Trwa ładowanie...

Ospa prawdziwa – objawy, warianty, leczenie

Avatar placeholder
07.04.2021 16:51
Ospa prawdziwa – objawy, warianty, leczenie
Ospa prawdziwa – objawy, warianty, leczenie

Ospa prawdziwa była niegdyś chorobą bardzo groźną, nazywana wręcz plagą. Swojego czasu powodowała najwięcej zgonów, biorąc pod uwagę choroby epidemiologiczne. Wysiłek włożony w wyeliminowanie jej był ogromny. Od roku 1977 ospa prawdziwa już nie zagraża naszemu zdrowiu.

spis treści

1. Ospa prawdziwa – objawy

Żeby zapaść na ospę prawdziwą jej wirus musi przedostać się najpierw do górnych dróg oddechowych. Następnym etapem jest okres inkubacji. Jest to specyficzny czas w rozwoju ospy prawdziwej, bowiem to właśnie wtedy wirusy zaczynają się niebezpiecznie szybko rozmnażać. Sprawa jest na tyle poważna, iż na tym etapie tworzy się podwójna, ale bezobjawowa wiremia.

Pierwszy okres trwa nawet do szesnastu dni, po nim pojawią się pierwsze objawy, w tym: bardzo wysoka gorączka, skutkiem której mogą być nawet zaburzenia świadomości, osłabienie organizmu, gorsze samopoczucie, a także dokuczliwe bóle głowy i pleców.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Następnym etapem ospy prawdziwej jest wysypka. Zaczyna się pojawiać w jamie ustnej i w gardle, przechodzi na twarz, ramiona i dekolt, by w końcu objąć całe ciało – łącznie ze stopami. Zmiany skórne mają charakter plamisto-grudkowy.

Po krótkim czasie (około doby lub dwóch) zmiany skórne stają się bardzo głęboko zakorzenione w skórze, ale już po kilku dniach obsychają, pozostawiając po siebie znamiona, potocznie nazywane strupami. Zmiany te odpadną same, ale niestety pozostawią po siebie na ciele pacjenta wiele blizn.

Ospa prawdziwa może powodować śmierć pacjenta. Zwykle dochodzi do niej za sprawą reakcji zapalnej, która ma charakter uogólniony, czyli około drugiego tygodnia schorzenia.

Ospa prawdziwa już nie zaraża.
Ospa prawdziwa już nie zaraża.

2. Ospa prawdziwa – warianty

Ospa prawdziwa może mieć wariant krwotoczny i złośliwy. Ten pierwszy niestety zawsze oznacza śmierć dla pacjenta. Dzieje się tak, ponieważ jej objawy są znacznie silniejsze niż te opisane powyżej: jednostka niedomaga a to za sprawą bardzo nasilonej gorączki i bólu głowy. Dodatkowo pojawia się ból brzucha, który sprawa duży dyskomfort pacjentowi.

Zamiast wysypki, na skórze chorego pojawia się rumień, oprócz tego dochodzi do wylewów krwi do błon śluzowych.

Postać złośliwa również jest wariantem choroby o dużej śmiertelności. Podczas niej obserwujemy znacznie nasilonej objawy ogólne niż w ospie prawdziwej. Ponadto pojawiają się tak zwane zlewne wykwity, które w zasadzie są krostkami. Charakteryzuje je intensywny wysięk krwotoczny, a także złuszczaniem się skóry.

Swędzenie skóry – co może oznaczać?
Swędzenie skóry – co może oznaczać? [7 zdjęć]

Swędzenie skóry to uciążliwa dolegliwość. Choć sama w sobie nie jest jednostką chorobową, świadczyć

zobacz galerię

3. Ospa prawdziwa – leczenie

Leczenie ospy prawdziwej sprowadza się w zasadzie do zwalczania jej objawów. Tak, jak w przypadku innych chorób tego typu, może dojść do nadkażenia bakteryjnego. W takiej sytuacji antybiotykoterapia jest konieczna, najlepiej przebiegająca pod okiem lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze