Trwa ładowanie...

Pacjent przyjmował 27 różnych leków. Zapadł w śpiączkę

Avatar placeholder
04.05.2023 13:56
- Jeżeli jesteś pacjentem, który bierze wiele leków, wybierz się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, żeby przejrzał twój koszyczek leków - apeluje Tomasz Karauda
- Jeżeli jesteś pacjentem, który bierze wiele leków, wybierz się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, żeby przejrzał twój koszyczek leków - apeluje Tomasz Karauda (Getty Images, mat. własne)

Choć trudno w to uwierzyć, jeden pacjent może przyjmować nawet kilkadziesiąt różnych leków. Lekarze alarmują, że zjawisko zwane polipragmazją może prowadzić do niebezpiecznych reakcji między lekami i poważnie zaszkodzić pacjentowi.

spis treści

1. Przyjmował 27 leków naraz

Nawet 40 proc. pacjentów w wieku powyżej 65 lat może przyjmować więcej niż pięć leków dziennie. Zjawisko to nazywa się w medycynie polipragmazją, czyli sytuacją, w której pacjent przyjmuje równocześnie więcej niż pięć różnych leków na stałe lub cyklicznie.

Polipragmazja jest coraz bardziej powszechna nie tylko wśród osób starszych, lecz także pacjentów z wieloma chorobami przewlekłymi, gdzie choroby wymuszają na pacjentach przyjmowanie wielu leków naraz.

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"

Lekarze alarmują, że polipragmazja może prowadzić do niepożądanych skutków ubocznych, interakcji między lekami, a także zwiększenia ryzyka hospitalizacji i śmiertelności.

- Jeżeli pacjent bierze powyżej pięciu leków jednocześnie, to niepożądane interakcje między tymi lekami występują w 100 proc. - powiedział cytowany przez Polsat News Sławomir Ogórek, lekarz pediatra, lekarz medycyny rodzinnej.

Jak podkreśla medyk, każdy lekarz zna swojego rekordzistę. Jeden z jego pacjentów przyjmował 27 różnych leków, co skończyło się tym, że zapadł w śpiączkę.

2. Na te leki należy szczególnie uważać

Dr Tomasz Karauda wymienił zaś leki, których kumulowanie może okazać się najgroźniejsze. Okazuje się, że są to preparaty nasercowe.

- Może dojść do nadmiernego zwolnienia pracy serca, do nadmiernego spadku ciśnienia tętniczego. Niejednokrotnie spotykaliśmy się z pacjentami, którzy zgłaszali się z objawami wynikającymi z przedawkowania leków - powiedział w rozmowie z portalem dr Tomasz Karauda ze szpitala uniwersyteckiego w Łodzi.

Przy okazji lekarz podkreślił, że ważne jest, aby pacjenci, zwłaszcza ci z chorobami przewlekłymi, mieli dobrze zarządzany plan leczenia i skonsultowali się ze swoim lekarzem w celu uniknięcia polipragmazji oraz zminimalizowania ryzyka powikłań.

- Jeżeli jesteś pacjentem, który bierze wiele leków, wybierz się na wizytę do swojego lekarza rodzinnego, żeby przejrzał twój koszyczek leków - apeluje Tomasz Karauda.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także:

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze