Trwa ładowanie...

Paznokcie żelowe - przeciwwskazania, wpływ na kondycję paznokci, bezpieczeństwo, zielona bakteria

 Paula Komendarczuk
24.08.2022 14:47
Paznokcie żelowe wykonywane są za pomocą specjalnego żelu utwardzanego w lampie.
Paznokcie żelowe wykonywane są za pomocą specjalnego żelu utwardzanego w lampie. (adobestock)

Paznokcie żelowe to manicure wykonywany za pomocą specjalnego żelu, utwardzanego w lampie UV. Paznokcie żelowe można wykonać w dowolnej długości i kształcie, pomalować na wybrany kolor, a nawet ozdobić. Manicure wykonany w ten sposób wytrzymuje nienaruszony przez kilka tygodni, jest też bardziej odporny na uszkodzenia. Czy paznokcie żelowe są bezpieczne dla zdrowia?

spis treści

1. Paznokcie żelowe - na czym to polega?

Paznokcie żelowe to manicure wykonany za pomocą żelu nakładanego na wcześniej przygotowaną płytkę paznokcia i utwardzanego w lampie UV (przez 2-3 minuty).

Żel umożliwia przedłużenie naturalnych paznokci o nawet kilka centymetrów, za pomocą jednej z dwóch dostępnych metod. Pierwsza z nich wymaga wykorzystania tipsa, który przykleja się poniżej połowy płytki, a następnie pokrywa jedną lub dwoma warstwami żelu.

Plastikowa nakładka pozostaje na paznokciach aż do czasu zdjęcia manicure. Ogromną popularnością cieszą się paznokcie żelowe wykonywane na szablonie, przyklejanym pod brzegiem paznokcia. Forma zwykle jest wykonana z papieru lub plastiku, na jej podstawie buduje się odpowiednią długość i kształt paznokcia, a następnie usuwa.

Zobacz film: "Cukrzyca. Historia Mai"

Paznokcie żelowe można nosić przez kilka tygodni, po pojawieniu się odrostu można uzupełnić go żelem lub wykonać stylizację od nowa, choć jest to bardziej czasochłonna opcja.

2. Paznokcie żelowe - przeciwwskazania

Paznokcie żelowe są uznawane za bezpieczne, o ile do stylizacji używa się zdezyfenkowanych narzędzi i profesjonalnych kosmetyków. Odradza się wykonywania manicure w przypadku grzybicy paznokci, pieczenia płytki, uszkodzeń skórek czy opuszek palców, Przeciwwskazaniem mogą być również silne antybiotyki oraz leki hormonalne.

3. Wpływ manicure żelowego na płytkę paznokcia

Manicure żelowy ma wiele zalet, które doceniają przede wszystkim kobiety, które mają krótkie, łamliwe, cienkie paznokcie. Żel pozwala na noszenie długich paznokci o idealnym kształcie, które przy okazji chronią naturalne przed uszkodzeniami mechanicznymi i umożliwiają ich zapuszczenie.

Wiele osób zauważyło osłabienie naturalnych paznokci po zdjęciu żelu, zazwyczaj jest to skutek nieprawidłowego usuwania stylizacji za pomocą agresywnego spiłowywania masy, podważania jej czy zdrapywania.

Często kobiety próbują samodzielnie usunąć manicure, tym samym narażając się na głębokie uszkodzenia. Przyczyną pogorszenia stanu paznokci może być też niewłaściwie wykonywany manicure, zazwyczaj winne jest zbyt mocne spiłowanie płytki lub nieprawidłowo nakładany żel.

Warto mieć na uwadze fakt, że do manicure żelowego używa się produktów, zawierających toluen, formaldehyd czy ftalan dibutylu, które podejrzewa się o toksyczne właściwości.

Paznokcie żelowe nie są neutralne dla naturalnej płytki, mogą spowodować jej osłabienie i łamliwość. Kondycja paznokci po zdjęciu stylizacji zależy od wielu czynników, a także od indywidualnej troski o dłonie, warto raz na jakiś czas robić przerwę na rzecz stosowania olejków i odżywek.

4. Paznokcie żelowe a zakażenie pałeczką ropy błękitnej

Zdarza się, że paznokcie żelowe skrywają żółto-zielone lub zielono-brązowe plamy na naturalnej płytce. Jest to charakterystyczny objaw obecności pałeczki ropy błękitnej, nazywanej potocznie zieloną bakterią.

Jest to zakażenie bakteriami Gram-ujemnymi, które żywią się keratyną (budulcem paznokci). Ryzyko infekcji zwiększa częste moczenie dłoni i noszenie rękawiczek, urazy oraz niewłaściwa pielęgnacja.

Choć główną przyczyną jest niewłaściwe nałożenie stylizacji żelowej, pod którą przedostaje się powietrze lub pokrycie żelem poprzedniej warstwy, która powinna być usunięta ze względu na rozwarstwienie.

Paznokcie żelowe, które nie przylegają idealnie do naturalnej płytki, są idealnym środowiskiem dla rozwoju bakterii, szczególnie gdy przedostanie się tam brud. Zielona bakteria może być też skutkiem niewłaściwego oczyszczenia paznokci przed manicure i używania niezdezynfekowanych narzędzi.

Nieleczona infekcja pałeczką ropy błękitnej może doprowadzić do zakażenia grzybiczego lub onycholizy. W przypadku zauważenia plam należy jak najszybciej zdjąć stylizację i rozpocząć leczenie.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze