Osteokalcyna - charakterystyka, wskazania do badania, wykonanie badania, normy

Osteokalcyna to zbudowane z 49 aminokwasów białko niekolagenowe, tworzące tkankę kostną oraz zębinę. Znana jest także jako białko kości zawierające kwas gamma–karboksyglutaminowy (BGLAP ). Białko to jest produkowane przez osteoblasty, odontoblasty i chondrocyty. Jej działanie to wpływ na metabolizm kości, mineralizacja kości, a także stymulacja wydzielania insuliny i adiponektyny. Zauważono także jej działanie na płodność mężczyzn. Nadmiar osteokalcyny występuje w chorobach kości, takich jak osteoporoza, choroba Pageta, nowotwory kości.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Osteokalcyna - charakterystyka

Osteokalcyna wskazuje na aktywność osteoblastów. U ludzi kodowany jest odpowiedni BGLAP gen. Białko może być wykorzystywane w diagnostyce jako czuły marker obrotu kostnego oraz marker kościotworzenia. To niekolagenowe białko wytwarzane jest przez osteoblasty, odontoblasty i tworzy tkankę kostną oraz zębinę. Jej główną funkcją jest formowanie kości (kościotwórcza regulacja metaboliczna). Stymuluje mineralizację kości i homeostazę jonów wapniowych.

Poznaj jedzenie najlepsze dla zdrowych kości

Kości są mocne w wieku młodzieńczym, natomiast od 30 roku życia zaczynają się one robić cieńsze. U kobiet proces ten wzmaga się po menopauzie, jednak są...

Oprócz wpływu na kości osteokalcyna działa także na inne struktury naszego organizmu. Osteokalcyna działa jak hormon - pobudza komórki beta wysp Langerhansa do wydzielania insuliny i jednocześnie, w tym samym czasie, pobudza komórki tłuszczowe do uwalniania adiponektyny, której funkcją jest zwiększanie wrażliwości komórek na działanie insuliny. Obecnie prowadzone są badania wykazujące jej wpływ na płodność mężczyzn.

Wykazano bowiem, że osteokalcyna zwiększa wytwarzanie hormonu męskiego – testosteronu. Potwierdzenie takiego działania pozwoliłoby na zastosowanie jej w terapii leczenia niepłodności u mężczyzn.

Osteokalcyna - wskazania do badania

Badanie osteokalcyny stosowane jest w celu rozpoznania i monitorowania metabolicznych chorób kości (np. choroba Pageta, adynamiczna choroba kości), osteoporozy (np. u kobiet po menopauzie), zwiększonego obrotu kostnego (np. nadczynność przytarczyc, hiperkalcemia, nadczynność tarczycy) oraz innych zaburzeń układu kostnego, takich jak poważne złamania, deformacje, zaburzenia gospodarki wapniowo-fosforanowej. Osteokalcyna jest to marker kościotworzenia, szczególnie u osób, u których występuje osteodystrofia nerkowa.

Osteokalcyna - wykonanie badania

Do badania osteokalcyny pobiera się krew z żyły łokciowej. Badanie wykonuje się w surowicy krwi. Badany musi być na czczo przynajmniej 8 godzin przed pobraniem próbki. Wyniki można odebrać już na drugi dzień. Badanie zazwyczaj jest powtarzane. Jeden nieprawidłowy wynik nie musi świadczyć o chorobie.

Koszt badania oksteokalcyny wynosi 39 zł.

Osteokalcyna - normy

U kobiet norma osteokalcyny wynosi 5,6 - 6,3 ng/ml, a u mężczyzn 6,3 - 7,3 ng/ml. Fizjologicznie ok. 15% całkowitej osteokalcyny znajduje się w surowicy krwi, która nie została zaabsorbowana w kościach.

Podwyższony poziom osteokalcyny

Wynik powyżej normy może świadczyć o:

 • pierwotnych nowotworach kości;
 • przerzutach nowotworów do kości;
 • chorobie Pageta;
 • nadczynności przytarczyc;
 • osteoporozie;
 • krzywicy;
 • osteomalacji.

Obniżony poziom osteokalcyny

Wynik poniżej normy może wskazywać na:

Osteokalcyna będąc markerem stanu tworzenia się kości, stosowana jest do rozpoznania chorób kości. Badanie poziomu osteoklacyny powinno być wykonywane u osób z nowotworami złośliwymi, u których pojawiają się przerzuty. Pomocne jest także u osób starszych, gdzie choroby kości występują dużo częściej.

Marta Bednarska, 3 miesiące temu

Bibliografia

 • Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7
 • Gaździk T. (red.), Crash Course - ortopedia i reumatologia, Urban & Partner, Wrocław 2007, ISBN 83-89581-84-6
 • Szulc A. (red.), Wiktora Degi ortopedia i rehabilitacja tom 1-2, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003, ISBN 83-200-2823-X

Źródła zewnętrzne

Normy laboratoryjne

Komentarze (1)
~Adam
~Adam ponad rok temu

Osteokalcyna jest kompozytem białkowym, który pod działaniem witaminy K2 powoduje przekierowanie dużych ilości wapnia do kości czy zębow. Normalnie wapń odkładany jest w tętnicach i żylach a nie jak wszyscy myślą w kościach. Dlatego tak ważna jest suplementacja witaminą K2.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Osteokalcyna - charakterystyka, wskazania do badania, wykonanie badania, normy
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Osteokalcyna - charakterystyka, wskazania do badania, wykonanie badania, normy
Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Niecodzienne wykorzystanie ryb

Naukowcy wykorzystali martwego łososia do badań rezonansem magnetycznym.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzenie badania moczu

Przeprowadzane badania moczu mogą pomóc w zdiagnozowaniu wielu chorób, między innymi nerek i wątroby oraz dróg moczowych.

Rezonans magnetyczny - charakterystyka, przebieg, wskazania

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny - zdjęcie

Rezonans magnetyczny obrazuje przekrój narządów wewnętrznych we wszystkich płaszczyznach.