Trwa ładowanie...

Ozonator – działanie, rodzaje i zastosowanie

Avatar placeholder
10.01.2023 15:13
Ozonator powietrza domowy pozwala odkazić i odświeżyć powietrze
Ozonator powietrza domowy pozwala odkazić i odświeżyć powietrze (Adobe Stock)

Ozonator to urządzenie służące do oczyszczania i odświeżania powietrza, ale również wody czy produktów spożywczych. Wytwarza ozon, który ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie usuwa patogeny i alergeny, neutralizuje też przykre zapachy. Generator ozonu stosuje się w domach i biurach, przychodniach zdrowia i samochodach. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest ozonator?

Ozonator, inaczej generator ozonu, jest urządzeniem, które za pomocą prądu wytwarza z tlenu naturalny ozon (tritlen lub trójtlen). To alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek i jeden z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych.

Ponieważ ozon ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, dezynfekujące i wirusobójcze, wykorzystuje się go do:

Zobacz film: "Oczyszczacze powietrza Philips. Sprawdzamy!"
  • wyjaławiania wody pitnej,
  • ozonowania pomieszczeń (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach),
  • ozonowania samochodów (szczególnie układów klimatyzacji),
  • utleniania paliwa rakietowego.

Ozonatory, za sprawą generowanego ozonu, pozwalają oczyścić i odświeżyć powietrze, poprawiają jego jakość. Likwidują chorobotwórcze zarazki, usuwają roztocza i kurz oraz nieprzyjemne zapachy. Mają właściwości wirusobójcze, grzybobójcze, bakteriobójcze (patogeny są niszczone za pomocą ozonu).

Jak i na co działa ozonator?

Ozonator działa na wszelkie patogeny: bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie, ale także alergeny, w tym kurz i roztocza, toksyny i nieprzyjemne zapachy. Gaz wchodzi w reakcje z drobnoustrojami doprowadzając do ich zniszczenia. Ozon neutralizuje zapachy, nie maskuje ich.

2. Rodzaje ozonatorów

Wyróżnia się wiele rodzajów ozonatorów. W sprzedaży można znaleźć ozonatory przemysłowe, ozonatory domowe i ozonatory samochodowe. Można także znaleźć urządzenia 2 w 1, takie jak ozonator i jonizator powietrza czy ozonator z nawilżaczem, także urządzenia do żywności (ozonator do żywności) i do wody (ozonator do wody).

3. Zastosowanie ozonatorów

Ozonatory znajdują szerokie zastosowanie w życiu codziennym: w domach, biurach, przedszkolach, placówkach zdrowia oraz przemyśle, w pomieszczeniach mieszkalnych usługowo-handlowych, magazynowych, sanitarnych.

Ozonator powietrza domowy pozwala odkazić i odświeżyć powietrze w pomieszczeniu, ale także oczyścić zabawki, poduszki, kołdry i tkaniny. Sprawdza się w sypialni i salonie, ale także kuchni czy łazience, gdzie usuwa wilgoć, pleśń i drobnoustroje. Urządzenia są przydatne zwłaszcza w przypadku alergików i osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych, także zapadających często na infekcje.

Ozonator domowy można wykorzystać do:

  • oczyszczania szafek i wnętrz urządzeń, np. lodówek,
  • odświeżania butów, odzieży,
  • usuwania bakterii i grzybów z żywności przed spożyciem (owoce, warzywa, mięso kurze, podroby, itd.),
  • czyszczenia kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
  • nieskomplikowanych zabiegów leczniczych (np. ozonowanie stopy cukrzycowej, leczenie owrzodzenia, leczenia zmian skórnych, oparzeń, sporządzania wody ozonowanej do okładów).

Niektóre modele ozonatorów domowych są wyposażone w elementy umożliwiające ozonowanie wody.

Ozonatory samochodowe służą do ozonowania klimatyzacji. Dzięki nim można oczyścić w samochodzie powietrze: usunąć nieprzyjemne zapachy, toksyny i spaliny czy dym tytoniowy.

Ozonatory przemysłowe są wykorzystywane przez firmy spożywcze do oczyszczania z patogenów warzyw i owoców, mięsa i jaj. Ozonator do żywności pozwala przedłużyć jej trwałość.

Przy pomocy ozonatorów do wody przeprowadza się ozonowanie wody w basenach kąpielowych. Wykorzystuje się je również do dezynfekcji i płukania butelek oraz przy produkcji wody mineralnej.

4. Jaki ozonator do domu?

Ozonator domowy i biurowy jest większy niż miniaturowe modele do aut (przypadku ozonatorów samochodowych są one zasilane z USB lub z gniazda zapalniczki). W przeciwieństwie zaś do urządzeń przemysłowych jest nieduży i poręczny.

Wydajność ozonatora domowego może być różna. Jaki ozonator do domu? Sprawdzi się urządzenie o wydajności od 400 mg/h i więcej. Im wyższa wydajność, tym ozonowanie powietrza jest bardziej efektywne. 

Ile kosztuje domowy ozonator? To zależy od producenta i wielu parametrów. Za najtańszy domowy ozonator trzeba zapłacić niewiele ponad 100 zł. Polski ozonator, który cieszy się dobrymi opiniami konsumentów, nieco ponad 200 zł (podejmując decyzję warto prześledzić opinie użytkowników w sklepach i serwisach aukcyjnych, jak i przeanalizować zestawienie, np. ozonator domowy ranking).

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze