Trwa ładowanie...

Ostatni dzwonek dla organizmu. Znak, że jesteś o krok od udaru cieplnego

Avatar placeholder
17.08.2023 16:50
Objaw zwiastuje udar cieplny
Objaw zwiastuje udar cieplny (Getty Images)

Pierwsze sygnały alarmowe mogą wydawać się błahe, jeśli jednak je zignorujemy, może skończyć się nawet wizytą w szpitalu. Nie lekceważ pierwszych objawów świadczących o tym, że organizm jest o krok od przegrzania.

spis treści

1. Regulacja temperatury przez organizm

Gdy temperatury na zewnątrz rosną, nasz organizm musi podjąć dodatkowe wysiłki, aby utrzymać optymalną temperaturę ciała i zapobiec przegrzaniu. Nawet jeśli nie podejmujemy żadnej aktywności fizycznej, nasze ciało nadal pracuje intensywnie, aby utrzymać równowagę termiczną. To tłumaczy, dlaczego po dniu spędzonym na słońcu, często czujemy się zmęczeni i senni. Ale jak dokładnie nasze ciało reguluje temperaturę w takich warunkach?

Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do przegrzania, a nawet udaru cieplnego
Nadmierna ekspozycja na słońce może prowadzić do przegrzania, a nawet udaru cieplnego (Pixabay)
Zobacz film: "Objawy udaru cieplnego"

Jednym z kluczowych mechanizmów jest rozszerzanie naczyń krwionośnych. Dzieje się to w celu zwiększenia przepływu krwi do jak największej powierzchni ciała, co umożliwia rozproszenie ciepła i schłodzenie organizmu. Niestety, skutkiem ubocznym tego procesu jest zmniejszenie dopływu krwi do organów wewnętrznych. Innym mechanizmem, który pomaga w regulacji temperatury, jest pocenie się. Płyny ustrojowe są przekierowywane na powierzchnię skóry, gdzie odparowują, schładzając ją w ten sposób.

Dodatkowo, ciepło jest również usuwane z organizmu przez układ moczowy. Warto jednak pamiętać, że ten proces może przyspieszać odwodnienie organizmu.

2. Czemu jesteśmy senni podczas upałów?

Wszystkie mechanizmy, które pomagają nam utrzymać optymalną temperaturę ciała, wymagają dodatkowej energii, co prowadzi do zmęczenia i senności, szczególnie podczas długiego przebywania na słońcu. Te objawy są sygnałem od naszego organizmu, że dalsze wystawianie się na działanie słońca może prowadzić do przegrzania, a nawet do udaru słonecznego.

Inne sygnały, jakie wysyła nasz organizm, to:

  • wzmożone uczucie pragnienia,
  • skąpomocz,
  • brak pocenia się,
  • podwyższone tętno.

Jeśli do tych objawów dołączą mdłości, dezorientacja lub zawroty głowy, powinniśmy jak najszybciej przerwać naszą aktywność na słońcu, schłodzić się i napić. Jeżeli objawy nie ustąpią, konieczna może być wizyta u lekarza.

3. Jak radzić sobie z upałami?

Aby uniknąć objawów przegrzania, takich jak senność i zmęczenie, podczas upałów, musimy przestrzegać kilku podstawowych zasad tj.:

  • picie odpowiedniej ilości wody,
  • unikanie ekspozycji na słońce,
  • unikanie alkoholu, który ma działanie odwadniające,
  • zabezpieczenie skóry za pomocą kremów z filtrem UV i odpowiedniej odzieży.

Ważne jest, aby słuchać sygnałów, które wysyła nam nasze ciało. Jeśli odczuwamy nawracające uczucie pragnienia, zmęczenie i senność, to znak, że powinniśmy natychmiast schłodzić organizm. Równie istotne jest, aby po dniu spędzonym na słońcu, pozwolić ciału na regenerację. Odpowiednie nawodnienie i sen pomogą nam zniwelować zmęczenie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze