Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii

Otoskleroza to choroba kości, która jest ścianą błędnika. Nie ma to żadnego związku z miażdżycą naczyń, która często jest nazywana sklerozą. Dla określenia choroby używa się także nazwy otospongioza. W chorobie tej dochodzi do powstania nieprawidłowej kostniny, która unieruchamia podstawę trzeciej kosteczki słuchowej – strzemiączka, co upośledza słuch. Otoskleroza ucha pojawia się najczęściej u kobiet w średnim wieku, przechodzących zmiany hormonalne, ale dotyka także dzieci. Przyczyny zachorowania na otosklerozę pozostają nieznane.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Otoskleroza - diagnostyka

Strzemiączko - budowa

Na ilustracji zaznaczono: 1. kowadełko, 2. odnogę soczewkową, 3. głowę strzemiączka, 4. odnogę donosową, 5. odnogę doogonową, 6. podstawę strzemiączka,...

Otoskleroza jest chorobą bardzo trudną do zdiagnozowania, a jej przyczyny trudne do ustalenia. Wiadomo, że jednym z czynników ryzyka jest podłoże genetyczne, tzn. istnieje ryzyko zachorowania w rodzinie, w której jakiejś osobie dolegała otoskleroza, choć nie jest to regułą. Kolejnym czynnikiem ryzyka rozwoju choroby mogą być nagłe zmiany hormonalne, jakie np. zachodzą w okresie ciąży. Trzeba jednak podkreślić, że otoskleroza nie jest wyłącznie dolegliwością wieku dorosłego, gdyż występuje także u dzieci i jest o wiele trudniejsza do wyleczenia. Chorobę można rozpoznać na podstawie wywiadu z chorym, który zgłasza określone dolegliwości.

Objawy otosklerozy to:

Wymienione powyżej objawy otosklerozy pozwala potwierdzić badanie, które umożliwia wykrycie niedosłuchu i braku ruchów mięśnia strzemiączkowego.

Otoskleroza - leczenie

Nie ma skutecznej metody farmakologicznej leczącej otosklerozę. W niektórych przypadkach pomocne może okazać się przyjmowanie leków naczyniowych, poprawiających ukrwienie ośrodkowego układu nerwowego oraz ucha zewnętrznego, spowalniających proces degeneracji, choć działanie tych środków farmakologicznych ma ograniczony zakres. Wady słuchu lub całkowita utrata słuchu to najbardziej nieprzyjemne skutki otosklerozy. Można z nimi walczyć poprzez stosowanie aparatów słuchowych. Są to urządzenia służące do wzmacniania głośności dźwięków u osób niedosłyszących. Są zbudowane z mikrofonu, wzmacniacza i słuchawki. Współcześnie stosuje się nowoczesne aparaty cyfrowe, w których nie dochodzi do utraty jakości dźwięku. Oprócz nich można wyróżnić jeszcze aparaty: analogowe, analogowe programowane cyfrowo i hybrydowe.

Otoskleroza - zabieg stapedotomii

Sam niedosłuch można leczyć chirurgicznie. Stapedotomia to zabieg, który przywraca funkcje kosteczek słuchowych, które pod wpływem choroby nie działają prawidłowo. Zabieg polega na zamianie nieruchomej kosteczki na sztuczną protezę. Dzięki temu zabiegowi można poprawić słuch chorego, a w niektórych przypadkach także zminimalizować szumy uszne. Stapedotomię przeprowadza się przez przewód słuchowy zewnętrzny, dzięki temu na małżowinie ani w jej okolicy nie są widoczne żadne zmiany albo blizny. Po nacięciu skóry przewodu słuchowego zewnętrznego i dotarciu do jamy bębenkowej laryngolog usuwa część nieruchomą kosteczki słuchowej (strzemiączka) i zastępuje ją niewielką protezą. Dzięki temu zostaje przywrócona odpowiednia ruchomość łańcucha kosteczek słuchowych i tym samym polepszone zostaje przewodzenie dźwięków. Efekt operacji pojawia się szybko, a pacjent zupełnie nie odczuwa tego, że ma w uchu jakieś ciało obce. Powikłania, mimo, że są bardzo rzadkie, to są możliwe i należą do nich: głęboki niedosłuch lub całkowita głuchota, uszkodzenie nerwu twarzowego, uszkodzenie struny bębenkowej (zaburzenia czucia smaku na języku), długotrwałe zaburzenia równowagi, powstanie lub nasilenie szumów usznych.

Małgorzata Kamińska, Ewelina Stanios, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • Latkowski B. J., Kosiek K., Godycki-Ćwirko M., Choroby uszu nosa jamy ustnej gardła i krtani, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 9788320037050.
  • Janczewski G., Kosiek K., Latkowski B., Olszewski J. Algorytmy diagnostyki i postępowania w otorynolaryngologii, Termedia, Poznań 2010, ISBN 978-83-62138-41-8
  • Latkowski B. Otorynolaryngologia - kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007, ISBN 978-83-200-3628-2

Źródła zewnętrzne

Laryngologia

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii
Otoskleroza - diagnostyka, leczenie, zabieg stapedotomii

Strzemiączko - budowa

Strzemiączko - budowa

Na ilustracji zaznaczono: 1. kowadełko, 2. odnogę soczewkową, 3. głowę strzemiączka, 4. odnogę donosową, 5. odnogę doogonową, 6. podstawę strzemiączka, 7. mięsień strzemiączkowy, 8. piramidę, 9. okienko owalne ucha wewnętrznego.

Zabiegi

Stapedotomia

Stapedotomia to zabieg stosowany w leczeniu otosklerozy. Jest to wada słuchu, wynikająca z anatomicznej i czynnościowej degeneracji struktur ucha (...) słyszące pacjenta oraz w przypadku, gdy słyszy...

Stapedotomia

Zabieg stapedotomii

Zabieg stapedotomii

Stapedotomię wykonuje się w wypadku patologicznej próby Gellé, niejednokrotnie w przypadku przewodzeniowego upośledzenia słuchu oraz gdy pacjent ma cienką błonę bębenkową.

Arytmia serca - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie

Kardiowersja (WIDEO)

Kardiowersja (WIDEO) Odtwórz wideo

Kardiowersja elektryczna jest bardzo bolesnym zabiegiem przywracającym prawidłową akcję serc a u osób, u których pojawia się arytmia. O to, na czym (...) elektrycznej sercu za pomocą prądu elektrycznego przepuszczanego przez serce....

Liszajec zakaźny - rodzaje, objawy, diagnostyka, leczenie

Liszajec - zdjęcia

Liszajec - zdjęcia

Wywoływany głównie przez bakterie Staphylococcus aureus.

Mukowiscydoza - charakterystyka, objawy, diagnostyka, leczenie

Tydzień Mukowiscydozy

Tydzień Mukowiscydozy

27 lutego rozpoczyna się XI Ogólnopolski Tydzień Mukowiscydozy.

Rak żołądka - powstawanie, przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie, profilaktyka

Gruczolakorak żołądka

Gruczolakorak żołądka

Na zdjęciu widoczny duży guz o wywiniętych brzegach, z licznymi owrzodzeniami.

Ekstrakcja zęba

Zabieg ekstrakcji zęba

Zabieg ekstrakcji zęba

Ząb musi zostać usunięty w sytuacji, gdy nie poddaje się już leczeniu zachowawczemu.

Chłoniak - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Wnuczka z babcią

Wnuczka z babcią

Rozmawiajmy z naszymi bliskimi i nakłaniajmy do badań profilaktycznych.

Astma oskrzelowa (astma bronchitowa) - przyczyny, rodzaje, diagnostyka, leczenie

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Pokrzywka w astmie oskrzelowej

Bąbel pokrzywkowy, czyli obrzęk o zabarwieniu różowym lub żółtawobiałym.