Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała. Różnice płci, codzienne życie i konsekwencje zdrowotne

Otyłość, wbrew powszechnym przekonaniom, jest złożoną chorobą przewlekłą o wielu przyczynach. U kobiet może wiązać się m.in. z zaburzeniami hormonalnymi czy problemami z płodnością, z kolei u mężczyzn częściej koreluje z powikłaniami metabolicznymi [1] . Niezależnie od płci, otyłość zwiększa ryzyko wielu poważnych schorzeń, a także negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i obniża jakość życia [2, 3] .

Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała. Różnice płci, codzienne życie i konsekwencje zdrowotneOtyłość to nie tylko nadmierna masa ciała. Różnice płci, codzienne życie i konsekwencje zdrowotne
Agnieszka Gotówka

Otyłość jako choroba przewlekła, a nie wybór stylu życia

Otyłość to złożona choroba przewlekła, która według definicji Światowej Organizacji Zdrowia związana jest z nieprawidłowym i nadmiernym nagromadzeniem się tkanki tłuszczowej w organizmie [4] . Prowadzi do ponad 200 różnych powikłań, a najczęstszymi z nich są choroby układu sercowo-naczyniowego [5]. Otyłość pogarsza ogólną jakość życia, skraca jego oczekiwaną długość i wywołuje wiele niekorzystnych następstw, w tym społecznych, psychologicznych i ekonomicznych [6]. Nie jest – jak się powszechnie uważa – jedynie wynikiem niezdrowego stylu życia. Szacuje się, że czynniki genetyczne, pochodzenie etniczne oraz środowisko rodzinne odpowiadają za 40 proc. do 70 proc. ryzyka rozwoju otyłości [7].

Specjaliści od lat alarmują, że liczba pacjentów z chorobą otyłościową przybywa w lawinowym tempie [8]. Mówi się nawet, że ma charakter pandemiczny. Szacuje się, że liczba dorosłych żyjących z otyłością wzrośnie z 0,81 miliarda w 2020 roku do 1,53 miliarda w 2035 roku [9].

Otyłość w Polsce dotyczy 9 milionów dorosłych [10] i blisko 12 mln Polaków w wieku 20 lat i więcej ma nadwagę (wskaźnik masy ciała - BMI w zakresie 25,0-29,99 kg/m2) [11]. Oznacza to, że ponad 20 milionów Polaków ma nadmierną masę ciała [12]. Prognozuje się, że w 2035 roku liczba chorujących na otyłość wzrośnie do 12 milionów, co będzie stanowić 33 proc. populacji. Oznacza to, że co trzeci Polak będzie się mierzył z otyłością [13]. Problem nadmiernej masy ciała częściej dotyczy mężczyzn - nadwagę odnotowano u 62,1 proc. mężczyzn i 42,6 proc. kobiet, natomiast otyłość rozpoznano odpowiednio u 15,7 proc. mężczyzn i 11,7 proc. kobiet [14].

Chorzy z nadmierną masą ciała nie są leniwi i nie brakuje im silnej woli. To krzywdzące stereotypy, które są nie tylko niesprawiedliwe, ale też ignorują złożoność tej przewlekłej choroby i mogą prowadzić do stygmatyzacji. Skuteczne i kompleksowe leczenie jest możliwe tylko wtedy, gdy uwzględnia się indywidualne uwarunkowania metaboliczne, hormonalne i psychologiczne danej osoby.

Terapia otyłości wymaga skoordynowanych działań na wielu płaszczyznach. Obejmuje zmiany w sposobie odżywiania, zwiększenie aktywności fizycznej, wsparcie psychologiczne, farmakoterapię (jeżeli lekarz ją zaleci), a w uzasadnionych przypadkach również leczenie chirurgiczne (bariatryczne).

Kobiety i mężczyźni – różnice w przebiegu choroby i konsekwencjach otyłości

Na otyłość należy patrzeć także przez pryzmat różnic płciowych. Czynniki warunkujące zachorowanie na otyłość, u kobiet i mężczyzn mogą się różnić.

Kobiety częściej doświadczają depresji, która może sprzyjać rozwojowi otyłości (i odwrotnie: nadmierna masa ciała nierzadko prowadzi do zaburzeń psychicznych) [15]. Zwracają też większą uwagę na swoje ciało i wygląd zewnętrzny, co w przypadku niezadowolenia z sylwetki może prowadzić do jedzenia kompulsywnego [16]. Mężczyźni z kolei częściej sięgają po produkty bogate w tłuszcz i spożywają alkohol, który jest wysokokaloryczny [17].

Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała
Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała © Adobe Stock

Różnice biologiczne i hormonalne między płciami mają wpływ na rozmieszczenie tkanki tłuszczowej oraz ryzyko chorób towarzyszących otyłości [18]. U kobiet częściej obserwuje się powiązania z problemami metabolicznymi, hormonalnymi i ginekologicznymi, m.in. zespołem policystycznych jajników (PCOS) [19]. Z kolei u mężczyzn występuje wyższe ryzyko rozwoju chorób sercowo-naczyniowych (choć i kobiety są nimi dotknięte) oraz cukrzycy typu 2 [20]. Choroby układu sercowo-naczyniowego należą do najczęstszych [21] powikłań otyłości. Zalicza się do nich m.in. nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia lipidowe, zespół metaboliczny.

Codzienne życie osoby z otyłością – skutki fizyczne i psychiczne

Codzienne życie osoby z otyłością wiąże się z szeregiem wyzwań, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Trudności z poruszaniem się, chroniczne zmęczenie oraz uporczywe dolegliwości bólowe znacząco ograniczają aktywność i komfort życia. Dodatkowo, pojawiają się liczne wyzwania, które mogą obejmować m.in. poczucie bycia ocenianym, poczucie dyskomfortu w miejscach publicznych czy trudności ze znalezieniem odpowiednich ubrań.

Coraz głośniej mówi się też o tym, że otyłość pogarsza nie tylko zdrowie, ale i skraca życie [22]. Nadmiar tkanki tłuszczowej znacząco zwiększa ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego i zespołu bezdechu sennego. Obciąża układ kostno-stawowy i sprzyja rozwojowi stłuszczeniowej choroby wątroby związanej z zaburzeniami metabolicznymi. Prowadzi również do zaburzenia gospodarki węglowodanowej i lipidowej [23]. Te problemy zdrowotne stanowią poważne obciążenie dla systemu opieki zdrowotnej i wyłączają miliony osób z aktywności zawodowej [24].

Istnieje silna zależność między otyłością a zaburzeniami lękowymi i depresyjnymi. Skutkami nadmiernej masy ciała mogą być: obniżona samoocena, brak akceptacji własnego wyglądu i izolacja społeczna. Działa to również w drugą stronę: pocieszanie się jedzeniem i objadanie się w celu załagodzenia napięcia i stresu tylko pogłębiają problem [25].

Niezależnie od tego, czy otyłość przyczynia się do depresji, czy depresja do otyłości, ich jednoczesne występowanie znacząco zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci [26]. Dzieje się tak, ponieważ zarówno nadmierna masa ciała, jak i zaburzenia depresyjne stanowią niezależne czynniki ryzyka rozwoju chorób układu krążenia.

Życie seksualne i płodność – przemilczany temat

Niewiele mówi się o tym, że nadmierna masa ciała może negatywnie wpływać na libido i satysfakcję seksualną [27], a także na relacje partnerskie. Obserwuje się przy tym różnice między płciami. U kobiet otyłość może prowadzić do nieregularnych cykli menstruacyjnych, trudności z zajściem w ciążę oraz dyskomfortu podczas współżycia [28]. U mężczyzn natomiast częściej występują problemy z erekcją i obniżenie poziomu testosteronu (tkanka tłuszczowa u mężczyzn przekształca testosteron w estrogeny, co może prowadzić do pogorszenia sprawności seksualnej) [29].

Brak satysfakcjonującego życia seksualnego silnie obniża samoocenę i poczucie własnej atrakcyjności [30]. Może wywoływać uczucie smutku, porażki, starzenia się oraz prowadzić do rezygnacji z kontaktów seksualnych lub ich unikania. Problemów w sferze seksualnej nie należy jednak ignorować. Trzeba o nich rozmawiać i wraz z parterem/partnerką poszukać satysfakcjonujących rozwiązań. Od czego zacząć?

