Ostatki energii i koncentracji? Słaba pamięć? Sprawdź, jak możesz sobie pomóc
Kolejny dzień wyzwań, a ty już o poranku nie masz siły? Pijesz kawę za kawą, ale to nie pomaga? Z trudem pracujesz, bo nie możesz się skoncentrować? Ciągle też o czymś zapominasz? Zrzucasz to na zmęczenie, a tymczasem organizm może w ten sposób dawać znać o niedoborze witamin z grupy B.
Witaminy z grupy B – na co pomagają?
Witaminy z grupy B, odgrywają kluczową rolę w prawidłowej pracy układu nerwowego. Należą do nich witamina B1 (tiamina), B2 (ryboflawina), B3 (witamina PP, niacyna, kwas nikotynowy), B5 (kwas pantotenowy), B6 (pirydoksyna), B12 (cyjanokobalamina) oraz kwas foliowy (foliacyna). Współpracują ze sobą na poziomie komórkowym, dostarczając organizmowi energii, a każda z nich ma do spełnienia określone funkcje, które są niezbędne do prawidłowej pracy organizmu [1].
Witaminy z grupy B stanowią duże wsparcie dla układu nerwowego, m.in. odpowiadają za prawidłową pracę mózgu. Wpływają na nasz poziom energii i sprawność myślenia. Stanowią też wsparcie w syntezie hormonów płciowych, kortyzolu, tyroksyny i insuliny. Pośrednio biorą udział w przemianie białek, tłuszczów i węglowodanów. Niektóre z nich, jak choćby kobalamina (witamina B12) są odpowiedzialne za tworzenie powłok nerwowych oraz utrzymanie prawidłowych funkcji psychologicznych. Ich odpowiedni poziom pozytywnie wpływa na stan włosów, skóry i paznokci [2].
Dobre źródła witaminy B to przede wszystkim mięso i podroby (np. wątróbka), ale też produkty zbożowe, drożdże, jajka, warzywa liściaste, pomidory, nasiona roślin strączkowych i orzechy. Kiedy nasz organizm jest w równowadze, a nasza dieta odpowiednio zbilansowana, najpewniej nie ma mowy o niedoborach.
Objawy niedoboru witamin z grupy B
Współcześnie życie to nieustanny bieg. Funkcjonujemy w dużym stresie, nasza dieta pozostawia wiele do życzenia, unikamy aktywności fizycznej, a czas, jaki poświęcamy na odpoczynek, jest zdecydowanie krótszy od tego spędzanego na wykonywaniu codziennych obowiązków. To wszystko sprawia, że coraz częściej zmagamy się obecnie z niedoborami witamin.
W przypadku witamin z grupy B na jej braki najbardziej narażone są osoby na diecie roślinnej, która choć jest bardzo zdrowa, nie obejmuje spożywania mięsa (a to właśnie ono dostarcza największe ilości witaminy B). W grupie ryzyka są też sportowcy i miłośnicy regularnej aktywności fizycznej, chorzy z problemami sercowo-naczyniowymi i osoby mające predyspozycje do wystąpienia chorób metabolicznych. A kiedy można podejrzewać, że brakuje nam witamin z grupy B?
Niepokojący jest nieustanny brak energii i spadek nastroju. Naszą uwagę powinny też zwrócić: osłabienie pamięci i koncentracji, pogorszenie stanu włosów, skóry i paznokci, nawracające stany zapalne skóry, a także utrata apetytu oraz często pojawiające się owrzodzenia w kącikach ust.
Te kliniczne objawy występują jednak wówczas, gdy witaminy B brakuje w naszej diecie od dawna. Na początku bowiem jej stężenie w osoczu jest w granicach normy fizjologicznej, a problemy zaczynają się dopiero, gdy utracimy 90 proc. jej zapasów zgromadzonych w wątrobie [3]. Wtedy jednak objawy mogą być już bardzo uciążliwe, a niedobory trudne do uzupełnienia.
Chcąc temu zapobiec, warto zadbać o udział źródeł witamin z grupy B w diecie. Musimy jednak pamiętać, że niektóre z nich, np. kwas foliowy, są wrażliwe na wysoką temperaturę, promienie UV i pH środowiska. A to oznacza, że długotrwałe przechowywanie produktów spożywczych oraz ich obróbka termiczna wpływają negatywnie na ilość i przyswajalność tej witaminy [4].
Rozwiązanie tych problemów? Suplement szyty na miarę
Pomóc może sięgnięcie po dobrej jakości kompleks witamin B w postaci suplementu. Jest ich na rynku sporo, jednak wybór odpowiedniego preparatu nie może być przypadkowy. Najlepiej jest przyjmować witaminy z grupy B w formie metylowanej, czyli przetworzonej z formy pierwotnej w postać lepiej przyswajalną w naszym organizmie. Czy to potrzebne?
Zdecydowanie tak, zwłaszcza że wiele osób posiada mutację genu odpowiedzialną za prawidłową metylację witamin, co zmniejsza ich dostępność dla komórek organizmu. Bardzo dobrymi opiniami cieszy się suplement diety Vitamin B Complex Health Labs Care. Zawiera metylowane witaminy z grupy B, a także powszechnie zaliczaną do tej grupy cholinę (witaminę B4) oraz inozytol (witaminę B8). Towarzyszy im witamina C, będąca silnym przeciwutleniaczem, oraz piperyna (ekstrakt z owoców pieprzu czarnego), która wspiera prawidłowe funkcjonowanie wątroby i poprawia wchłanianie składników odżywczych (m.in. witaminy B6, selenu, beta-karotenu i koenzymu Q). Oba składniki nie tylko pozytywnie wpływają na organizm, ale też poprawiają wchłanianie witamin z grupy B.
Suplement Vitamin B Complex Health Labs Care w jednej porcji zawiera 100 µg witaminy B12 w postaci metylokobalaminy, co stanowi 4000 proc. RWS (Referencyjnej Wartości Spożycia). To wyróżnia ją spośród innych suplementów, w których najczęstszą formą tej witaminy jest cyjanokobalamina (jej wydalanie z moczem jest 3-krotnie wyższe niż w przypadku form metylowanych i magazynowana jest wątrobie w mniejszej ilości).
Pamiętajmy też, że dawki witamin przyjmowane z suplementów mają ograniczoną wchłanialność. Dla przykładu: z 1 mg witamin z grupy B wchłanianych jest ok. 20 µg. Witamina B12 metylowana oraz inne witaminy z tej grupy są nam bardzo potrzebne. Ich wspólnym mianownikiem jest dbanie o prawidłową pracę układu nerwowego, w tym nasze dobre samopoczucie.
Wysoka wchłanialność składników produktów Health Labs Care to niejedyna ich zaleta. Uwagę zwraca też czysty skład: bez zbędnych wypełniaczy, konserwantów i barwników, a także bardzo dobra jakość suplementu (każdy produkt tej marki jest badany na obecność pleśni, drożdży, bakterii oraz metali ciężkich, takich jak ołów, kadm, rtęć).
Suplement diety. Zawiera składniki, które wspomagają funkcje organizmu poprzez uzupełnienie normalnej diety. Nie ma właściwości leczniczych.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.