Palma sabałowa – charakterystyka, właściwości lecznicze, jak stosować, przeciwwskazania, działania niepożądane
Palma sabałowa jest rośliną wykorzystywaną do leczenia chorób układu moczowego. W szczególności kuracje palmą sabałową powinni stosować mężczyźni z przerostem prostaty i innymi schorzeniami dotyczącymi genitaliów. Jakie właściwości ma palma sabałowa?
1. Charakterystyka palmy sabałowej
Palma sabałowa jest rośliną z Ameryki Północnej. Można ją także spotkać w Ameryce Środkowej oraz w Ameryce Południowej. Do celów medycznych wykorzystuje się owoce palmy sabałowej. Mają one charakterystyczny fioletowo-czarny kolor.
Składniki palmy sabałowej to: fitosterole, kwasy tłuszczowe, polisacharydy, kwas taninowy, lektyny oraz olej tłusty.
2. Jakie są właściwości lecznicze rośliny?
Palma sabałowa ma przede wszystkim właściwości antyandrogenne. Dzięki temu jej stosowanie zapobiega przekształcaniu się testosteronu w 5-alfadihydrotestosteron (DHT). Ten hormon wpływa na pojawianie się dolegliwości ze strony układu moczowego. Aktywność tego hormonu może objawiać się bezpłodnością, niewydolnością hormonalną, guzami jąder czy zespołem policystycznych jajników.
Podwyższony poziom DHT jest odpowiedzialny za przerost prostaty. Konsekwencją będzie ból w podbrzuszu, problemy z oddawaniem moczu lub całkowite zatrzymanie moczu. Obecność fitosteroli w w palmie sabałowej wpływa na ograniczenie wchłaniania cholesterolu, który przyczynia się do powstawania DHT. Palma sabałowa jest stosowana w leczeniu zapalenia jader oraz ich niedoczynności. Pomaga także skutecznie leczyć problemy z erekcją.
Wyciąg z palmy sabałowej pomaga leczyć łysienie androgenowe. Dotyka ono mężczyzn po 40 roku życia, ale może pojawić się także u kobiet w okresie menopauzy. Palma sabałowa jest stosowana także w leczeniu zmian trądzikowych.
3. W jakiej postaci stosować palmę sabałową?
Wyciąg z owoców palmy sabałowiej jest dostępny w postaci tabletek leczniczych lub suplementów diety. Można nabyć także krople z palmy sabałowej. Jest składnikiem leków na prostatę. Preparaty z palmą sabałową są dostępne bez recepty. Preparaty zawierające palmę sabałową dostępne na polskim rynku to Prostamol Uno oraz Sterko.
Kuracja lekami z wyciągiem z palmy sabałowej trwa id 4 do 6 miesięcy. Zalecane dawki to 800-1200 mg na dobę. Jednak maksymalna dawka preparatu z palmą sabałową to 2 g na dobę.
W leczeniu łysienia androgenowego stosuje się szampony, maski i odżywki z wyciągiem z palmy sabałowej. Jeżeli cierpimy z powodu wypadania włosów niekoniecznie spowodowanym procesami hormonalnymi również możemy stosować szampony z palmą sabałową.
4. Przeciwwskaznia do stosowania
Palma sabałowa nie jest dla wszystkich. Przeciwwskazania do stosowania suplementów z palmą sabałową to: ciąża, karmienie piersią, przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych. Osoby, które mają w planach zabiegi chirurgiczne powinny odstawić preparaty z palmą sabałową na dwa tygodnie przed planowaną operacją.
5. Działania niepożądane palmy sabałowej
Działania niepożądane palmy sabałowej to: nudności i wymioty, zawroty głowy, ból głowy, biegunka, zmniejszenie krzepliwości krwi, obfite miesiączki, krwawienia z jamy ustnej oraz możliwość powstawania licznych siniaków.
Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.