Trwa ładowanie...

Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego

Avatar placeholder
07.07.2021 16:36
Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego
Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego

Panendoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego nazywana jest inaczej wziernikowaniem górnego odcinka przewodu pokarmowego. Potocznie nazywana jest gastroskopią. Polega na wprowadzeniu przez usta wziernika - fiberoskopu i obejrzeniu całego górnego odcinka przewodu pokarmowego lub tylko jego części. Stosowana jest do diagnozowania zmian w błonie śluzowej górnego odcinka przewodu pokarmowego. Umożliwia także, m.in. zahamowanie krwawienia w tym obszarze, wycięcie polipów, zamknięcie żylaków przełyku.

spis treści
Panendoskopia - zdjęcie
Panendoskopia - zdjęcie

Rycina przedstawia zakładanie gastroskopu Kussmaula.

zobacz galerię

1. W jakim celu wykonywana jest panendoskopia?

Służy ocenie powierzchni śluzówki górnego odcinka przewodu pokarmowego i podatności jego ścian. Przy użyciu dodatkowych instrumentów staje się możliwe pobranie materiału biopsyjnego, w celu zbadania pod kątem histopatologicznym. Endoskopia górnego odcinka przewodu pokarmowego pozwala także na wykonanie pewnych procedur leczniczych, tj. zahamowanie krwawienia w tym odcinku przewodu pokarmowego, usunięcie polipów, obliterację, tzn. zamknięcie żylaków przełyku, czy rozszerzenie zwężeń przełyku. Wykonanie tych zabiegów pozwala na uniknięcie operacji i skrócenie pobytu pacjenta w szpitalu.

Zobacz film: "Badania krwi - limfocyty"

Badanie endoskopowejest konieczne w następujących chorobach i dolegliwościach:

 • zaburzenia połykania;
 • bóle nadbrzusza;
 • krwawienie z górnego odcinka przewodu pokarmowego;
 • objawy kliniczne choroby wrzodowej;
 • podejrzewanie żylaków przełyku;
 • częstość resekcji żołądka;
 • niedokrwistość;
 • niewyjaśniona utrata masy ciała;
 • podejrzenie obecności ciał obcych lub ich obecność.

2. Przygotowania do panendoskopii i przebieg badania

Oprócz panendoskopii do badań endoskopowych górnego odcinka przewodu pokarmowego zaliczane są także:

 • ezofagoskopia - endoskopia przełyku;
 • gastroskopia - endoskopia żołądka, która bywa nazywana badaniem przełyku, endoskopią przełyku;
 • duodenoskopia - endoskopia dwunastnicy;
 • gastroduodenoskopia - endoskopia żołądka i dwunastnicy.

Przed badaniem nie należy jeść i pić przez 6 godzin. Badanie przewodu pokarmowego trwa kilkanaście minut. Przed jego rozpoczęciem powinno poinformować się lekarza o: utrudnieniu połykania, duszności spoczynkowej, tętniaku aorty, chorobach psychicznych, chorobach zakaźnych, przyjmowaniu leków przeciwkrzepliwych.

Po znieczuleniu gardła specjalnym roztworem pacjent układa się w pozycji leżącej na lewym boku. Możliwe jest także przeprowadzenie badania w pozycji siedzącej. W przypadku panendoskopii ważne jest, aby pacjent leżał na boku, nie unosił głowy do góry i nie wstrzymywał oddechu. Fiberoskop zostaje wprowadzony przez usta. Podczas badania pacjent nie powinien połykać śliny (ścieka do specjalnego pojemnika). W panendoskopii górnego odcinka przewodu pokarmowego stosuje się giętkie fiberoskopy, które w zależności od długości nazywa się ezofagoskopem, gastroskopem, etc. Długość panendoskopu wynosi około 130 cm, a średnica 9 - 13 mm. Przedmioty te zbudowane są z włókna szklanego, które łącznie tworzą światłowód. Jedna wiązka przewodzi światło z zasilacza przez całą długość instrumentu do wnętrza oglądanego narządu, druga, zwana obrazowodem, do oka badającego.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.