Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego
Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego nazywana jest inaczej wziernikowaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Potocznie nazywana jest gastroskopią. Polega na wprowadzeniu przez usta wziernika - fiberoskopu i obejrzeniu całego górnego odcinka przewodu pokarmowego lub tylko jego części. Stosowana jest do diagnozowania zmian w błonie śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia także, m.in. zahamowanie krwawienia w tym obszarze, wycięcie polipów, zamknięcie żylaków przełyku.
1. W jakim celu wykonywana jest panendoskopia?
Służy ocenie powierzchni śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego i podatności jego ścian. Przy użyciu dodatkowych instrumentów staje się możliwe pobranie materiału biopsyjnego, w celu zbadania pod kątem histopatologicznym. Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwala także na wykonanie pewnych procedur leczniczych, tj. zahamowanie krwawienia w tym odcinku przewodu pokarmowego, usunięcie polipów, obliterację, tzn. zamknięcie żylaków przełyku, czy rozszerzenie zwężeń przełyku. Wykonanie tych zabiegów pozwala na uniknięcie operacji i skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu.
Badanie endoskopowejest konieczne w następujących chorobach i dolegliwościach:
- zaburzenia połykania;
- bóle nadbrzusza;
- krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
- objawy kliniczne choroby wrzodowej;
- podejrzewanie żylaków przełyku;
- częstość resekcji żołądka;
- niedokrwistość;
- niewyjaśniona utrata masy ciała;
- podejrzenie obecności ciał obcych lub ich obecność.
2. Przygotowania do panendoskopii i przebieg badania
Oprócz panendoskopii do badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego zaliczane są także:
- ezofagoskopia - endoskopia przełyku;
- gastroskopia - endoskopia żołądka, która bywa nazywana badaniem przełyku, endoskopią przełyku;
- duodenoskopia - endoskopia dwunastnicy;
- gastroduodenoskopia - endoskopia żołądka i dwunastnicy.
Przed badaniem nie należy jeść i pić przez 6 godzin. Badanie przewodu pokarmowego trwa kilkanaście minut. Przed jego rozpoczęciem powinno poinformować się lekarza o: utrudnieniu połykania, duszności spoczynkowej, tętniaku aorty, chorobach psychicznych, chorobach zakaźnych, przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych.
Po znieczuleniu gardła specjalnym roztworem pacjent układa się w pozycji leżącej na lewym boku. Możliwe jest także przeprowadzenie badania w pozycji siedzącej. W przypadku panendoskopii ważne jest, aby pacjent leżał na boku, nie unosił głowy do góry i nie wstrzymywał oddechu. Fiberoskop zostaje wprowadzony przez usta. Podczas badania pacjent nie powinien połykać śliny (ścieka do specjalnego pojemnika). W panendoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego stosuje się giętkie fiberoskopy, które w zależności od długości nazywa się ezofagoskopem, gastroskopem, etc. Długość panendoskopu wynosi około 130 cm, a średnica 9 - 13 mm. Przedmioty te zbudowane są z włókna szklanego, które łącznie tworzą światłowód. Jedna wiązka przewodzi światło z zasilacza przez całą długość instrumentu do wnętrza oglądanego narządu, druga, zwana obrazowodem, do oka badającego.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.