Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Szymon Kujawiak

Osteomalacja – czym jest, objawy i leczenie

Avatar placeholder
01.04.2021 16:52
Osteomalacja – czym jest, objawy i leczenie
Osteomalacja – czym jest, objawy i leczenie

Osteomalacja jest bardzo poważną chorobą układu kostnego, która najczęściej dotyka osób w wieku dorosłym. Innym określeniem dla tego schorzenia jest rozmiękanie kości. Dlaczego osteomalacja to rozmiękanie? Ponieważ jest to schorzenie polegające na znacznym ubytku ilości minerałów znajdujących się w całym układzie kostnym. Skutkiem tego jest utrata sztywności przez wszystkie kości i ich dosłowne uginanie się pod ciężarem ciała. Osteomalacja jest ma ciężki przebieg i większości przypadków prowadzi do kalectwa.

spis treści

1. Osteomalacja - czym jest

Jakie przyczyny ma osteomalacja? Przede wszystkim niedobór witaminy D, a także zaburzenia występowania wapnia w organizmie. Jeśli jest duży niedobór witaminy D to tym samy organizm wchłania niedostateczną ilość fosforu i wapnia, co skutkuje niestety nieprawidłową gęstością mineralną tkanki kostnej. Osteomalacja powoduje, że kości są wtedy bardzo mocno osłabione, co powoduje zwiększoną podatność na złamania, ucisk i innego rodzaju urazy.

Osteomalacja to inaczej rozmiękczanie kości
Osteomalacja to inaczej rozmiękczanie kości
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Natomiast niedobór witaminy D może mieć różne podłoże przykładowo w organizmie występują zaburzenia spowodowane zabiegami medycznymi żołądka, schorzeniami jelita cienkiego, albo źle pracującymi nerkami. Osteomalacja może być także efektem ubocznym zażywania leków przeciwpadaczkowych, marskości wątroby czy po prostu za małą ilością fosforu i wapnia w organizmie.

2. Osteomalacja – objawy

Niestety osteomalacja w początkowym stadium początki jest bardzo trudna do zdiagnozowania, jej objawy mogą być przypisywane innym jednostkom chorobowym. W pierwszej fazie osteomalacja objawia się bólem kości, mięśni pleców, pojawieniem się bólu w trakcie ucisku. Osteomalacja sprawia, że chory szybciej się męczy, zmienia się także jego sposób chodzenia – potocznie mówi się, że jest to kaczy chód. Następnie osteomalacja prowadzi do obniżenia wzrostu, ponieważ zapadają się kręgi, zniekształcają się kości przykładowo miednicy, kolan i kręgosłupa.

Chory skarży się też na zwiększoną łatwość łamliwości kości. W niektórych przypadkach zaczynają się pojawiać objawy tężyczki. Osteomalcja diagnozowana jest poprzez badania radiologicze, biopsję kości i badania krwi. W tych badaniach widoczne jest przede wszystkim ewentualne zmniejszenie się gęstości kości. W badaniu krwi dodatkowo można zanalizować czy organizm posiada odpowiednią ilość witaminy D, fosforu i wapnia.

To też warto wiedzieć

3. Osteomalacja – leczenie

W momencie, kiedy osteomalacja zostanie potwierdzona na początku lekarz zleci uzupełnienie niedoboru witaminy D, wapnia czy ewentualnie fosforu. W takim przypadku bardzo duże znaczenie ma właściwie zbilansowana dieta i oczywiście odpowiednio dobrane suplementy. W niektórych wypadkach, gdy osteomalacja jest już ostrym stanem, może być konieczne przyjmowanie leków hormonalnych. Oczywiście nie wolno zapominać o odpowiedniej dawce ruchu na świeżym powietrzu, ponieważ ruch i wysiłek fizyczny jest wskazany nawet przy ostrych stanach osteomalacji.

Oczywiście największe powodzenie wyleczenia ma schorzenie, które jest zdiagnozowane w początkowym stadium. Dlatego tak ważna jest cykliczna kontrola u lekarza i systematyczna profilaktyka suplementami diety w tym przypadku wapniem, fosforem i witaminą D.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze