Pacjenci, którzy przeszli koronawirusa mogą dalej zarażać. Nawet po ustąpieniu objawów
Wspólne badanie lekarzy z USA i Chin przeprowadzone na pacjentach PLA General Hospital w Pekinie pokazało, że wirus może pozostać w organizmie człowieka nawet do ośmiu dni po ustąpieniu objawów choroby. Co ważne, nadal może przenosić się na zdrowe osoby.
1. COVID-19 - kiedy przestajemy zarażać?
Badanie zostało przeprowadzone na przełomie stycznia i lutego tego roku. Pracami kierowali dr Lixin Xie z College of Pulmonary and Critical Care Medicine, a także dr. Lokesha Sharmę. Ich wyniki zostały opublikowane w "American Journal of Respiratory and Critical Care Medicine".
Zobacz także: Wszystko, co musisz wiedzieć o koronawirusie
Lekarze poddali analizie wymazy z gardła pacjentów leczonych w chińskim szpitalu na chorobę spowodowaną koronawirusem SARS-CoV-2. Próbki były pobierane co drugi dzień i pochodziły od pacjentów, którzy zostali wyleczeni i opuścili szpital po przeprowadzeniu kolejnego testu na obecność koronawirusa, który dał wynik negatywny.
2. Jak długo zaraża osoba z koronawirusem?
Naukowcy sami podkreślają, że w najważniejszym odkryciem w ich badaniu, jest to, że połowa pacjentów wciąż wydzielała wirusa, mimo, iż objawy ustąpiły. Lekarze zaznaczają, że w przypadku cięższych infekcji, czas w którym osoba zaraża, po ustąpieniu objawów może być nawet dłuższy.
Zobacz także: Jak prawidłowo myć owoce i warzywa?
Przypominają również, że czas od zakażenia do wystąpienia objawów (okres inkubacji) wynosił pięć dni u 15 z 16 pacjentów. Średni czas trwania objawów wynosił osiem dni, natomiast czas pozostawania "zakaźnym" po zakończeniu objawów - od jednego do ośmiu dni. Oznacza to, że nawet po łagodnym przejściu choroby wywołanej koronawirusem, pacjent może zarażać innych nawet przez tydzień po ustąpieniu objawów.
3. Kwarantanna - po co?
To właśnie dlatego tak ważna jest kwarantanna, której poddawani są wszyscy, u których wystąpią łagodne objawy choroby, niewymagające leczenia szpitalnego. Przypomnijmy, każdy, kto zaobserwuje u siebie objawy infekcji górnych dróg oddechowych, które nie będą wymagały pomocy lekarza, trafi na dwutygodniową kwarantannę. Wszystko po to, by zminimalizować ryzyko przenoszenia choroby na osoby z grupy ryzyka, już po ustąpieniu objawów, kiedy pacjent ma poczucie, że jest zdrowy.
Dołącz do nas! Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
|Czy poprzez dmuchanie w alkomat można się zarazić koronawirusem? [WIDEO]|W jakiej temperaturze i jak długo żyje koronawirus? Dr Paweł Grzesiowski odpowiada [WIDEO]"]
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.