Trwa ładowanie...

Jakie choroby może powodować palenie tytoniu?

Jakie choroby może powodować palenie tytoniu?
Jakie choroby może powodować palenie tytoniu? (123RF)

Palacze żyją  krócej nawet o 20 lat i umierają zazwyczaj przed 65. rokiem życia. Ostatnie badania dowodzą, że nawet 30 lat po rzuceniu palenia nikotyna ma wpływ na nasze zdrowie.

Palenie tytoniu uzależnia psychicznie i fizycznie. Poza nikotyną, szkodliwy jest dym tytoniowy, który zawiera ponad 4 tys. substancji drażniących i toksycznych. Mimo wielu kampanii palacze bagatelizują zagrożenia związane z paleniem.

1. Rak - zabójca palaczy

Na pierwszym miejscu wśród chorób które powoduje palenie jest rak. W szczególności płuc, przełyku, krtani, wargi i języka. Ale palacze narażeni są również na raka żołądka. Ryzyko pojawiania się tego nowotworu wśród osób palących wzrasta o 50 proc.

Palenie powoduje także raka pęcherza moczowego. Częściej dotyczy to mężczyzn niż  kobiet. Dym papierosowy ma także wpływ na pojawienie się raka jelita grubego. Pięciokrotnie częściej palacze zapadają na nowotwory odbytnicy.

Zobacz film: "Polki palące w ciąży na tle innych mieszkanek Europy"

Według Światowej Organizacji Zdrowia 30 proc. nowotworów trzustki jest spowodowane paleniem papierosów. Rak trzustki należy do nowotworów o najwyższym odsetku śmiertelności.

2. Choroby serca i naczyń krwionośnych

To kolejna groźna grupa chorób wywołanych zgubnym nałogiem. Ich lista jest dość długa. Po zapaleniu papierosa wzrasta ciśnienie tętnicze krwi, dochodzi do skurczu naczyń wieńcowych, serce zaczyna bić szybciej.

Palaczowi grozi nadciśnienie tętnicze, zaburzenia pracy serca, choroba wieńcowa, tętniak aorty. U palaczy w grupie od 39-45 lat aż pięciokrotnie rośnie ryzyko wystąpienia choroby niedokrwiennej serca oraz zawału, trzykrotnie zaś u osób starszych, między 50-59 rokiem życia.

3. Palaczki szybciej się starzeją

Palenie tytoniu przyśpiesza u kobiet menopauzę, nawet o kilka lat. Palaczki szybciej się starzeją. Ich skóra staje się ziemista, traci elastyczność, pojawiają  się zmarszczki. Kobiety, które palą narażone są też na osteoporozę, bowiem palenie zmniejsza gęstość kości. Palenie tytoniu zwiększa także ryzyko nowotworów szyjki macicy i jajników.

Kobiety które paliły czynnie w ciąży rodzą mniejsze dzieci, z obniżoną odpornością. Częściej rodzą wcześniaki, grożą im poronienie, odklejenie łożyska i krwawienie z dróg rodnych. Dzieci palących matek częściej też narażone są na astmę.

4. Paradontoza i próchnica

Dym papierosowy negatywnie wpływa także na choroby zębów. Przyczynia się do zapalenia dziąseł, a to schorzenie wywoływać może z kolei paradontozę. Palacze częściej mają próchnicę i nieprzyjemny zapach z ust.

5. Zaburzenia hormonalne

Palenie zaburza tzw. gospodarkę hormonalną. Wywołać może nadczynność tarczycy i niedoczynność. U panów powoduje problemy z potencją i erekcją. Dym niekorzystnie wpływa także na jakość plemników.

6. Choroby płuc

Palacze częściej narażeni są na schorzenia układu oddechowego. Papierosy silnie podrażniają nabłonek wyściełający drogi oddechowe. 90 proc. przypadków POCHP wywołanych jest właśnie przez palenie.

POCHP, czyli obturacyjna przewlekła choroba płuc, to zespół chorobowy, w którym dochodzi do ograniczenia przepływu powietrza przed drogi oddechowe. Stan zapalny jest w oskrzelach i miąższu płucnym.

Palacze częściej cierpią na infekcje górnych dróg oddechowych, takich jak przewlekłe zapalenie oskrzeli czy na rozedmę płuc.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze