Trwa ładowanie...

Otoskop - do czego służy i jak go używać? Otoskop profesjonalny i domowy

 Kinga Olchowy
01.09.2020 14:53
Otoskop często jest używany przez rodziców, których dzieci zmagają się z nawracającym bólem ucha
Otoskop często jest używany przez rodziców, których dzieci zmagają się z nawracającym bólem ucha (123rf)

Otoskop to jeden z przyrządów medycznych, które możemy zobaczyć w gabinetach lekarskich, szczególnie w poradni laryngologicznej. W ostatnich latach na rynku pojawiły się także otoskopy domowe, których możemy używać samodzielnie. Warunek jest jeden - należy wiedzieć, jak z niego korzystać i jak interpretować to, co widzimy. Największą więdze posiada oczywiście lekarz, a więc to jemu najlepiej jest powierzyć otoskop. Kiedy z niego korzystać i w jaki sposób?

spis treści

1. Co to jest otoskop?

Otoskop to przyrząd stosowany w laryngologii. Pomimo że jego nazwa pochodzi od greckiego "otos", co oznacza "ucho", to wykorzystuje się go także do wziernikowania innych narządów w obrębie górnych dróg oddechowych, głowy i szyi.

Badanie otoskopem jest bezbolesne i pozwala ocenić ogólną kondycję wziernikowanego elementu, stwierdzić obecność stanu zapalnego, ropni czy uszkodzeń mechanicznych.

1.1. Rodzaje otoskopów

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Zarówno profesjonalne, jak i domowe otoskopy dostępne są w kilku różnych wersjach. Głównym kryterium, dzięki któremu możemy je rozróżnić, jest rodzaj oświetlenia. Jedną grupą otoskopów są te, w których światło umiejscowione jest tuż za okienkiem wziernika i pada bezpośrednio na kanał słuchowy lub gardło.

Innym rodzajem otoskopu jest ten, w którym oświetlenie opiera się na technologii światłowodowej, a żarówka zamontowana jest w główce urządzenia.

Najnowsze otoskopy posiadają żarówkę LED-ową, która wpływa na mniejsze zużycie energii i przedłuża czas działania urządzenia. Te otoskopy również wykorzystują technologia światłowodową. Odpowiednio dobrane światło jest bardzo ważne, ponieważ gwarantuje lepszą widoczność i dokładniejszą diagnozę.

1.2. Otoskop pediatryczny

Osobną grupą są otoskopy pediatryczne, które różnią się od klasycznych przede wszystkich wyglądem. Dzieci zwykle bardzo boją się wszelkich badań z urzyciem narzędzi, nawet tak bezpiecznych jak drewniana szpatułka. Z tego powodu wszystkie działania diagnostyczne powinny być dla malucha możliwie jak najmniej stresujące.

Otoskopy pediatryczne zwykle są kolorowe, a ich rączka często ma zwierzęce kształty. Powinny przypominać zabawkę, aby dla dziecka były one atrakcyjne i nie wywoływały stresu. Pediatra powinien dodatkowo mieć kilka różnych rozmiarów otoskopu, aby dopasować go do rozmiarów dziecka.

2. Jak działa otoskop?

Otoskop powiększa oglądany obraz trzykrotnie. Dzięki temu pozwala na dostrzeżenie szczegółów anatomicznych lub nieprawidłowości, których normanie nie widać. Istnieją także otoskopy powiększające czterokrotnie, jednak używa się ich rzadziej ze względu na to, że większe powiększenie to mniejsze pole widzenia. Taki otoskop sprawdza się w przypadku bardziej szczegółowych badań lub precyzyjnch zabiegów.

Urządzenie to składa się z dwóch części, które nakłada się na siebie tuż przed badaniem. Głowicę nakłada się na rękojeść, a następnie należy zamontować wziernik. Dostępne są one w dwóch wersjach - wielorazowe i jednorazowe. Mogą mieć rozmiar od 2 do 10 mm.

Otoskopia
Otoskopia

Przyrząd służący do wziernikowania ucha - otoskop.

zobacz galerię

Następnie lekarz naciąga małżowinę uszną, nozdrza lub prosi o otwarcie ust, aby móc dobrze ulokować wziernik. Dzięki żarówce umieszczonej w odpowiednim miejscu i ocenić stan danego narządu.

3. Otoskop a diagnostyka chorób

Otoskop jest stosowany przede wszystkim do diagnozowania chorób narządu słuchu. Dzięki niemu można rozpoznać takie schorzenia, jak:

  • ostre zapalenie ucha środkowego
  • czopy woskowe
  • urazy ciśnieniowe
  • krwotoczne zapalenie ucha
  • perforacja błony bębenkowej.

Otoskop pozwala także na znalezienie ciała obcego, które utknęło w przewodzie słuchowych lub w nosogardzieli, a także wcześnie wykryć nowotwory.

4. Otoskop do użytku domowego

Dzisiejszy rynek pozwala na zakup otoskopów przeznaczonych do użytku domowego. Decydują się na to często rodzice, których dzieci często zmagają się z bólem uszu. Otoskop nie należy do tanich urządzeń, jednak można dostać także tańsze i nieco mniejsze wersje. Na taką opcję często decydują się także lekarze innych specjalizacji, którzy często diagnozują problemy laryngologiczne przy okazji diagnozowania innych dolegliwości.

Otoskop sprawdza się świetnie także w przypadku dzieci, które mają tendencje do umieszczania drobnych zabawek w uszach czy nosie. Takie urządzenie pozwala bezpiecznie wyjąć ciało obce bez konieczności wizyty u specjalisty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze