Trwa ładowanie...

Ostrzega przed zawałem. Lumbago może pojawić się miesiące wcześniej

 Katarzyna Prus
07.11.2022 12:25
Nietypowe objawy zawału najczęściej pojawiają się u kobiet
Nietypowe objawy zawału najczęściej pojawiają się u kobiet (Getty Images)

Zawał serca najczęściej kojarzy się z nagłym atakiem, którego objawem jest silny ucisk w klatce piersiowej. Tymczasem sygnały ostrzegawcze mogą być bardzo nietypowe i pojawić już nawet kilka miesięcy wcześniej. Ostrożne powinny być szczególnie kobiety. Jakich symptomów nie wolno lekceważyć?

spis treści

1. Zawał serca - wczesne sygnały ostrzegawcze

Rocznie w Polsce rozpoznaje się ponad 70 tys. zawałów serca. Jeśli w porę nie zgłosimy się do lekarza, skutki mogą być tragiczne.

Skutki zawału serca mogą być tragiczne
Skutki zawału serca mogą być tragiczne (Getty Images)
Zobacz film: "Coraz młodsi umierają na zawał i udar"

Najbardziej charakterystycznym objawem zawału jest silny ból w klatce piersiowej, który jest zlokalizowany zamostkowo i ma charakter uciskowy (może promieniować na szyję, plecy, ramiona). Nietypową lokalizacją bólu, która często pojawia się u kobiet, jest też szczęka i żuchwa.

- Jeżeli taki ból się nasila, szczególnie przy wysiłku fizycznym czy nawet wchodzeniu po schodach, to jest to sygnał alarmowy. Wówczas powinniśmy wezwać karetkę, nie wolno czekać. W przypadku zawału, podobnie jak przy udarze mózgu, działa zasada złotej godziny. Jeśli udzielimy pomocy w tym czasie, nie dojdzie do trwałych uszkodzeń serca - tłumaczy dr n.med. Michał Chudzik, kardiolog z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

Niestety symptomy nie zawsze są oczywiste, a to może opóźniać reakcję chorego. Jednym z takich sygnałów ostrzegawczych jest lumbago czyli nagły, rwący ból w okolicy krzyżowej i lędźwiowej kręgosłupa. Jak wskazują specjaliści, może się on pojawić nawet kilka miesięcy przed zawałem.

Dr Zi-Jian Xu, kardiolog z Sutter Health zaznacza, że ten objaw najczęściej pojawia się u kobiet i jest klasyfikowany jako wczesny znak ostrzegawczy, mimo że w ogóle kojarzy się z zawałem.

2. Zawał serca - kiedy wezwać pomoc?

Lekarz zaznacza, że kobiety częściej niż mężczyźni doświadczają także innych nietypowych objawów. To m.in. zmęczenie, niepokój, niejasny dyskomfort, ból pleców lub brzucha, * spadek wytrzymałości.

Inne objawy, które też mogą wskazywać na zawał: zgaga, kołatanie serca, które nie ustaje przez kilka godzin, duszności, utrata przytomności, * nadmierne pocenie się.

- Szczególnie czujne powinny być osoby z wysokim ryzykiem zawału: z cukrzycą, nadciśnieniem, a także obciążone rodzinnie, które w rodzinie miały przypadki zawałów i zgonów z tego powodu przed 65. rokiem życia - zwraca uwagę kardiolog.

Katarzyna Prus, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze