Trwa ładowanie...

Pas ciążowy - wskazania, wady, zalety, jak wybrać pas ciążowy

 Paula Jakubasik
22.02.2022 14:01
Pas ciążowy przeznaczony jest dla kobiet, doświadczających bólu kręgosłupa.
Pas ciążowy przeznaczony jest dla kobiet, doświadczających bólu kręgosłupa. (adobestock)

Pas ciążowy przeznaczony jest dla kobiet w ciąży, doświadczających bólu kręgosłupa. Zwykle na zakup opaski decydują się kobiety w przypadku ciąż wielopłodowych, ale nie tylko. Pas ciążowy stabilizuje kręgosłup, wspiera prawidłową pozycję ciała, zmniejsza ból i dyskomfort. Jakie wady i zalety ma pas ciążowy?

spis treści

1. Co to jest pas ciążowy?

Pas ciążowy to opaska na brzuch, przeznaczona dla kobiet w ciąży, które doświadczają uporczywego bólu kręgosłupa. Pas ciążowy kierowany jest przede wszystkim dla osób z dużym ciążowym brzuszkiem lub w przypadku ciąży wielopłodowej (np. bliźniaczej).

Opaska ma za zadanie odciążyć kręgosłup, miednicę i ścięgna. Pozytywnie wpływa również na kształt brzucha, regulując jego kształt. Dodatkowo pas ciążowy nie odznacza się na ciele, co pozwala na noszenie obcisłych ubrań.

2. Zalety pasa ciążowego

Zobacz film: "Dieta śródziemnomorska a serce"
  • zmniejszenie bólu kręgosłupa,
  • redukcja dyskomfortu w odcinku lędźwiowym kręgosłupa,
  • wspieranie prawidłowej postawy ciała,
  • zmniejszenie napięcia spowodowanego zmianą środka ciężkości w ciąży,
  • poprawa stabilizacji ciała,
  • pełnienie roli bielizny korygującej ze względu na brak szwów,
  • podkreślenie kształtu brzucha.

Pas ciążowy jest regularnie wybierany przez panie w ciąży, które cierpią z powodu bólu kręgosłupa, utrudniającego codzienne funkcjonowanie. Opaska zmniejsza dolegliwości i umożliwia wykonywanie wybranych czynności zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej.

Pas skutecznie stabilizuje kręgosłup i wspiera prawidłową postawę ciała, co przekłada się na redukcję dyskomfortu, szczególnie w odcinku lędźwiowym. Ponadto, zasłania dolną część brzucha, która często staje się widoczna w 3. trymestrze, gdy wszystkie bluzki stają się zbyt krótkie. Dodatkowo jest niemalże niewidoczny pod ubraniem, ponieważ idealnie dopasowuje się do kształtu ciała.

3. Wady pasa ciążowego

Pas ciążowy to wydatek od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych, w zależności od materiału użytego do produkcji i dodatkowych funkcji. Najdroższe są opaski z opcją regulowanego obwodu, który pozwala na dłuższe korzystanie z gadżetu, nawet wtedy gdy brzuch szybko się powiększa.

Niestety pas dla kobiet w ciąży ma spore grono przeciwników, którzy uważają że ucisk brzucha może mieć negatywne konsekwencje, ze względu na utrudniony przepływ krwi. Ponadto, opaska może sprawiać, że mięśnie pleców stopniowo będą stawać się coraz słabsze i w późniejszym czasie ból kręgosłupa może pojawiać się nawet po kilku minutach bez pasa podtrzymującego.

Z tego względu, warto rozważnie korzystać z pasa ciążowego, zakładając go wtedy, gdy jest to niezbędne. Należy zdejmować go na przykład w trakcie drzemki czy oglądania telewizji na kanapie.

4. Jak wybrać pas ciążowy?

Niezwykle istotne jest to, by zakup opaski poprzedzić rozmową z lekarzem prowadzącym, który oceni bezpieczeństwo stosowania tego gadżetu na podstawie aktualnego stanu zdrowia matki i dziecka.

Pas ciążowy powinien być kupiony ze sprawdzonego źródła i cechować się wysoką jakością. Przede wszystkim opaska powinna być wykonana z elastycznych materiałów, które dostosowują się do kształtu ciała, ale nie wywierają zbyt dużego nacisku.

Dodatkowo pas powinien być przewiewny, by zapobiec poceniu się i całkowicie gładki (ewentualne szwy mogłyby odznaczać się na skórze, a nawet spowodować podrażnienia).

Zdecydowanie lepszym wyborem będzie regulowany pas ciążowy, który pozwala na lepsze dopasowanie do aktualnego rozmiaru brzucha. Modyfikowany obwód opaski sprawia, że może być ona używana przez dłuższy czas i nadąża za zmieniającym się wyglądem kobiety, nie działając jak pas uciskowy na brzuch.

Dodatkowo bezszwowe pasy dla ciężarnych nie są widoczne nawet pod obcisłym ubraniem, w związku z czym można je zakładać nawet na specjalne okazje, wymagające eleganckiego stroju.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze