Palce młotkowate

Palce młotkowate mogą być elementem stopy poprzecznie płaskiej i paluchów koślawych. Zniekształcenie dotyka zwykle drugiego palca, który jest najdłuższy. Przyczyną schorzenia jest najczęściej negatywny wpływ noszenia zbyt krótkich i ciasnych butów. Wysokie obcasy zaś powodują utrzymywanie stawów śródstopno-palcowych w zgięciu grzbietowym. Nad zmienionym stawem pojawia się zmiana i powoduje ból, kłopoty z doborem obuwia. 


Przyczyny powstawania palców młotkowatych

Palce młotkowate powstają zazwyczaj u osób noszących buty o niewłaściwym rozmiarze. Zbyt ciasne lub za krótkie buty powodują ucisk paliczka. Tworzeniu się schorzenia sprzyja także rozwój halluksów, które wpływają na złe ułożenie palców. Duży palec przesuwa się w miejsce palca sąsiadującego, tym samym zmuszając go do wygięcia. Palce młotkowate najczęściej występują u osób, które niewłaściwie stawiają stopę na podłożu, przenosząc ciężar ciała na przednią część stopy.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

Niekiedy przyczyną schorzenia są wady anatomiczne oraz urazy neurologiczne, takie jak np. udar mózgu. Zaobserwowano, że palce młotkowate często współwystępują z cukrzycą. Znacznie częściej pojawiają się u osób z nadwagą. Schorzeniu towarzyszą stany zapalne stawów i odciski.

Osoby dotknięte tym schorzeniem obserwują niepokojące zmiany w wyglądzie palców stóp. Drugi palec jest nieustannie zgięty, a na jego czubku pojawia się odcisk. Nagniotek jest twardy, niekiedy może powodować bolesność oraz przyczynić się do zesztywnienia palca. Dzieje się tak, ponieważ dochodzi do poważnych deformacji w obrębie stawu śródstopno-palcowego. Palec wyglądem przypomina szpony. Nieleczone palce młotkowate mogą doprowadzić do złamań szyjek kości oraz do problemów z poruszaniem się.

Zaobserwowano, że schorzenie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Dzieje się tak na pewno za sprawą dobierania przez kobiety niewłaściwego obuwia. Szpilki, buty na obcasach sprzyjają rozwojowi schorzeń stóp oraz deformacjom palców.

Leczenie palców młotkowatych

Palce młotkowate wymagają przede wszystkim noszenia odpowiedniego obuwia. U dzieci buty i skarpetki nie mogą być zbyt krótkie. Przy zniekształceniach należy układać palec w wyproście, stosując do tego plaster. W leczeniu schorzenia pomocne są różnego rodzaju wkładki. W sklepach kosmetycznych i aptekach dostępne są kliny międzypalcowe, które rozdzielają zmienione chorobowo palce. Zapobiegają ocieraniu się palców o siebie, tym samym zmniejszają ból i zwiększają komfort chodzenia. Do terapii warto także wprowadzić specjalistyczne kremy i plastry na nagniotki lub odciski. Gdy zmiany powodują chroniczny ból i utrudniają przemieszczanie się, niezbędna jest wizyta u ortopedy.

Lekarz za pomocą programu komputerowego dokonuje analizy chodu. Może także zlecić wykonanie odlewu gipsowego stopy. Procedury mają na celu stworzenie wkładek ortopedycznych, idealnie dopasowanych do potrzeb chorego. Mocne zniekształcenia stopy leczy się operacyjnie. Zabieg taki wykonuje się przy miejscowym znieczuleniu. Lekarz nacina palec w miejscu, gdzie znajdują się ścięgna. Przecięcie umożliwia dalsze etapy postępowania leczniczego. Po operacji ścięgna, a w zasadzie ich końce, ponownie się zrastają, doprowadzając tym samym do wyprostowania się zniekształconego palca. Niekiedy konieczne jest usunięcie części kości śródstopia. Dalsza rekonwalescencja przebiega raczej bez większych komplikacji. Po zabiegach pacjent przez tydzień powinien oszczędzać stopy, zakładając wygodne i miękkie buty.

Małgorzata Kamińska, Angelika Ciuraj, ponad rok temu

Bibliografia

  • Marczyński W. (red.), Postępowanie praktyczne w ortopedii i traumatologii, Medipage, Warszawa 2008, ISBN 978-83-89769-94-7
  • Gaździk T., Podstawy ortopedii i traumatologii narządu ruchu, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001, ISBN 83-200-3317-9
  • Debrunner H.U., Hepp W.R. Diagnostyka w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008, ISBN 978-83-200-3416-5

Źródła zewnętrzne

Ortopedia

Komentarze (5)
~Ania
~Ania ponad rok temu

Ja długo szukałam ratunku dla moich palców. Okazało się że jedynym skutecznym rozwiązaniem jest operacja. Zgłosiłam się do poradni stopy w Warszawie bo koleżanka mi powiedziała że tam zajmują się tylko stopami i wiedzą co robią:) Zdecydowałam się na operację. Teraz mam w moich małych palcach takie tytanowe "pajączki".

Odpowiedz
~Karola
~Karola ponad rok temu

Wyleczona ja też miałam operację u tego samego lekarza. Super specjalista no i to podejście do pacjentów. Zawsze miły, uśmiechnięty, wysłucha. Gorąco polecam. Ja operację miałam niecałe pół roku temu i wszystko do tej pory jest super.

Odpowiedz
~Wyleczona
~Wyleczona ponad rok temu

Przez wiele lat z powodu mojego kompleksu związanego z dużymi stopami nosiłam za małe obuwie. Niestety skutkiem tego było postanie palców młoteczkowatych w obu stopach. W porównaniu do dużych stóp to wyglądało jeszcze gorzej. Poszłam na konsultację do dr Kołodziejskiego, który zakwalifikował mnie do operacji. Wszystko tak szybko się potoczyło - operacja, rehabilitacja że po niecałych dwóch miesiącach zapomniałam o swoim problemie.

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Palce młotkowate
najnowsze pytania

grupy wsparcia i fora dyskusyjne

Pomocni lekarze

Artykuły Palce młotkowate
Sałatki

Sałatka z gruszką

Sałatka z gruszką

Pyszna sałatka z gruszką i zieloną sałatą ma szanse stać się hitem sezonu. Bomba witaminowa, jaką jest danie, z pewnością przyciągnie wielu fanów. A jeśli dodać jeszcze sos klonowy jako polewę? Palce lizać!

Naleśniki

Naleśniki z warzywami

Naleśniki z warzywami

Warzywa, takie jak marchew, szczypior czy cebula, dostarczają organizmowi wszystkich potrzebnych mu do prawidłowego funkcjonowania elementów. Jeśli połączyć je w pysznym przepisie na naleśniki, to tylko palce lizać.

Ćwiczenia na uda - trening, triki na jędrne pośladki

Mięśnie pośladkowe (WIDEO)

Mięśnie pośladkowe (WIDEO) Odtwórz wideo

tego ćwiczenia, ważna jest prawidłowa postawa ciała. W klęku podpartym należy ściągnąć łopatki i ułożyć prosto plecy. Palce muszą być skierowane w dół, a stopa

Dolegliwości w ciąży

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

Jak przetrwać lato, będąc w ciąży?

jednak wyeliminować soli całkowicie. Zawiera bowiem jodek, który niezbędny jest do prawidłowego rozwoju płodu. Powiększ obrączkę i pierścionki Palce to jedno

Rozwój płodu - okresy życia prenatalnego, rozwój płodu w poszczególnych miesiącach

Płód w 10 tygodniu ciąży (zdjęcia)

Płód w 10 tygodniu ciąży (zdjęcia)

Płód waży ok. 4 g., powstają kubki smakowe, które umozliwią dziecku rozróźnienie smaków W 10 tygodniu tworzą się palce u rąk dziecka, uszy oraz górna warga są już rozwinięte

Choroby i dolegliwości

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

Co twoje stopy mówią o zdrowiu?

może blokować prawidłowe funkcjonowanie nerwów znajdujących się wzdłuż stóp, przez co możesz tracić w nich czucie. Bardzo duże i szerokie palce (...) . Jego podwyższony poziom może prowadzić do takich chorób jak: dna moczanowa, niewydolność...