Trwa ładowanie...

Pentaxim - co to jest, jak działa i kiedy można go podać. Możliwe skutki uboczne i ostrzeżenia

 Kinga Olchowy
07.04.2020 15:31
Pentaxim to szczepionka skojarzona, pomocna w zapobieganiu m.in. błonicy i tężcowi
Pentaxim to szczepionka skojarzona, pomocna w zapobieganiu m.in. błonicy i tężcowi (gettyimages)

Pentaxim to skojarzona szczepionka, stosowana głównie u dzieci. Jej celem jest zapobieganie rozwoju wielu chorób zakaźnych. Warto zaszczepić swoje dziecko, jednak należy także zapoznać się ze wszystkimi środkami ostrożności. Zobacz, jak działa Pentaxim i kiedy najlepiej wykonać szczepienie.

spis treści

1. Co to jest Pentaxim

Pentaxim to szczepionka skojarzona. Oznacza to, że jedna dawka pozwala na zaaplikowanie przeciwciał na kilka jednostek chorobowych. Szczepionki skojarzone stworzone zostały przede wszystkim z myślą o dzieciach, które zwykle boją się kontaktu z igłami.

Pentaxim zawiera polisacharydowy antygen Hib (10 µg). Szczepionkę tę podaje się, aby zapobiec rozwojowi błonicy, tężca oraz krztuśca oraz zakażeń wywołanych przez Haemophilus influenzae typu b.

1.1. Kiedy stosować Pentaxim

Zobacz film: "Nie wiesz, czy jesteś zaszczepiony? Sprawdź, co zrobić"

Pentaxin stosuje się zwykle w trzech dawkach. Pierwszą należy podać dziecku pomiędzy 16 a 18 miesiącem życia. Szczepionkę stosuje się domięśniowo. Drugą dawkę należy podać około 2 miesięcy po pierwszej, a 3 (tzw. uzupełniającą) - około roku po ostatniej dawce.

Szczepionkę można także podać osobie dorosłej. Wówczas nie jest ona wliczona w kalendarz szczepień. Należy więc kupić ją w aptece i zgłosić się do punktu medycznego. Jedna dawka Pentaximu kosztuje od 120 do 170 złotych.

2. Przeciwwskazania do stosowania Pentaximu

Szczepionki nie można podać, jeśli występuje nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu. Nie należy stosować kolejnych dawek, jeśli pierwsza wywołała silne działania niepożądane. Przeciwwskazaniem jest także encefalopatia, czyli zespół objawów, występujących po wypiciu dużej ilości alkoholu (bełkotliwa mowa, podwójne widzenie, etc.).

Termin szczepienia należy przełożyć, jeśli na krótko przed wizytą pojawiła się choroba, której towarzyszy gorączka.

3. Możliwe działania niepożądane Pentaximu

Po wykonaniu szczepienia na skórze może pojawić się rumień, a miejsce po ukłuciu może być bolesne. To normalna reakcja, która zniknie w ciągu kilku godzin lub dni. Jeśli jednak niepokojące objawy utrzymają się dłużej albo pojawi się gorączka, osłabienie czy ból mięśni, należy zgłosić się do lekarza.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze