Palce pałeczkowate – charakterystyka, przyczyny, leczenie

Kształt palców i paznokci może wskazywać na dolegliwości organizmu. Palce pałeczkowate mogą występować jako wrodzona, dziedziczna cecha lub mieć formę nabytą, która najczęściej świadczy o występujących w ciele chorobach.

Palce pałeczkowate - charakterystyka

Inne nazwy schorzenia to „palce Hipokratesa”, „palce dobosza” lub z języka angielskiego „clubbing”. Palce pałeczkowate polegają na tym, że końcowe części palców są pogrubione, a paznokcie okrągłe i uwypuklone, przez co kształtem przypominają szkiełko zegarka (paznokcie zegarkowate).

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

Palce pałeczkowate mogą być wynikiem wielu chorób. Często przyczyną jest niedotlenienie peryferyjnych części ciała (w tym paliczków). Palce pałeczkowate mogą wystąpić w wyniku:

 • zatrucia alkoholem,
 • zatrucia rtęcią,
 • zatrucia fosforem,
 • narkomanii,
 • hiperwitaminozy A.

Palce pałeczkowate - przyczyny

Wśród przyczyn palców pałeczkowatych wyróżnia się choroby układu oddechowego. Może być to choroba genetyczna zwana mukowiscydozą, która objawia się przewlekłym kaszlem oraz nawracającym zapaleniem płuc i oskrzeli.

Inną przyczyną wystąpienia palców pałeczkowatych jest także zatorowość płucna, odma opłucnowa (nagły kłujący ból w klatce piersiowej, bladość skóry, sinica, spłycony i przyspieszony oddech), rozstrzenie oskrzeli, które polega na uporczywym kaszlu, pojawieniu się obfitej ropnej wydzieliny, oraz krwiopluciu. Powstanie palców pałeczkowatych może być związane z śródmiąższowymi chorobami płuc, pylicą płuc, zapaleniem pęcherzyków płucnych, a także nowotworów płuc.

Także choroby układu krążenia często powodują powstanie palców pałeczkowatych. Są to przede wszystkim:

Zdrowe dłonie i stopy

Kąpiele dłoni i stóp pielęgnują i zmiękczają naskórek, nadając im zadbany i zdrowy wygląd.

Do wystąpienia schorzenia palców pałeczkowatych mogą przyczyniać się choroby układu pokarmowego takie jak:

 • wrzodziejące zapalenie jelita grubego,
 • choroby wątroby (marskość lub zapalenie wątroby),
 • nowotwory przełyku,
 • żołądka,
 • okrężnicy,
 • robaczyce,
 • pełzakowica,
 • zespół Gardnera.

Liczną listę możliwych przyczyn powstawania palców pałeczkowatych dopełniają choroby reumatologiczne, wśród nich należy wymienić takie schorzenia jak: łuszczycowe zapalenie stawów, które objawia się bólem, zaczerwienieniem oraz zesztywnieniem i obrzękiem stawów, towarzyszy temu zniekształcenie palców i paznokci (pałeczkowatość palców)

Spośród chorób endokrynologicznych powodujących powstawanie pałeczkowatych palców wyróżnia się chorobę Gravesa-Basedowa (związana jest z nadczynnością tarczycy), objawami tej choroby są nerwowość, potliwość czy kłopoty ze snem. Nadmierne wydzielanie hormonu wzrostu, tzw. akromegalia również jest chorobą mającą wpływ na występowanie palców pałeczkowatych.

Palce pałeczkowate - leczenie

Zniekształcenie dystalnych części palców (pałeczkowate palce) nie powoduje dolegliwości bólowych, dlatego nie wymaga podjęcia leczenia farmakologicznego lub rehabilitacji. Jednak ze względu na to, iż pałeczkowate palce mogą świadczyć o występowaniu innej choroby w organizmie człowieka – w przypadku wystąpienia palców pałeczkowatych zaleca się konsultację z lekarzem, aby zdiagnozować przyczyny schorzenia i ewentualnie podjąć konieczne leczenie.

Komentarze (1)
zapytaj lekarza

za darmo

 • Odpowiedź w 24 godziny
 • Bez żadnych opłat
 • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Ortopedia i reumatologia
najnowsze pytania

DYSKUSJE NA FORUM

Pomocni lekarze

Artykuły Ortopedia i reumatologia
Ortopedia i reumatologia

Zdrowy kręgosłup

Zdrowy kręgosłup

Torebki a kręgosłup Kobiety mają w torebkach bardzo dużo potrzebnych i mniej potrzebnych przedmiotów, co sprawia, że ich noszenie może mieć negatywny wpływ na kręgosłup.

Ortopedia i reumatologia

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Wypadnięcie dysku - choroba coraz młodszych osób

Przepuklina kręgosłupa czyli wypadnięcie dysku Chociaż kojarzona jest głównie z osobami starszymi, to przepuklina kręgosłupa dotyka coraz młodszych osób. Jest wiele różnych metod leczenia tej przypadłości. Jedną z nich, jest operacja, która jak wszystkie...

Ortopedia i reumatologia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Zamień łzę cierpienia na łezkę wspomnienia

Cześć, mam na imię Karolina, Od kiedy skończyłam 12 lat, mój dziadek zauważył, że jest ze mną coś nie tak… Zaczęłam chodzić na palcach. Zapewne zapytasz: dlaczego? - nie wiem, nie pamiętam. Być może już wtedy stawianie kolejnych, samodzielnych kroków...

Ortopedia i reumatologia

Palcozrost

Palcozrost (syndaktylia) to wada wrodzona, której cechą charakterystyczną jest zrost dwóch lub większej liczby palców. W 50% przypadków jest to wada symetryczna, obustronna. Częściej spotykana jest u płci męskiej. Syndaktylia prosta charakteryzuje się...

Ortopedia i reumatologia

Czaszka

Czaszka to struktura kostna lub chrzęstna. Stanowi szkielet głowy, a jej główną funkcją jest osłona mózgu i innych narządów, które znajdują się w głowie, w tym również początkowych odcinków układu pokarmowego i oddechowego. Można wyróżnić dwie jej części:...

Ortopedia i reumatologia

Program rehabilitacji po pierwotnej rekonstrukcji więzadła krzyżowego

Zainteresowanie przeszczepami allogenicznymi (allograftami) stosowanymi do rekonstrukcji więzadeł krzyżowych wciąż rośnie. Do niedawna zastosowanie allograftów traktowano jako "zło konieczne" w przypadku zabiegów rewizyjnych, w których ograniczone były...