Ozonator – działanie, rodzaje i zastosowanie
Ozonator to urządzenie służące do oczyszczania i odświeżania powietrza, ale również wody czy produktów spożywczych. Wytwarza ozon, który ma właściwości dezynfekujące i bakteriobójcze, dzięki czemu skutecznie usuwa patogeny i alergeny, neutralizuje też przykre zapachy. Generator ozonu stosuje się w domach i biurach, przychodniach zdrowia i samochodach. Co warto wiedzieć?
1. Co to jest ozonator?
Ozonator, inaczej generator ozonu, jest urządzeniem, które za pomocą prądu wytwarza z tlenu naturalny ozon (tritlen lub trójtlen). To alotropowa odmiana tlenu składająca się z trójatomowych cząsteczek i jeden z najskuteczniejszych znanych środków dezynfekcyjnych.
Ponieważ ozon ma właściwości bakteriobójcze, grzybobójcze, dezynfekujące i wirusobójcze, wykorzystuje się go do:
- wyjaławiania wody pitnej,
- ozonowania pomieszczeń (zwłaszcza w przychodniach i szpitalach),
- ozonowania samochodów (szczególnie układów klimatyzacji),
- utleniania paliwa rakietowego.
Ozonatory, za sprawą generowanego ozonu, pozwalają oczyścić i odświeżyć powietrze, poprawiają jego jakość. Likwidują chorobotwórcze zarazki, usuwają roztocza i kurz oraz nieprzyjemne zapachy. Mają właściwości wirusobójcze, grzybobójcze, bakteriobójcze (patogeny są niszczone za pomocą ozonu).
Jak i na co działa ozonator?
Ozonator działa na wszelkie patogeny: bakterie, wirusy, grzyby i pleśnie, ale także alergeny, w tym kurz i roztocza, toksyny i nieprzyjemne zapachy. Gaz wchodzi w reakcje z drobnoustrojami doprowadzając do ich zniszczenia. Ozon neutralizuje zapachy, nie maskuje ich.
2. Rodzaje ozonatorów
Wyróżnia się wiele rodzajów ozonatorów. W sprzedaży można znaleźć ozonatory przemysłowe, ozonatory domowe i ozonatory samochodowe. Można także znaleźć urządzenia 2 w 1, takie jak ozonator i jonizator powietrza czy ozonator z nawilżaczem, także urządzenia do żywności (ozonator do żywności) i do wody (ozonator do wody).
3. Zastosowanie ozonatorów
Ozonatory znajdują szerokie zastosowanie w życiu codziennym: w domach, biurach, przedszkolach, placówkach zdrowia oraz przemyśle, w pomieszczeniach mieszkalnych usługowo-handlowych, magazynowych, sanitarnych.
Ozonator powietrza domowy pozwala odkazić i odświeżyć powietrze w pomieszczeniu, ale także oczyścić zabawki, poduszki, kołdry i tkaniny. Sprawdza się w sypialni i salonie, ale także kuchni czy łazience, gdzie usuwa wilgoć, pleśń i drobnoustroje. Urządzenia są przydatne zwłaszcza w przypadku alergików i osób zmagających się z chorobami dróg oddechowych, także zapadających często na infekcje.
Ozonator domowy można wykorzystać do:
- oczyszczania szafek i wnętrz urządzeń, np. lodówek,
- odświeżania butów, odzieży,
- usuwania bakterii i grzybów z żywności przed spożyciem (owoce, warzywa, mięso kurze, podroby, itd.),
- czyszczenia kanałów wentylacyjnych i klimatyzacyjnych,
- nieskomplikowanych zabiegów leczniczych (np. ozonowanie stopy cukrzycowej, leczenie owrzodzenia, leczenia zmian skórnych, oparzeń, sporządzania wody ozonowanej do okładów).
Niektóre modele ozonatorów domowych są wyposażone w elementy umożliwiające ozonowanie wody.
Ozonatory samochodowe służą do ozonowania klimatyzacji. Dzięki nim można oczyścić w samochodzie powietrze: usunąć nieprzyjemne zapachy, toksyny i spaliny czy dym tytoniowy.
Ozonatory przemysłowe są wykorzystywane przez firmy spożywcze do oczyszczania z patogenów warzyw i owoców, mięsa i jaj. Ozonator do żywności pozwala przedłużyć jej trwałość.
Przy pomocy ozonatorów do wody przeprowadza się ozonowanie wody w basenach kąpielowych. Wykorzystuje się je również do dezynfekcji i płukania butelek oraz przy produkcji wody mineralnej.
4. Jaki ozonator do domu?
Ozonator domowy i biurowy jest większy niż miniaturowe modele do aut (przypadku ozonatorów samochodowych są one zasilane z USB lub z gniazda zapalniczki). W przeciwieństwie zaś do urządzeń przemysłowych jest nieduży i poręczny.
Wydajność ozonatora domowego może być różna. Jaki ozonator do domu? Sprawdzi się urządzenie o wydajności od 400 mg/h i więcej. Im wyższa wydajność, tym ozonowanie powietrza jest bardziej efektywne.
Ile kosztuje domowy ozonator? To zależy od producenta i wielu parametrów. Za najtańszy domowy ozonator trzeba zapłacić niewiele ponad 100 zł. Polski ozonator, który cieszy się dobrymi opiniami konsumentów, nieco ponad 200 zł (podejmując decyzję warto prześledzić opinie użytkowników w sklepach i serwisach aukcyjnych, jak i przeanalizować zestawienie, np. ozonator domowy ranking).
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.