Padaczka: pozaskroniowe usunięcie kory

Największa część mózgu, kresomózgowie, dzieli się na cztery części: czołową, ciemieniową, płaty potyliczne i skroniowe. Każda z nich odpowiada za określone funkcje. Padaczka skroniowa jest najczęstszym rodzajem padaczki, występującym u nastolatków i dorosłych. Miejsce, w którym napad padaczkowy się zaczyna – ognisko padaczki – znajduje się w płacie skroniowym. Jednak napady mogą rozpocząć się w dowolnej części kory mózgowej, warstwie zewnętrznej (szarej) w mózgu.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Na czym polega pozaskroniowe usunięcie kory?

Pozaskroniowe usunięcie kory to zabieg chirurgiczny, podczas którego usuwana jesttkanka mózgowa, w której dochodzi do napadu padaczkowego. Płat czołowy jest najczęstszym pozaskroniowym miejscem występowania napadów. W niektórych przypadkach tkanka może być usunięta z więcej niż jednego miejsca.

Pozaskroniowe usunięcie kory wymaga procedury zwanej kraniotomią. Pacjent poddawany jest znieczuleniu ogólnemu. Następnie chirurg robi nacięcie w skórze głowy, usuwa kawałek kości i cofa się do opony, twardej membrany otaczającej mózg. W ten sposób wytwarza się „okno”, przez które chirurg wprowadza specjalne przyrządy do usuwania tkanki mózgowej. Mikroskopy chirurgiczne pozwalają powiększyć dany obszar mózgu. Chirurg korzysta z informacji zebranych w trakcie oceny przedoperacyjnej w celu określenia trasy do właściwego obszaru mózgu.

Przygotowanie do pozaskroniowego usunięcia kory i przebieg operacji

Zabiegowi poddaje się osoby, u których leki nie wystarczają, by kontrolować napady padaczki lub gdy efekty uboczne stosowanych środków farmakologicznych negatywnie wpływają na życie danej osoby. Ponadto musi istnieć możliwość usunięcia tkanek bez dokonywania uszkodzeń tych części mózgu, które odpowiadają za funkcje życiowe – ruch, czucie, język, pamięć. Przed operacją pacjenci poddawani są badaniom: elektroencefalografii, skanowaniu rezonansem magnetycznym, tomografii pozytronowo-emisyjnej. Inne to: neuropsychologiczne badanie pamięci, test Wady – metoda diagnostyczna pozwalająca ocenić lateralizację korowych ośrodków mowy i pamięci, tomografia emisyjna pojedynczego fotonu, spektroskopia rezonansem magnetycznym. Te badania pozwalają wskazać ognisko padaczki i określić, czy operacja jest możliwa.

W niektórych przypadkach część operacji jest prowadzona, gdy pacjent jest aktywny, podając mu środki uspokajające i przeciwbólowe. Takie postępowanie ma pomóc lekarzowi znaleźć ośrodki odpowiedzialne za funkcje życiowe. Gdy pacjent jest aktywny, lekarz używa specjalnych sond stymulujących różne obszary mózgu. W tym samym czasie pacjent może zostać poproszony o odczytanie liczby, wskazanie co jest na zdjęciu lub wykonanie innego zadania. Chirurg może następnie zidentyfikować obszar mózgu związany z każdym zadaniem. Po usunięciu tkanki opona mózgowa i kość wracają na swoje miejsce, a skóra jest zszywana.

Zalecenia pooperacyjne i ryzyko pozaskroniowego usunięcia kory

Po operacji pacjent przebywa w szpitalu 2-4 dni. Większość osób wraca do normalnej aktywności w ciągu 4-6 tygodni. Włosy wokół przecięcia odrosną i zasłonią szew. Pozaskroniowe usunięcie kory zmniejsza znacząco lub eliminuje napady w 45-65% przypadków. Operacja mózgu przynosi lepsze efekty, gdy dotyczy jednej strefy.

Efekty uboczne operacji to: bóle głowy, nudności, drętwienie czaszki, trudności w mówieniu, zmęczenie, depresja. Ryzyko operacji zależy od miejsca w mózgu, którego dotyczyła. Związane z samą operacją ryzyko obejmować może infekcję, krwawienie, reakcje alergiczne na znieczulenie, opuchnięcie mózgu, brak spodziewanych efektów,zmiany osobowości lub zachowania, częściowa utrata wzroku, pamięci lub mowy, udar mózgu.

Redakcja abcZdrowie.pl, ponad rok temu

Bibliografia

  • Kozubski W. (red.), Neurologia i neurochirurgia, Elsevier Urban & Partner, Wrocław 2006, ISBN 83-89581-29-9
  • Prusiński A. Neurologia praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005, ISBN 83-200-3125-7
  • Lehmann-Horn F., Ludolph A. NEUROLOGIA - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2004, ISBN 83-89581-50-7

Źródła zewnętrzne

Zabiegi

Komentarze
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Padaczka: pozaskroniowe usunięcie kory
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Padaczka: pozaskroniowe usunięcie kory
Choroba Addisona - objawy, diagnostyka, leczenie

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona - zdjęcia

Choroba Addisona wywołana jest brakiem lub niską zawartością hormonów kory nadnerczy. Leki pomagają uzupełniać ich niedobory.

Zdrowie w ciąży

Ochrona przed padaczką

Ochrona przed padaczką

Przed zajściem w ciążę kobieta chora powinna ustalić z lekarzem dawkę leków przeciwpadaczkowych. Wtedy będą tak dobrane, aby jak najmniej wpływać na płód i zachowywać swoją skuteczność.

Splenektomia

Usunięcie śledziony

Usunięcie śledziony

Wycinek śledziony: po lewej stronie guz, po prawej zdrowy obszar narządu.

Badania moczu - wskazania, charakterystyka, wyniki, posiew moczu

Test na ciężar właściwy moczu (WIDEO)

Test na ciężar właściwy moczu (WIDEO) Odtwórz wideo

. Powodem takiego stanu rzeczy mogą być również zaburzenia hormonalne takie jak nadczynność kory nadnerczy. Jeśli chodzi o obniżony parametr gęstości moczu

Cystoskopia - wskazania, przebieg, powikłania

Co to jest cystoskopia? (WIDEO)

Co to jest cystoskopia? (WIDEO) Odtwórz wideo

lub do drobnych zabiegów, jak np. usunięcie kamienia moczowego. Cystoskopia trwa kilkanaście minut; jest niezmiernie ważna w rozpoznawaniu stanów zapalnych