Nie lekceważ! Wygląd twoich paznokci może wskazywać na poważne choroby
Rosną około 1 mm tygodniowo. U osób starszych nieco wolniej. Zdrowe paznokcie są gładkie, lśniące, przezroczyste i mają różowy kolor. Jeśli jednak paznokcie zaczynają żółknąć, a na płytce pojawiają się poprzeczne bruzdy, jest to jasny sygnał, że z organizmem nie dzieje się dobrze. O jakich chorobach mogą nas informować zmiany na paznokciach?
Artykuł jest częścią akcji "Pomyśl o sobie – sprawdzamy zdrowie Polaków w pandemii". Wypełnij TEST i dowiedz się, czego tak naprawdę potrzebuje twój organizm.
1. Symptomy chorobowe widoczne na paznokciach
Na paznokciach widać objawy wielu schorzeń skóry m.in. łuszczycy, wyprysku, liszaja płaskiego, grzybicy czy drożdżycy. Jakie zmiany na paznokciach powinny zwrócić naszą szczególną uwagę?
- Jeżeli dochodzi do zmiany zabarwienia płytki, czyli jeśli płytka ulega zażółceniu albo robi się brązowa, może to świadczyć nawet o zmianach nowotworowych. Niepokojące jest również pogrubienie płytki czy kruszenie płytki bez doznania urazu. Wówczas zalecałbym niezwłoczną konsultację z lekarzem – mówi w rozmowie z WP abcZdrowie prof. dr n.med. Adam Reich, dermatolog i dyrektor Instytutu Nauk Medycznych Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Lekarz dodaje, że zmiany paznokciowe dzieli się na kilka grup.
- Oprócz zmian nowotworowych, infekcyjnych czy zmian związanych z chorobami skóry, mówimy jeszcze o zmianach paznokciowych, które widzimy w przebiegu chorób ogólnoustrojowych. Pacjent przychodzi ze zmianą na paznokciu i wówczas podejrzewamy, że z organizmem dzieje się coś nie tak – dodaje ekspert.
Kondycję paznokci osłabia także przyjmowanie leków cytostatycznych, używanych w chemioterapii nowotworów.
- Przyjmowanie cytostatyków może spowodować zahamowanie wzrostu płytki paznokciowej. Potem, kiedy paznokcie zaczynają znowu odrastać, to pojawiają się w nich poprzeczne bruzdy, zagłębienia czy zmiany zabarwienia. To jest już z kolei wynik przebytej choroby lub leczenia. Paznokieć po kilku chemioterapiach potrafi być "jak zebra" – tłumaczy prof. Reich.
To musisz wiedzieć
2. Inne objawy niektórych chorób uwidocznione na paznokciach
Zmieniona barwa na paznokciach nie zawsze jest jednak żółta czy brązowa. Może być także niebieska, co najczęściej świadczy o zakażeniu pałeczką ropy błękitnej. Warto znać też inne zmiany w obrębie płytki, które mogą świadczyć o chorobach.
Czerwone pionowe paski są niekiedy skutkiem łuszczycy, reumatoidalnego zapalenia stawów lub wysokiego ciśnienia tętniczego krwi.
Bruzdy poprzeczne – wskazują na zaburzenia w rozwoju macierzy i korzenia paznokcia. Występują w ciężkich chorobach zakaźnych, zatruciach, leczeniu cytostatykami. Z bruzdami poprzecznymi możemy spotkać się u osób mających nieumiejętnie wykonywany manicure, a także po urazach mechanicznych paznokci.
Okrągłe ubytki kropkowate (naparstkowanie paznokcia) – dołki na powierzchni paznokci związane są z łuszczycą, wypryskiem kontaktowym i zakażeniami grzybiczymi. Mogą być również efektem złego odżywiania się.
Zgrubienia pojedynczych paznokci – następują na skutek uczulenia na lakiery lub w wyniku zakażenia grzybiczego.
Powstawanie rowków, oddzielanie się płytki paznokciowej – może je spowodować przyjmowanie antybiotyków, środków cytostatycznych, retinoidów. Niejednokrotnie współwystępuje przebarwienie czy bielactwo płytki paznokciowej.
Przerost paznokci – charakterystyczne jest tu również żółte przebarwienie i mikroskopowe zmiany naczyń włosowatych wału paznokciowego. Następuje w przebiegu cukrzycy.
Rogowacenie podpaznokciowe – jest jednym z objawów łuszczycy. Towarzyszy mu żółte zabarwienie paznokci.
Powodem do zmartwień nie powinny być jednak często pojawiające się na płytkach paznokci białe plamki.
- Jest to rzecz, która najbardziej niepokoi pacjentów, a jest najbardziej błahą sprawą. Białe plamki są wynikiem dostania się do płytki powietrza, które nie jest niczym złym. Nie wiąże się to z żadnym ryzykiem czy poważniejszą chorobą – tłumaczy prof. Reich.
3. Wpływ diety na kształt paznokci
Na wygląd i kształt paznokci mogą niekorzystnie wpływać także zaburzenia w odżywianiu (zbyt uboga dieta), zła przemiana materii, schorzenia narządów wewnętrznych oraz wilgoć czy temperatura.
Warto więc spożywać pełnowartościowe produkty, bogate w takie składniki odżywcze, jak:
- białko, a szczególnie egzogenne aminokwasy (np. fenyloalaninę, metioninę, lizynę) – białko jajka, mleko, ser, ryż, soja, groch, fasola, kasza gryczana, otręby pszenne,
- wapń – mleko, jogurty, sery, żółtko jaja, szproty, sardynki, łosoś, orzechy włoskie, ziemne, laskowe, szpinak, kapusta, groch,
- żelazo – podroby (wątroba, nerki i serce), żółtko jaj, suszone warzywa, (zwłaszcza strączkowe), kakao, melasa, pietruszka,
- krzem – świeże warzywa i owoce, suszone figi, suszone śliwki oraz rośliny lecznicze (skrzyp, pokrzywa, rdest ptasi), produkty zbożowe z pełnego przemiału,
- magnez – ziarna dyni, migdały, różne orzechy, kakao, czekolada gorzka i słodka oraz szpinak, soja, grube kasze, ryby morskie,
- cynk – drożdże piwne, kiełki pszenicy, drób, ryby, owoce morza, buraki, kapusta oraz suszone warzywa i owoce.
Warto jednak pamiętać, że w niektórych stanach chorobowych powyższe produkty mogą być niewskazane, dlatego jeśli zmagasz się z chorobami przewlekłymi, skonsultuj swoją dietę ze specjalistą.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz także:
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.