Trwa ładowanie...

Objawy owsików – zarażanie

Jedną z najczęściej występujących chorób pasożytniczych jest owsica. Owsiki to robaki, które pasożytują w jelicie grubym człowieka. Przeważnie owsiki rozwijają się u dzieci, które nie zawsze przestrzegają podstawowych zasad higieny. Jaja owsików łatwo przenoszą się na przedmioty codziennego użytku, dlatego często rozwijają się u wszystkich domowników. Owsicę inaczej zwaną enterobiozą powodują nicienie tzw. owsiki ludzkie (Enterobius vermicularis).

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

1. Zarażenie owsikami

Często do zarażenia owsikami dochodzi z powodu lekceważenia zasad higieny. Jaja pasożytów można wprowadzić do swojego organizmu korzystając z przedmiotów codziennego użytku, np. spożywając niemyte owoce lub wycierając się wspólnym ręcznikiem. Ludzie pracujący w przedszkolu (ze względu na kontakt z dziećmi i przedmiotami wspólnego użytku), lub osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku i czystości w miejscach publicznych są w sposób szczególny narażeni na zakażenie i wprowadzenie do swojego organizmu jaj pasożytów.

Gdy jaja owsików dostaną się do organizmu człowieka, trafiają do żołądka, gdzie dochodzi do wylęgnięcia larw. Wędrują one do jelita i tam dojrzewają. Po zapłodnieniu samicy, samiec owsika ginie, zaś samica rozpoczyna wędrówkę w kierunku krocza, aby złożyć swoje jaja.

Jednym z podstawowych objawów owsików jest świąd
Jednym z podstawowych objawów owsików jest świąd (123RF)

Zagrożenie zarażenia owsikami jest szczególnie wysokie w przypadku dzieci, które bardzo często przenoszą jaja pasożytów wkładając brudne, nieumyte dłonie do ust. Zwłaszcza podczas zabawy w piaskownicy lub w przedszkolu, dziecko narażone jest na wprowadzenie do swojego organizmu jaj pasożytów. Wspólne zabawki, nieumyte ręce włożone do ust – tylko tyle potrzeba, aby wprowadzić jaja owsików do organizmu.

2. Objawy owsików

Charakterystycznym objawem owsików w organizmie człowieka jest świąd w okolicy odbytu. Odczucie świądu nasila  się głównie w godzinach wieczornych lub w nocy. Dyskomfort spowodowany jest wędrówką samic w kierunku krocza, gdzie dochodzi do złożenia jaj. Innymi objawami owsików w organizmie są bóle brzucha lub głowy, rozdrażnienie, osłabienie, nudności, brak łaknienia, zaparcia i zaburzenia wypróżniania, blada skóra i podkrążone oczy, może wystąpić zapalenie skóry lub wysypka.

Co ważne, w przypadku dzieci w objawach owsików, mogą wystąpić problemy z koncentracją, niespokojny sen, moczenie się w nocy, jeśli dziecko wierci się podczas snu, drapie albo zgrzyta zębami może być to znak, że w organizmie rozwinęły się owsiki. U dziewczynek mogą dodatkowo wystąpić takie dolegliwości jak zapalenie sromu i pochwy. Objawami owsików jest wtedy, pieczenie, swędzenie oraz białe upławy.

Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele
Najgroźniejsze pasożyty w ludzkim ciele [5 zdjęć]

Zakażenie organizmu pasożytami jest szczególnie niebezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ takie drobnoustroje...

zobacz galerię

Jeśli zauważysz u siebie, czy u dziecka objawy owsików i wystąpi podejrzenie zarażeniem, warto wykonać obserwację stolca – jeśli zauważalne są białe, wąskie niteczki świadczy to o obecności owsików.  Rozwój owsicy w organizmie może powodować poważne szkody, zdarza się, że duża ilość owsików w organizmie człowieka prowadzi do zahamowania prawidłowego rozwoju fizycznego i psychicznego.

Obecność owsików stwierdza się laboratoryjnie, pobierając próbkę kału albo wymaz z okolicy odbytu. Jednak zaleca się, aby raz lub dwa razy do roku profilaktycznie poddać się odrobaczaniu.

To musisz wiedzieć

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.