Wybierz spokojny moment, w którym oboje macie czas i czujecie się komfortowo. Zacznij od wyrażenia swoich uczuć i obaw. Skup się na tym, jak otyłość wpływa na Twoje samopoczucie. Podkreśl, że chcesz wspólnie poszukać rozwiązań i że zależy Ci na waszej bliskości. Jeśli otyłość dotyczy Twojego partnera, zapewnij go o swoim wsparciu. To wasz wspólny problem, a otwarta rozmowa o nim może być pierwszym krokiem do rozpoczęcia kompleksowego leczenia otyłości.

Co można zrobić? Gdzie szukać pomocy?

Stereotypy dotyczące otyłości są powszechne i obecne w wielu sferach życia: od szkoły i pracy, po komunikację miejską i przestrzeń publiczną. Osoby z otyłością nie tylko zmagają się z samym schorzeniem, ale z ciągłą oceną ze strony otoczenia – krytycznymi spojrzeniami, komentarzami i opiniami. Dlatego tak istotne jest prowadzenie otwartych rozmów o otyłości, wolnych od uprzedzeń i niesprawiedliwych ocen, oraz wykorzystywanie każdej okazji do zmiany społecznego postrzegania osób z tą chorobą.

Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała
Otyłość to nie tylko nadmierna masa ciała © Adobe Stock

W trudnych momentach zwątpienia, które często towarzyszą zmaganiom z otyłością, nieocenionym wsparciem jest psychoterapia. Rozmowa z psychologiem może wzmocnić motywację, pomóc wytrwać w postanowieniach i podjąć kolejne próby po niepowodzeniach, zwiększając tym samym skuteczność leczenia. Ważne jest też wsparcie od osób bliskich 31]. By jednak było ono efektywne, komunikacja z chorym powinna opierać się na zrozumieniu i faktach medycznych. Ma to ogromne znaczenie, bo to, jak mówimy o chorych i do chorych, realnie wpływa na efekty leczenia, samoocenę oraz stan psychiczny chorych na otyłość.

Uwagę na to zwraca kampania edukacyjna zainicjowana przez firmę Novo Nordisk "Porozmawiajmy szczerze o otyłości", której głównym celem jest zwiększenie świadomości społecznej na temat otyłości jako przewlekłej choroby wymagającej kompleksowego leczenia, a także promocja otwartej i empatycznej dyskusji na jej temat. W edukacji chorych i ich bliskich pomóc mogą materiały na stronie ootylosci.pl, m.in. opracowanie "Jak wspierająco mówić o chorobie otyłościowej? Praktyczny słownik" oraz mapa i lista ośrodków zajmujących się leczeniem otyłości.

Potrzebujemy zrozumienia, a nie oceniania

Choroba otyłościowa wymaga wieloaspektowego leczenia. Terapia jest kompleksowa i uwzględnia indywidualne potrzeby danej osoby, m.in. nawyki żywieniowe, zaburzenia odżywiania, poziom aktywności fizycznej oraz motywację do zmian. Jej nadrzędnym celem jest zapobieganie rozwojowi powikłań związanych z nadmiarem tkanki tłuszczowej, łagodzenie ich przebiegu oraz wydłużenie życia w zdrowiu. Na to jednak potrzeba czasu i wsparcia.

Materiał powstał w ramach kampanii "Porozmawiajmy szczerze o otyłości", której celem jest podniesienie świadomości na temat choroby otyłościowej. Organizatorem kampanii jest firma Novo Nordisk Pharma sp. z o. o. (PL25PA00032)

Źródła

  1. [1] Zjazd PTBO: Otyłość ma swoją płeć. Inaczej tyją mężczyźni, inaczej kobiety, dostęp on-line: https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Zjazd-PTBO-Otylosc-ma-swoja-plec-Inaczej-tyja-mezczyzni-inaczej-kobiety,18279.html [23.04.2025 r.]
  2. [2] K. Czepczor-Bernat, A. Brytek-Matera, Psychologiczne aspekty otyłości. Teoria i praktyka, Difin, Warszawa 2020
  3. [3] Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości.
  4. [4] M. Bąk-Sosnowska i in., Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Medycyna Praktyczna wydanie specjalne 2024, s. 9.
  5. [5] A. Siniarski, G. Gajos, Leczenie otyłości a choroby układu sercowo-naczyniowego — gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?, Choroby Serca i Naczyń 2021, tom 18, nr 4, s. 172.
  6. [6] P. Antoszek-Jastrzębska, Nadwaga i otyłość – globalny problem, "Farmacja Praktyczna" 2024, nr 3 (145), s. 7.
  7. [7] Trust for America’s Health. The State of Obesity 2020: Better Policies for a Healthier America. Available at: https://www.tfah.org/report-details/state-of-obesity-2020/. Last accessed: November 2021.
  8. [8] P. Suchodolska, A. Orkusz, Otyłość – przyczyny, rodzaje, leczenie, skutki, Nauki Inżynierskie i Technologie 2018, 4(31), s. 66.
  9. [9] M. Bąk-Sosnowska i in., Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024 – stanowisko Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości. Medycyna Praktyczna wydanie specjalne 2024, s. 10.
  10. [10] Raport Naczelnej Izby Kontroli "Profilaktyka i leczenie otyłości u osób dorosłych", 2023
  11. [11] Oszacowanie na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego: Odsetek osób w wieku powyżej 15 lat według indeksu masy ciała (BMI) [opublikowano 29.06.2020] oraz Rocznik Demograficzny 2024 [opublikowano 26.11.2024].
  12. [12] GUS/Ludność. Stan i struktura oraz ruch naturalny wprzekroju terytorialnym w 2024, stan na 30 czerwca 2024.
  13. [13], [14] Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024. Stanowisko PTLO, s.10
  14. [15] J. Suwalska, M. Skibińska, D. Łojko, P. Bogdański, Analiza wybranych czynników związanych ze współwystępowaniem nadwagi/otyłości i objawów depresji w grupie młodych kobiet, Neuropsychiatria i Neuropsychologia 2024, 19, s. 2.
  15. [16] K. Kobrzyńska, M. D. Dębowska, Cechy zaburzeń osobowości a kompulsywne objadanie się u osób otyłych, Psychiatria 2021; 18, 1, s. 19.
  16. [17] Zjazd PTBO: Otyłość ma swoją płeć. Inaczej tyją mężczyźni, inaczej kobiety, dostęp on-line: https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Zjazd-PTBO-Otylosc-ma-swoja-plec-Inaczej-tyja-mezczyzni-inaczej-kobiety,18279.html [23.04.2025 r.]
  17. [18] L. Siemińska, Tkanka tłuszczowa. Patofizjologia, rozmieszczenie, różnice płciowe oraz znaczenie w procesach zapalnych i nowotworowych, Endokrynologia Polska 2007, 58 (4), s. 336.
  18. [19] A. Brończyk-Puzoń, K. Kulik-Kupka, A. Koszowska, J. Nowak, B. Zubelewicz-Szkodzińska, Wpływ dystrybucji tkanki tłuszczowej na stężenie wybranych parametrów biochemicznych w grupie kobiet z zespołem policystycznych jajników, (Forum Zaburzeń Metabolicznych 2016, tom 7, nr 3, s. 135.
  19. [20] Zjazd PTBO: Otyłość ma swoją płeć. Inaczej tyją mężczyźni, inaczej kobiety, [dostęp: https://www.termedia.pl/gastroenterologia/Zjazd-PTBO-Otylosc-ma-swoja-plec-Inaczej-tyja-mezczyzni-inaczej-kobiety,18279.html, 17.04.2025].
  20. [21] Zalecenia kliniczne dotyczące postępowania u chorych na otyłość 2024. Stanowisko PTLO, s.21
  21. [22] . Bogdański i in., Otyłość. Założenia do stworzenia planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce. Skala zjawiska i konsekwencje, Warszawa 2024, s. 6.
  22. [23] K. Kłoda, Leczenie nadwagi i otyłości u dorosłych – praktyczne wskazówki dla lekarza POZ, Lekarz POZ 2019, nr 3–4, s. 282.
  23. [24] P. Bogdański i in., Otyłość. Założenia do stworzenia planu strategicznego redukcji otyłości w Polsce. Skala zjawiska i konsekwencje, Warszawa 2024, s. 6.
  24. [25] M. Lech, L. Ostrowska, Psychologiczne aspekty otyłości, (Forum Zaburzeń Metabolicznych 2017, tom 8, nr 2, 63–70.
  25. [26] M. Olszanecka-Glinianowicz, Depresja : przyczyna czy skutek otyłości?, Endokrynologia, Otyłość i Zaburzenia Przemiany Materii : czasopismo Polskiego Towarzystwa Badań nad Otyłością 2008, t. 4, nr 2, s. 78.
  26. [27] J. A. Haczyński, Otyłość i zaburzenia seksualne – co je łączy?, Warszawa 2024, [dostęp: https://ootylosci.pl/wp-content/uploads/2024/05/Otylosc-i-zaburzenia-seksualne-co-je-laczy.pdf, 17.04.2025 r.]
  27. [28] Otyłość a zaburzenia seksualne – jak nadprogramowe kilogramy wpływają na poziom libido i płodność?, [dostęp on-line: https://ootylosci.pl/otylosc-a-zaburzenia-seksualne-jak-nadprogramowe-kilogramy-wplywaja-na-poziom-libido-i-plodnosc/, 23.04.2025 r.].
  28. [29] J. A. Haczyński, Otyłość i zaburzenia seksualne – co je łączy?, Warszawa 2024, [dostęp: https://ootylosci.pl/wp-content/uploads/2024/05/Otylosc-i-zaburzenia-seksualne-co-je-laczy.pdf, 17.04.2025 r.]
  29. [30] Sz. Kucharski, T. Rzepa, Samoocena i jej komponenty a satysfakcja z życia seksualnego, Psychoseksuologia 2017, nr 3, s. 61-67.
  30. [31] M. Świderska, Rodzina we wspieraniu najbliższych z otyłością, "Pedagogika Rodziny" 2012, 2 (3), s. 53–59.

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Wybrane dla Ciebie

300 zł za trzy minuty u lekarza. "Trudno spokojnie słuchać"
300 zł za trzy minuty u lekarza. "Trudno spokojnie słuchać"
Tak stres niszczy zdrowie. Te narządy mogą szczególnie ucierpieć
Tak stres niszczy zdrowie. Te narządy mogą szczególnie ucierpieć
ZUS wydaje decyzje w sprawie ważnego świadczenia. 10 proc. wniosków do kosza
ZUS wydaje decyzje w sprawie ważnego świadczenia. 10 proc. wniosków do kosza
Seria zatruć we Francji. Zmarła 12-letnia dziewczynka
Seria zatruć we Francji. Zmarła 12-letnia dziewczynka
Chcą "realnego wsparcia". Co z wolnym dla krwiodawców?
Chcą "realnego wsparcia". Co z wolnym dla krwiodawców?
W tym roku nie będzie inwazji komarów. Naukowiec tłumaczy, co się stało
W tym roku nie będzie inwazji komarów. Naukowiec tłumaczy, co się stało
Zakaz w popularnym kąpielisku. W wodzie wykryto bakterie E. coli
Zakaz w popularnym kąpielisku. W wodzie wykryto bakterie E. coli
Nigdy tak nie rób, gdy ość utknie w gardle. Skutki mogą być tragiczne
Nigdy tak nie rób, gdy ość utknie w gardle. Skutki mogą być tragiczne
Woda w polskich kąpieliskach najgorsza w Unii Europejskiej. Najnowsze dane EEA
Woda w polskich kąpieliskach najgorsza w Unii Europejskiej. Najnowsze dane EEA
Polacy nadużywają L4. Jedno pokolenie tego nie robi
Polacy nadużywają L4. Jedno pokolenie tego nie robi
Nietypowe przyczyny zgagi. Nie tylko to, co jemy, ma na nią wpływ
Nietypowe przyczyny zgagi. Nie tylko to, co jemy, ma na nią wpływ
Zastosuj podczas grillowania. Unikniesz przykrych dolegliwości
Zastosuj podczas grillowania. Unikniesz przykrych dolegliwości