Trwa ładowanie...
Przeczytaj comiesięczny raport abcZdrowie
Temat miesiąca: WĄTROBA Czytaj więcej >

Objawy owsików – zarażanie

Jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych jest owsica. Owsiki to robaki, które pasożytują w jelicie grubym człowieka. Przeważnie owsiki rozwijają się u dzieci, które nie zawsze przestrzegają podstawowych zasad higieny. Jaja owsików łatwo przenoszą się na przedmioty codziennego użytku, dlatego często rozwijają się u wszystkich domowników. Owsicę inaczej zwaną enterobiozą powodują nicienie tzw. owsiki ludzkie (Enterobius vermicularis).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

1. Zarażenie owsikami

Często do zarażenia owsikami dochodzi z powodu lekceważenia zasad higieny. Jaja pasożytów można wprowadzić do swojego organizmu korzystając z przedmiotów codziennego użytku, np. spożywając niemyte owoce lub wycierając się wspólnym ręcznikiem. Ludzie pracujący w przedszkolu (ze względu na kontakt z dziećmi i przedmiotami wspólnego użytku), lub osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku i czystości w miejscach publicznych są w sposób szczególny narażeni na zakażenie i wprowadzenie do swojego organizmu jaj pasożytów.

Gdy jaja owsików dostaną się do organizmu człowieka, trafiają do żołądka, gdzie dochodzi do wylęgnięcia larw. Wędrują one do jelita i tam dojrzewają. Po zapłodnieniu samicy, samiec owsika ginie, zaś samica rozpoczyna wędrówkę w kierunku krocza, aby złożyć swoje jaja.

Jednym z podstawowych objawów owsików jest świąd
Jednym z podstawowych objawów owsików jest świąd (123RF)

Zagrożenie zarażenia owsikami jest szczególnie wysokie w przypadku dzieci, które bardzo często przenoszą jaja pasożytów wkładając brudne, nieumyte dłonie do ust. Zwłaszcza podczas zabawy w piaskownicy lub w przedszkolu, dziecko narażone jest na wprowadzenie do swojego organizmu jaj pasożytów. Wspólne zabawki, nieumyte ręce włożone do ust – tylko tyle potrzeba, aby wprowadzić jaja owsików do organizmu.

2. Objawy owsików

Charakterystycznym objawem owsików w organizmie człowieka jest świąd w okolicy odbytu. Odczucie świądu nasila  się głównie w godzinach wieczornych lub w nocy. Dyskomfort spowodowany jest wędrówką samic w kierunku krocza, gdzie dochodzi do złożenia jaj. Innymi objawami owsików w organizmie są bóle brzucha lub głowy, rozdrażnienie, osłabienie, nudności, brak łaknienia, zaparcia i zaburzenia wypróżniania, blada skóra i podkrążone oczy, może wystąpić zapalenie skóry lub wysypka.

Co ważne, w przypadku dzieci w objawach owsików, mogą wystąpić problemy z koncentracją, niespokojny sen, moczenie się w nocy, jeśli dziecko wierci się podczas snu, drapie albo zgrzyta zębami może być to znak, że w organizmie rozwinęły się owsiki. U dziewczynek mogą dodatkowo wystąpić takie dolegliwości jak zapalenie sromu i pochwy. Objawami owsików jest wtedy, pieczenie, swędzenie oraz białe upławy.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

Jeśli zauważysz u siebie, czy u dziecka objawy owsików i wystąpi podejrzenie zarażeniem, warto wykonać obserwację stolca – jeśli zauważalne są białe, wąskie niteczki świadczy to o obecności owsików.  Rozwój owsicy w organizmie może powodować poważne szkody, zdarza się, że duża ilość owsików w organizmie człowieka prowadzi do zahamowania prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Obecność owsików stwierdza się laboratoryjnie, pobierając próbkę kału albo wymaz z okolicy odbytu. Jednak zaleca się, aby raz lub dwa razy do roku profilaktycznie poddać się odrobaczaniu.

To musisz wiedzieć

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza