Trwa ładowanie...

Pępek – charakterystyka, kształt, choroby

Małe wgłębienie na brzuchu. Ma je praktycznie każdy z nas. O czym mowa? Oczywiści o pępku. Czym właściwie jest pępek? Czy można nie mieć pępka? Jaka jest jego rola? Czy pępek może zachorować?

Zobacz film: "Czy warto pobrać krew pępowinową?"

spis treści

1. Jak powstaje pępek?

Jak powstaje pępek? Pępek to nic innego jak blizna po pępowinie. Tworzy się ona już w pierwszych tygodniach ciąży. Pępowina jest odpowiedzialna za transport tlenu z krwioobiegu matki i odpowiada za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Pępowina zostaje odcięta zaraz po porodzie, a jej końcówka jest zawiązywana i tworzy się kikut pępowiny. Taki kikut odpada po upływie ok. 2 tygodni. Proces ten może się skrócić lub wydłużyć. Wszystko zależy od grubości pępowiny, procesu gojenia się pępka, prędkości jego wysychania oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

Pępowina - zdjęcia
Pępowina - zdjęcia

W krwi pępowinowej znajdują się komórki macierzyste. Obecnie coraz więcej rodziców decyduje się na przechowywanie...

zobacz galerię

2. Od czego zależy kształt pępka?

Czy kształt pępek zalezy od sposobu podwiązania go przez lekarza? Zdecydowanie nie. Kształt pępka zależy od tego w jaki sposób skóra dziecka obrośnie sznur pępowinowy podczas życia płodowego.

Pępek wklęsły można zaobserwować u większości ludzi. Taki kształt pępka świadczy o tym, że skóra obrastała pępowinę w sposób prawidłowy i mięśnie brzucha są właściwie uformowane.

Pępek wypukły występuje raczej rzadko. Świadczy on o tym, że wystąpiła przepuklina pępkowa lub różnego rodzaju infekcje w czasie gojenia.

Może także dojść do sytuacji, że występuje brak pępka. Czy jest to możliwe? Tak, choć ta sytuacja zdarza się naprawdę rzadko. Brak pępka występuje u osób, które urodziły się z przepukliną pępkową lub z rozszczepem powłok brzusznych. W takich przypadkach przeprowadza się operację i naturalny pępek zostaje zaszyty.

Pępek może się zmieniać w czasie trwania ciąży. Im bliżej rozwiązania, gdy brzuch robi się coraz większy pępek może się uwypuklić. W niektórych przypadkach może być on na tyle mocno widoczny, że można mówić o przepuklinie pępkowej.

Zobacz też:

3. Choroby pępka

Czy pępek może chorować? Jak najbardziej tak. Może dojść na przykład do zakażenia gronkowcem. Występuje ono u noworodków, których pępek jest źle pielęgnowany. Gronkowiec może doprowadzić nawet do zapalenia otrzewnej i posocznicy

Choroby pępka częściej dotykają dzieci z zaburzeniami w układzie odpornościowym. Przy leczeniu zakażeń pępka stosuje się antybiotykoterapię.

Choroby jakie mogą dotyczyć pępka to:

  • Ziarniak pępka
  • Guz pępka
  • Przepuklina pępkowa

Ziarniak pępka powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia się tkanki po odpadnieciu pępowiny. Jest to czerwony sączący się guzek, który wymaga konsultacji lekarskiej. W celu leczenia ziarniaka pępka stosuje się antybiotykoterapię. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Innym schorzeniem pępka jest guz. Może on by bolesny. Ma nieregularny kształt i twardą konsystencję. Guz pępka współistnieje z innymi nowotworami takimi jak rak jelita grubego, żołądka, jajnika, trzustki.

Dość częstym schorzeniem pępka jest przepuklina pępkowa. Przepuklina świadczy i otworze w powłokach jamy brzusznej. Można ją leczyć za pomocą specjalnych plastrów zbliżajacych mięśnie brzucha lub operacyjnie.

Ból pępka może być także objawem. Najczęściej świadczy on o takich schorzeniach jak zapalenie wyrostka robaczkowego, czyraku, zapaleniu jelit. Pępek może nas boleć także wtedy gdy mamy nieodpowiednie ubranie, które uciska brzuch w okolicach pępka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.