Pan młody popełnił samobójstwo dwa tygodnie przed ślubem. "Nadal nie możemy się z tym pogodzić"
Ta historia nie ma szczęśliwego zakończenia. Córka Virginii Cervantes miała stanąć na ślubnym kobiercu. Niestety, dwa tygodnie przed uroczystością jej wybranek popełnił samobójstwo. Matka za zgodą córki opowiedziała wstrząsającą historię, by uświadomić innym, jak ważne jest zdrowie psychiczne.
1. Pan młody popełnił samobójstwo
Ta tragiczna historia wydarzyła się w Utah - stanie w zachodniej części USA. Virginia Cervantes postanowiła opowiedzieć o tym, co spotkało jej córkę przed weselem.
- Moja córeczka zaręczyła się z Kevinem w marcu 2021 roku. Dokładnie rok później szykowaliśmy się do ślubu. Widziałam, jak przymierza suknię ślubną, wyobrażałam sobie ją idącą do ołtarza. Niestety wszystko rozpadło się jak domek z kart - wspomina mama dziewczyny.
Niestety do uroczystości nie doszło. Pan młody dwa tygodnie przed ślubem popełnił samobójstwo.
- Nadal nie możemy się z tym pogodzić - mówi Virginia Cervantes.
Pogrążona w żalu rodzina musiała odwołać zaplanowaną uroczystość.
- Wszyscy usługodawcy zwrócili nam pieniądze z wyjątkiem właścicieli weselnej sali - Woodhaven Pointe. Mają w umowie zapis mówiący o tym, że jeśli rezerwacja zostanie odwołana później niż na 90 dni przed weselem, to oni nie zwracają pieniędzy. Nie rozumiem tych ludzi, zupełnie nie mają w sobie współczucia. My tak tego nie zostawimy - tłumaczy mama niedoszłej panny młodej.
Adwokat Woodhaven Pointe wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że miejsce jest chętne do polubownego rozwiązania podpisanej umowy. W sprawie nie zapadły żadne ostateczne decyzje.
2. Samobójstwo i myśli samobójcze
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) zdrowie psychiczne to dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka, a także zdolność do rozwoju i samorealizacji.
Zdrowie psychiczne nie oznacza zatem jedynie braku chorób. Przejawia się również w:
- poczuciu własnej wartości,
- zdolności do własnego rozwoju,
- odpowiedzialności za swoje życie (decyzje, trudności, sukcesy),
- zaangażowaniu w życie społeczne, pracę, związek.
Depresja należy do najczęściej diagnozowanych zaburzeń zdrowia psychicznego. Choroba ta dotyczy aż 120 mln osób na całym świecie. Samobójstwo jest najpoważniejszym powikłaniem depresji. Z badań wynika, że większość osób z depresją, które próbowały popełnić lub popełniły samobójstwo, nie było leczonych farmakologicznie i nie korzystało z pomocy psychologicznej.
Trzeba podkreślić, że myśli samobójcze są objawem choroby, a nie świadomą decyzją. Osoba chora na depresję może mieć zmieniony osąd siebie i rzeczywistości i to depresyjny sposób myślenia popycha ją do popełnienia samobójstwa. Jeśli do myśli samobójczych dołączą się tendencje samobójcze, taką osobę należy niezwłocznie skierować do szpitala psychiatrycznego celem zapewnienia opieki i zintensyfikowania leczenia.
Warto zaznaczyć, że myśli samobójcze nie zawsze są objawem depresji. Takie myśli mogą pojawić się także u człowieka zdrowego, pod wpływem obciążających go trudności życiowych. Mogą one wystąpić jako reakcja na stres, którego poziom przekracza próg indywidualnej wytrzymałości człowieka. Różnica polega na tym, że u osoby zdrowej takie myśli nie trwają permanentnie.
W przypadku podejrzeń lub obaw, że bliska osoba ma myśli samobójcze, należy poprosić o pomoc lekarza rodzinnego lub psychiatrę. Nie można zostawić takiej osoby samej - stale ktoś powinien przy niej być. Często nie chodzi tylko o bezpieczeństwo takich osób, lecz także o to, że potrzebują w takiej chwili czyjejś bliskości.
3. GDZIE SZUKAĆ POMOCY?
Jeśli znajdujesz się w trudnej sytuacji i chcesz porozmawiać z psychologiem, dzwoń pod bezpłatny numer 116 123 lub 22 484 88 01.
Listę miejsc, w których możesz szukać pomocy, znajdziesz też TUTAJ.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.