Paznokcie Terry'ego wyglądają niegroźnie. Mogą jednak świadczyć o poważnej chorobie wątroby
Płytka paznokcia przypomina matowe szkło, z wyjątkiem wąskiego paska w miejscu, gdzie płytka oddziela się od skóry. To tzw. paznokcie Terry'ego. Okazuje się, że mogą być sygnałem ostrzegawczym świadczącym o rozwoju poważnych chorób. Bardzo często pojawiają się u pacjentów z marskością wątroby.
1. Jak rozpoznać groźne zmiany na paznokciach?
Wygląd paznokci może wiele powiedzieć na temat naszego stanu zdrowia. Zwiększona łamliwość, zmiana barwy płytki mogą być związane ze schorzeniami, albo niedoborami witamin i minerałów.
Nazwa "paznokcie Terry'ego" pochodzi od nazwiska lekarza, który jako pierwszy w latach 50. opisał charakterystyczne zmiany zaobserwowane u pacjentów. Lekarz zauważył wyraźną zależność między zmianami ma płytce paznokcia, a chorobami wątroby. Hepatolog stwierdził, że u blisko 80 proc. pacjentów cierpiących na marskość wątroby zmienia się zabarwienie paznokci, a płytka "mętnieje".
Jak rozpoznać paznokcie Terry'ego? U większości pacjentów płytka paznokcia zmienia kolor przypominając matowe szkło. Zmiany występują najczęściej na wszystkich palcach. Dość charakterystyczne jest to, że zmiana zabarwienia nie obejmuje wąskiego paska o szerokości ok. 0,5 do trzech milimetrów, który zachowuje normalną lekko różową barwę.
2. O jakich chorobach świadczą paznokcie Terry'ego? Czy trzeba je leczyć?
Do powstania paznokci Terry'ego przyczyniają się głównie zaburzenia w unaczynieniu łożyska paznokcia. Lekarze zaobserwowali, że charakterystyczne zmiany na płytce paznokcia bardzo często występują u pacjentów cierpiących na marskość wątroby. Okazuje się jednak, że wiele innych schorzeń może się również przyczyniać do pojawienia się tego typu zmian.
Należą do nich:
- przewlekła niewydolność nerek;
- przewlekła zastoinową niewydolność serca;
- cukrzyca typu 2;
- chorobanaczyń obwodowych
- gruźlica;
- reumatoidalne zapalenie stawów;
- stwardnienie rozsiane;
- wirusowe zapalenie wątroby.
Paznokcie Terry'ego często pojawiają się też u osób starszych. Sama zmiana zabarwienia paznokci nie jest groźna i nie wymaga leczenia. Należy to potraktować jako sygnał ostrzegawczy, który powinien nas skłonić do konsultacji z lekarzem. Najprawdopodobniej zleci on szczegółowe badania, które pozwolą określić, jaka jest przyczyna . Zmiany znikają, kiedy zostaje wyleczona związana z nimi choroba podstawowa.
Katarzyna Grzęda-Łozicka, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.