Trwa ładowanie...

Ostry ból brzucha a guzy miednicy mniejszej

Nagły, silny ból brzucha, którego nie można się pozbyć przy pomocy dostępnych środków przeciwbólowych, może świadczyć o poważnych dolegliwościach. Ostry ból brzucha może towarzyszyć guzom w obrębie miednicy mniejszej. Jakie mogą być przyczyny dolegliwości bólowych i jak je pokonać?

spis treści
Naturalne lekarstwa na ból brzucha
Naturalne lekarstwa na ból brzucha [10 zdjęć]

Napar z suszonych kwiatów rumianku działa uspokajająco i łagodzi dolegliwości bólowe w obrębie brzucha.

zobacz galerię

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

1. Przyczyny silnego bólu brzucha

Silne bóle brzucha u kobiet często świadczą o zmianach chorobowych w układzie rozrodczym, czyli guzach miednicy mniejszej.

Najczęściej są to:

Objawy ostrego brzucha, czyli nagły i intensywny ból, nudności, wymioty i wzdęcia, mogą pojawić się, kiedy dojdzie do powiększenia się torbieli jajnika albo skręcenia guza jajnika wokół szypuły jajowodu. Silne bóle brzucha pojawiają się również wtedy, gdy pęka torbiel okołojajowodowa. Wylewa się z niej wówczas płyn, który podrażnia jamę otrzewnej, co z kolei skutkuje dolegliwościami bólowymi.

Ból w miednicy mniejszej może być też wynikiem pęknięcia naczynia na ścianie torbieli podczas owulacji. W takiej sytuacji dochodzi do krwawienia, a chora skarży się na dokuczliwy ból brzucha.

2. Leczenie bólu w miednicy mniejszej

Pacjentki, które zgłaszają się z objawami silnego bólu brzucha, powinny zostać jak najszybciej zdiagnozowane. Po badaniu lekarz ustala przebieg leczenia. Najczęściej stosuje się laparoskopię, czyli zabieg chirurgiczny, w którym przez kilka niewielkich nacięć w skórze, wprowadza się do jamy brzusznej specjalne rurki i w ten sposób ogląda i usuwa zmiany chorobowe. W niektórych przypadkach stosuje się tradycyjną metodę operacyjną.

3. Zespół bólowy miednicy mniejszej a guzy miednicy

Guzy miednicy mniejszej mogą również być przyczyną innej dolegliwości, jaką jest zespół bólowy miednicy mniejszej (CPP – Chronic Pelvic Pain). O takim schorzeniu mówimy wtedy, gdy ból w obrębie miednicy utrzymuje się przez co najmniej 6 miesięcy. Kobieta skarży się wtedy na ból w przedniej części brzucha, poniżej pępka albo w pobliżu krzyża.

Dolegliwości bólowe mogą mieć różne przyczyny. Najczęściej jest to endometrioza, nowotwory macicy, guzy jajników, kamica moczowa, zapalenie pęcherza moczowego. Często przyczyn należy szukać również w chorobach układu pokarmowego, takich jak zespół jelita drażliwego.

Jeśli pacjentka zgłasza się do lekarza z bólem w okolicy miednicy, należy wykonać dokładny wywiad i badania diagnostyczne. Często trudno jednoznacznie określić przyczynę bólu, a przez to podjąć odpowiednie leczenie. W terapii zespołu bólowego miednicy mniejszej stosuje się leczenie farmakologiczne lub chirurgiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Ostry ból brzucha a guzy miednicy mniejszej
Ostry ból brzucha a guzy miednicy mniejszej (Zdjęcie kobiety / Shutterstock)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza