Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Peeling chemiczny - przebieg, reakcja, skutki uboczne

Avatar placeholder
14.07.2021 17:13
Peeling chemiczny
Peeling chemiczny

Peeling chemiczny stosowany jest w celu poprawy wyglądu skóry. Wykonuje się go na twarzy, szyi i rękach, by zmniejszyć zmarszczki wokół oczu i ust spowodowane przez działanie promieni słonecznych i wiek, blizny powstałe w wyniku w leczeniu niektórych rodzajów trądziku, plamy starcze i piegi, ciemne plamy po porodzie. W zmianach spowodowanych przez słońce mogą znajdować się wykwity przednowotworowe, które po peelingu chemicznym mogą się poprawić, rzadziej zaś rozwinąć. Peeling chemiczny poprawia też wygląd skóry, która jest matowa. Jednakże wybrzuszenia i głębsze zmarszczki nie znikną po zastosowaniu peelingu chemicznego. Mogą one wymagać zabiegów chirurgicznych.

spis treści

1. Kto może poddać się zabiegowi peelingu chemicznego

Potencjalnymi kandydatami do wykonania peelingu są pacjenci z jasną skórą i jasnymi włosami. Osoby o ciemniejszej skórze mogą również odnieść korzyści z tego zabiegu, ale zależy to od rodzaju problemu, który chcą usunąć. Peeling chemiczny może być przeprowadzony w gabinecie lekarskim i w centrum chirurgicznym.

2. Przebieg peelingu chemicznego

Przebieg peelingu chemicznego:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"
  • skóra jest najpierw oczyszczana środkiem, który usuwa tłuszcz;
  • oczy są osłaniane, a włosy odsuwane;
  • do małych powierzchni skóry stosuje się jeden lub więcej środków – kwas glikolowy, kwas trójchlorooctowy, kwas salicylowy, kwas mlekowy lub kwas karbolowy; aplikacje te powodują powstanie kontrolowanej rany i umożliwiają pojawienie się nowej skóry;
  • przed zabiegiem lekarz może prosić o odstawienie niektórych leków i przygotować wstępnie skórę do zabiegu;
  • po przeprowadzeniu zabiegu należy używać codziennie filtrów przeciwsłonecznych;
  • przepisane antybiotyki należy przyjmować według wskazań lekarza; przepisuje się je w zależności od stopnia głębokości peelingu;
  • podczas zabiegu większość pacjentów odczuwa ciepło, które trwa 5-10 minut, po wcześniejszych ukłuciach; zimne okłady pomagają zmniejszyć to doznanie;
  • głębiej wykonany peeling chemiczny może wymagać zastosowania środków przeciwbólowych.

3. Reakcja po zabiegu peelingu chemicznego

Po zabiegu skóra zachowuje się jak po poparzeniu słonecznym. Pojawia się zaczerwienienie, które mija w przeciągu 7 dni. Łagodne peelingi można powtarzać w odstępie 1-4 tygodni, aż do uzyskania pożądanego efektu. Średnie i głębokie peelingi mogą powodować opuchliznę, powstają pęcherze wypełnione przejrzystym płynem, które mogą pęknąć i złuszczać się w przeciągu 7-14 dni. Te peelingi można powtarzać co 6-12 miesięcy. Pacjent ustala z lekarzem głębokość peelingu w zależności od rodzaju problemu i efektów, jakie chce uzyskać. Po zabiegu czasem trzeba obandażować twarz lub jej fragment na kilka dni. Ważne jest, aby unikać nadmiernej ekspozycji na słońce, dopóki skóra jest wrażliwa, gdyż mogą powstać komplikacje. Lekarz przepisuje specjalne środki, które zapobiegają nieprawidłowemu kolorowi skóry. Może się on pojawić, jeśli przyjmowane są pigułki antykoncepcyjne lub w rodzinie zdarzały się brązowawe zmiany na twarzy. Czasem mogą pojawić się blizny w niektórych częściach twarzy. Mogą być jednak leczone z dobrym skutkiem.

3.1. Skutki uboczne

Istnieje niewielkie ryzyko pojawienia się opryszczki u osób, u których wcześniej występowała. Lekarz przepisuje odpowiednie środki, może też podać je wcześniej, by nie dopuścić do jej rozwoju.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze