Trwa ładowanie...

Owrzodzenia sromu - przyczyny, objawy, leczenie

Avatar placeholder
22.09.2021 13:23
Owrzodzenie sromu to wywołująca duży dyskomfort choroba sromu
Owrzodzenie sromu to wywołująca duży dyskomfort choroba sromu (AdobeStock)

Owrzodzenie sromu to wywołująca duży dyskomfort choroba sromu, która najczęściej pojawia się w następstwie infekcji wirusowej. Najpowszechniejszą przyczyną owrzodzenia sromu jest wirus opryszczki (HSV). Jeśli u kobiety pojawi się owrzodzenie, koniecznością staje się natychmiastowa wizyta u ginekologa, który postawi prawidłową diagnozę.

spis treści

1. Przyczyny i objawy owrzodzenia sromu

Przyczyny zmian na sromie to:

  • Zakażenia wirusem HSV (typ 1 i 2) – typ 2 najczęściej wywołuje opryszczkę narządów płciowych, typ 1 opryszczkę wargową, jednak HSV 1 może wywołać także owrzodzenie genitaliów.
  • Kiła.
  • Wrzód weneryczny (wrzód miękki, szankroid).
  • Chlamydia trachomatis – ziarnica weneryczna pachwin.
  • Brak odpowiedniej higieny.
  • Choroby nowotworowe.
  • Infekcja warg sromowych i pochwy.
  • Nieleczone upławy.
  • Pemfigoid– choroba autoimmunologiczna.
Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"
Krętki kiły
Krętki kiły

Wczesna faza kiły jest całkowicie uleczalna.

zobacz galerię

Podatność na powstanie owrzodzeń sromu obserwuje się m.in. u cukrzyków i osób otyłych.

Objawy owrzodzenia sromu to:

  • Zaczerwienienie sromu – początkowa faza choroby.
  • Maceracja naskórka, pojawienie się rany na skórze sromu.
  • Pieczenie warg sromowych.
  • Świąd sromu, ból.
  • Nieprzyjemny zapach.

2. Owrzodzenie warg sromowych a wirus HSV

Aby upewnić się, że przyczyną owrzodzenia sromu jest wirus opryszczki, wykonuje się badanie polegające na pobraniu płynu. Ważne jest rozpoznanie, z jaki typem wirusa mamy do czynienia (HSV typ 1 i typ 2). Pierwotne objawy zakażenia wirusem HSV są zawsze najsilniejsze. Po ich wyleczeniu często dochodzi do nawrotuowrzodzenia sromu. Jednak zazwyczaj jest ono mniejsze. W początkowej fazie zarażenia wirusem HSV objawy są uogólnione. Pojawia się nie tylko owrzodzenie sromu, lecz także inne symptomy, takie jak gorączka czy bóle mięśni. Symptomy pierwotne zakażenia wirusem, czyli między innymi owrzodzenie sromu, powinno zostać jak najszybciej wyleczone, by nie dopuścić do pojawienia się niebezpiecznych powikłań, takich jak poprzeczne zapalenie rdzenia kręgowego.

3. Leczenie owrzodzenia warg sromowych

Leczenie powinno być jak najszybciej rozpoczęte po zaobserwowaniu objawów i rozpoznaniu przyczyny. Owrzodzenia mogą ustąpić po zastosowaniu składników aktywnych, takich jak np. acyklowir, który działa przeciwwirusowo, ponieważ blokuje jeden z enzymów wirusa. Niestety, istnieje możliwość nawrotu choroby. Leczenie objawowe także może zostać wdrożone, np. płukanie sromu wodą z solą. Można także stosować środki przeciwbólowe – ogólne lub miejscowe. Po ustąpieniu owrzodzenia sromu i innych symptomów, wirus opryszczki wchodzi w stan utajenia. Wirus nie opuszcza organizmu – wegetuje w zwojach splotu krzyżowego i w dogodnym momencie może znowu wywołać przykre symptomy.

Co jeszcze robić, by szybko pozbyć się owrzodzeń? Należy nosić luźną, przewiewną bieliznę oraz zrezygnować z używania wkładek. Nie wolno zapominać o odpowiedniej higienie, to podstawa. Wymagane jest częste podmywanie. Zaleca się stosowanie ziołowych płukanek i naparów (do zakupienia w aptece) do odkażania. Najlepsze będą preparaty z wyciągiem z ziela rumianku lub krwawnika, a także z liści szałwi lekarskiej.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze