może rozwinąć się choroba dolnych dróg oddechowych, czyli zapalenie oskrzeli. Jej przebieg jest podobny u dorosłych i dzieci. Jednak konsekwencje zapalenia oskrzeli u niemowląt mogą być drastyczne. Sprawdź, jak objawia się zapalenie oskrzeli i w jaki sposób można wspomóc rekonwalescencję dziecka w domu.
1. Charakterystyka i umiejscowienie oskrzeli
Oskrzela są narządem oddechowym, który swoim kształtem przypomina drzewko o dość szeroko rozłożonych dwóch gałęziach ( prawym i lewym oskrzelu). Można je sobie wyobrazić jako odwrócone koroną w dół drzewo. Ich wizualizację ułatwia badanie zwane bronchoskopią.
Każda „gałązka” oskrzela to rurka, która przewodzi powietrze do płuc i w odwrotnym kierunku. W organizmie człowieka oskrzela są ulokowane pomiędzy tchawicą a oskrzelikami. Ich ścianę pokrywa błona śluzowa, a budulcem są mięśnie gładkie.
2. Choroby oskrzeli
2.1. Objawy zapalenia oskrzeli
Zapalenie oskrzeli u osób dorosłych
Nieprawidłowe leczenie zapalenia oskrzeli wywołuje zmiany w organizmie człowieka, które będą dawać o sobie znak przez całe jego życie. Ta choroba dolnych dróg oddechowych może przybrać jedną z dwóch postaci. Wyróżnia się ostre zapalenie oskrzeli i przewlekłe zapalenie oskrzeli.
Ostre zapalene oskrzeli występuje wówczas gdy jego przyczyną jest infekcja wirusowa, zaś o przewlekłej, gdy spowoduje je zakażenie bakteryjne. Ostre zapalenie oskrzeli diagnozuje się najczęściej w miesiącach jesiennych i zimowych. Można się nim zarazić od drugiej osoby drogą kropelkową.
Objawy zapalenia oskrzeli przypominają symptomy towarzyszące przeziębieniu, z jednym wyjątkiem: suchy kaszel w zapaleniu oskrzeli jest dla chorego bardziej uciążliwy. Po pewnym czasie na skutek kaszlu zaczyna być odkrztuszana niewielka ilość wydzieliny. Inne objawy zapalenia oksrzeli to ból głowy, nieznacznie podwyższona temperatura ciała i złe samopoczucie.
Leczenie zapalenia oskrzeli nie jest procesem długotrwałym. Zazwyczaj trwa około 10 dni. Lekarz zaleca choremu odpoczynek w domu i zażywanie witaminy C, która wzmacnia odporność.
W leczeniu zapalenia oskrzeli nie ma konieczności stosowania antybiotyków, ale pacjentowi podaje się leki na gorączkę. Powinien on pić zwiększoną ilość płynów ( na przykład herbatę z cytryną).
Zapalenie oskrzeli u dzieci
Za rozwój zapalenia oskrzeli u dzieci również są odpowiedzialne wirusy. Ryzyko zachorowania na tę chorobę zwiększają takie czynniki jak nieprawidłowo przewietrzone mieszkanie i pora roku z niskimi temperaturami.
Symptomy zapalenia oskrzeli u młodego człowieka są uzależnione od wieku dziecka. Co istotne, im młodsze dziecko zostanie zaatakowane przez wirus paragrypy lub adenowirusy, tym poważniejsze są skutki choroby.
Objawy zapalenia oskrzeli u dzieci to przede wszystkim:
- nieżyt nosa i gardła,
- suchy kaszel z czasem przechodzący w wilgotny,
- świszczący oddech,
- gorączka.
Leczenie zapalenia oskrzeli u dzieci w domu, po wizycie u lekarza, ma złagodzić objawy chorobowe. Podaje mu się zatem środki na obniżenie gorączki ( przy stwierdzeniu temperatury na poziomie 39 stopni Celsjusza) i złagodzenie kaszlu oraz środki napotne.
Dziecko powinno pić dużo płynów, najlepiej podawać mu herbaty ziołowe. Pomieszczenie, w którym leży mały pacjent, powinno być często wietrzone, gdyż oddychanie chłodnym powietrzem zmniejsza nasilenie kaszlu. Warto zadbać również o odpowiednie nawilżenie powietrza w pokoju dziecka.
2.2. Czynniki wywołujące astmę
Objawy astmy oskrzelowej wynikają z zaburzeń przepływu powietrza przez oskrzela. W czasie wydychania powietrza z płuc pojawia się ostra duszność. Mija ona dopiero wtedy, gdy chory sięgnie po leki. Inne symptomy astmy oskrzelowej to kaszel i świst towarzyszący oddychaniu. Te jednoznaczne objawy pozwalają lekarzowi szybko postawić diagnozę.
Czynniki, które mogą spowodować astmę oskrzelową, można podzielić na dwie grupy: czynniki środowiskowe ( zanieczyszczenie powietrza, alergeny, roztocza) i czynniki genetyczne. Leczenie astmy oskrzelowej polega na zwalczaniu objawów chorobowych po tym, jak zostanie zidentyfikowany czynnik alergizujący. Chory przyjmuje więc leki, które zmniejszają doskwierające mu duszności. W terapii wykorzystuje się np. leki cholinolityczne, tzw. cholinolityki.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.