Trwa ładowanie...

Owsiki - drogi zakażenia, objawy, diagnostyka, leczenie, zapobieganie

Owsiki to ludzkie pasożyty, które najczęściej atakują dzieci, ale nosicielami mogą być również dorośli. Owsiki zagnieżdżają się w jelitach, przez co powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Owsiki to ludzkie pasożyty, które najczęściej atakują dzieci, ale nosicielami mogą być również dorośli. Owsiki zagnieżdżają się w jelitach, przez co powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. (123rf)

Owsiki to ludzkie pasożyty, które najczęściej atakują dzieci, ale nosicielami mogą być również dorośli. Owsiki zagnieżdżają się w jelitach, przez co powodują szereg nieprzyjemnych dolegliwości. W jaki sposób dochodzi do przenoszenia owsików i jak się ich pozbyć z organizmu?

spis treści

1. Czym są owsiki?

Owsiki ludzkie to pasożyty, które należą do grupy nicieni barwy białej. Owsiki pasożytują wyłącznie w ludzkim organizmie i zamieszkują jelito grube, wyrostek robaczkowy oraz końcowy odcinek jelita cienkiego.

Owsiki osiągają rozmiary od około 3 mm (samce) do około 1 cm (samice). Te pasożyty ludzkie są dwupłciowe – samice składają jaja, a samce zaplemniają, po czym umierają. Samice żyją w organizmie nawet 4 tygodnie, a po tym czasie przemieszczają się w nocy z jelita grubego do odbytu, gdzie składają jaja. Wywołuje to swędzenie skóry w okolicach odbytu i krocza, dlatego przez sen drapiemy się, jajeczka zbierają się na dłoniach, a także na piżamie i pościeli.

Zobacz film: "Pasożyty żyjące w człowieku [Wirtualna Poradnia]"

Każda samica może złożyć od 8000 do 12 000 jaj, z których następnie wykluwają się larwy owsików. Po kilku godzinach nowe owsiki wracają przez jelito grube do jamy brzusznej.

2. Owsica

Owsica to choroba wywoływana przez pasożyty ludzkie, tzn. owsiki. Ta popularna choroba pasożytnicza układu pokarmowego objawia się występowaniem owsików - jednocentrymetrowych, białych nicieni. Owsica bardzo łatwo i szybko się przenosi. Narażone są na nią w szczególności osoby, które nie przestrzegają podstawowych zasad higieny, tzn. zapominają o regularnym myciu rąk. Dodatkowo, owsicą można zakazić się po spożyciu nieumytych owoców czy warzyw.

Owsiki przenoszone są również drogą oddechową, z tego powodu możemy się nimi zarazić podczas sprzątania lub podczas wizyty w czyimś domu.

Szacuje się, że każdy z nas na pewnym etapie życia był zarażony owsikami. Najczęściej objawy obecności pasożytów są obserwowane wśród dzieci, ale zarażają się również osoby dorosłe.

Dorośli, którzy w swojej pracy stykają się z wieloma osobami, są w grupie ryzyka. Powinny często myć ręce, by nie doszło do zakażenia. Na zarażenie owsicą są szczególnie narażeni rodzice małych dzieci, nauczyciele, pracownicy żłobków, osoby pracujące w szpitalnych oddziałach dziecięcych, salowe oraz sprzątaczki.

Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego
Najpopularniejsze choroby i problemy wieku dziecięcego [10 zdjęć]

Niezależnie od tego, czy twój maluch spędza czas na placu zabaw, w żłobku czy sali zabaw, zawsze istnieje

zobacz galerię

3. W jaki sposób można się zarazić owsikami?

W jaki sposób można się zarazić owsikami? Najczęściej do przeniesienia pasożytów dochodzi poprzez kontakt z zarażoną osobą. Owsiki mogą się też dostać do wnętrza organizmu, jeśli mieliśmy kontakt ze skażonymi powierzchniami. Jaja owsików mogą znajdować się na powierzchni czyich dłoni, na niemytych owocach. Bardzo często są one obecne również w przedmiotach codziennego użytku, na brudnej bieliźnie, w pościeli czy ręcznikach.

Drapiąc się, osoba zakażona przenosi na dłoniach owsiki na inne miejsca, dlatego nietrudno o zakażenie kolejnych osób. Owsiki przenoszone są również drogą oddechową. Bardzo często są one obecne w kurzu, powietrzu z klimatyzacji.

Warto mieć na uwadze, że niebezpieczne pasożyty o nazwie owsiki występują również na deskach klozetowych, zabawkach, klamkach, poręczach, stolikach czy biurkach. Owsiki mogą nawet przetrwać w wodzie, dlatego niektórzy „przynoszą” je z basenu. Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że do zakażenia owsicą może dojść również w trakcie korzystania z piaskownicy czy plaży. Istnieje ogromne niebezpieczeństwo, że nasze dziecko może zakazić się wtedy owsikami.

Niezwykle ważne jest przestrzeganie zasad higieny. Regularne mycie rąk pozwoli zminimalizować ryzyko wystąpienia tej pasożytniczej choroby.

Preparaty na owsiki znajdziesz dzięki stronie KtoMaLek.pl. To darmowa wyszukiwarka dostępności leków w aptekach w Twojej okolicy. Nie trać czasu na bieganie od apteki do apteki! Zarezerwuj potrzebny lek online i zapłać za niego w aptece.

4. Objawy zarażenia owsikami

Dzieci zakażone owsikami najczęściej skarżą się na świąd skóry w okolicy odbytu i krocza, czyli w miejscach, gdzie pasożyty składają jaja. Swędzenie skóry nasila się wieczorem i w nocy, kiedy samice wyruszają w swoją drogę.

Inne objawy owsicy u dzieci to:

Owsiki u dorosłych wywołują podobne symptomy:

  • pojawia się świąd odbytu,
  • obecność białych pasożytów w kale,
  • niepokój,
  • osłabienie,
  • ból głowy,
  • bezsenność,
  • zaczerwienienie skóry i wypryski w okolicach odbytu,
  • brak apetytu.

Zarówno u kobiet, jak i u małych dziewczynek owsiki mogą się przedostać do dróg rodnych i wywołać infekcje intymne, takie jak zapalenie pochwy, jajowodów lub macicy.

Owsiki mogą zagnieździć się w wyrostku robaczkowym i spowodować jego stan zapalny. Niektóre owsiki powodują guzy w jamie otrzewnowej, tzw. ziarniniaki.

Bez względu na to, czy objawy zarażenia owsikami występują u dziecka, czy u dorosłego, sprawy nie należy bagatelizować! Pacjent borykający się z owsicą powinien natychmiast udać się po pomoc do lekarza. Należy pamiętać, że leczeniu lepiej poddać całą rodzinę.

5. Diagnostyka

Jakie badania należy wykonać, jeśli podejrzewamy obecność owsików? Owsiki można zaobserwować samodzielnie – to białe, ruszające się „robaki” obecne w kale. Po zauważeniu niepokojących objawów u dziecka, należy zgłosić się do pediatry, który zaleci dalsze postępowanie.

Zarówno u dzieci, jak i dorosłych jest pobierany wymaz na owsiki, czyli próbka wydzieliny z okolic odbytu. Przeprowadza się też badanie kału, aby wykluczyć obecność innych pasożytów. Jeśli stwierdzi się zakażenie pasożytnicze, jest niezbędne podjęcie odpowiedniego leczenia.

6. Leczenie owsików

Jak leczyć owsiki? To pytanie zadawane najczęściej przez rodziców, którzy nie wiedzą jak uporać się z tą problematyczną chorobą pasożytniczą.

Aby skutecznie pozbyć się owsików należy zastosować terapię farmakologiczną oraz zadbać o higienę wszystkich domowników. Ograniczenie kontaktu z zanieczyszczeniami, częste mycie rąk, mycie okolic odbytu mydłem, dbałość o czystość paznokci to podstawy, które pozwolą wyeliminować owsiki.

Należy pamiętać też o zmianie bielizny, pościeli oraz dokładnym sprzątaniu całego domu, ponieważ owsiki mogą być obecne na wszystkich sprzętach. Meble i podłogi należy przecierać mokrą szmatką, a następnie ją wygotować. Osoby borykające się z owsikami powinny także spać oddzielnie. To pozwoli zminimalizować ryzyko ponownego zakażenia owsicą.

Jaki lek na owsiki można zastosować? Lekarze zalecają pacjentom przyjmowanie leków przeciwrobaczych. Najczęściej podaje się je w 2 turach – pierwszą po potwierdzeniu diagnozy, a drugą po około 3–4 tygodniach od pierwszej dawki leku. Odrobaczaniu powinna poddać się cała rodzina.

W czasie leczenia warto zadbać o dietę – powinna zawierać dużo warzyw i owoców bogatych w błonnik. Substancja ta wpływa na procesy trawienne i reguluje rytm wypróżnień, a w ten sposób można się szybciej pozbyć larw owsików.

Specjaliści zalecają również spożywanie produktów kiszonych np. kiszonej kapusty, picie wody z kiszonych ogórków. W składzie wyżej wymienionych produktów żywnościowych znajdują się cenne bakterie kwasu mlekowego, który wpływa pozytywnie na układ trawienny i ułatwia oddawanie stolca.

7. Jak zapobiegać owsikom?

Owsica to choroba „brudnych rąk”, dlatego jak najmłodszym dzieciom należy wpajać zasady higieny, uczyć dobrych nawyków i samemu się do nich stosować. Należy myć dłonie po powrocie do domu, przed posiłkiem, po każdej wizycie w toalecie. Dzieci warto uczyć, by nie obgryzały paznokci i nie wkładały palców do buzi. Powinniśmy również dbać o higienę w domu – regularnie sprzątać, myć zabawki i prać maskotki.

Treść artykułu jest całkowicie niezależna. Znajdują się w nim linki naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze