Oszustwo na NFZ. Uważaj, możesz stracić oszczędności życia
Narodowy Fundusz Zdrowia przypomina o bezpieczeństwie w sieci. Nie bez powodu, bo tym razem oszuści podszywają się pod NFZ, by wyłudzić dane osobowe. Jeśli natrafisz na tę ofertę, zachowaj szczególną ostrożność.
1. NFZ ostrzega przed oszustami
"Uwaga! Oszuści mogą podszywać się pod Narodowy Fundusz Zdrowia" - ostrzega NFZ. Jak informuje w komunikacie, niedawno pojawiły się strony internetowe, łudząco przypominające oficjalny serwis Funduszu.
Oszuści, podszywając się pod NFZ, mogą oferować rzekomą usługę wydania karty ubezpieczenia pod pozorem wygaśnięcia terminu ważności dokumentu pacjenta. W tym celu mogą nalegać na udostępnienie danych osobowych, a nawet numeru karty kredytowej czy debetowej. Wystarczy wypełnić krótki formularz i gotowe. Niestety, zamiast przedłużenia ważności ubezpieczenia, możemy spodziewać się kradzieży.
- To oszustwo i próba wyłudzenia danych oraz pieniędzy – ostrzega Paweł Florek, dyrektor Biura Komunikacji Społecznej i Promocji w Centrali NFZ.
2. NFZ nie wydaje kart i nie pobiera opłat
"Narodowy Fundusz Zdrowia NIE WYDAJE kart ubezpieczenia, NIGDY NIE POBIERA żadnych opłat i NIE ZBIERA danych przez internetowy formularz w celu odnowienia lub przedłużenia ubezpieczenia" - ostrzega NFZ.
Tzw. kradzież tożsamości służy oszustom m.in. do zaciągania pożyczek i kredytów na nasze dane czy zakupów w serwisach internetowych. Dane mogą też zostać wykorzystane w mediach społecznościowych w celu m.in. wyłudzenia pieniędzy od bliskich, rodziny czy znajomych.
Jak się ustrzec przed oszustwem? W tym przypadku zwróćmy uwagę na adres strony. Oficjalna strona serwisu NFZ znajduje się pod adresem https://www.nfz.gov.pl i ma certyfikat bezpieczeństwa. Zaufane, to jest bezpieczne dla użytkownika strony, w adresie mają protokół komunikacyjny "https".
Fałszywe strony mogą mieć adresy, w których nazwie pojawia się fraza "odnowienie-ubezpieczeniowe".
Jak wskazuje NFZ, strony oszustów mogą wyglądać następująco:
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]com
- hxxps://nfz.odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
- hxxps://odnowienie-ubezpieczeniowe[.]info
Druga kluczowa zasada to zachować czujność i nie klikać bezmyślnie w adresy stron wysyłane za pośrednictwem poczty elektronicznej czy SMS-em. Nawet jeżeli nadawcą jest rzekomy Fundusz.
Karolina Rozmus, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.