Trwa ładowanie...

Pępek - jak powstaje, kształt, pępek w ciąży, choroby pępka

 Dorota Mielcarek
09.07.2021 15:12
Większość ludzi ma wklęsły pępek.
Większość ludzi ma wklęsły pępek. (123rf)

Pępek jest tą częścią ciała, która od zawsze fascynowała ludzi. Dlaczego? U każdego wygląda nieco inaczej. Może być mały, duży, wąski, okrągły, wklęsły lub wypukły. Od czego to zależy i co to właściwie oznacza?

spis treści

1. Jak powstaje pępek?

Jak powstaje pępek? Pępek to nic innego jak blizna po pępowinie. Tworzy się ona już w pierwszych tygodniach ciąży. Pępowina jest odpowiedzialna za transport tlenu z krwioobiegu matki i odpowiada za usuwanie zbędnych produktów przemiany materii.

Pępowina zostaje odcięta zaraz po porodzie, a jej końcówka jest zawiązywana i tworzy się kikut pępowiny. Odpada on po upływie około 2 tygodni. Proces ten może się skrócić lub wydłużyć. Wszystko zależy od grubości pępowiny, procesu gojenia się pępka, prędkości jego wysychania oraz zabiegów pielęgnacyjnych.

2. Od czego zależy kształt pępka?

Większość ludzi myśli, że za kształt ich pępka odpowiada lekarz, który przyjmował poród. Według powszechnej opinii to właśnie od jego umiejętności i sposobu przecięcia pępowiny zależy kształt naszego pępka – jest to mit.

Zobacz film: "Ślotała: "Dekolty mogę mieć po pępek, ale wszystko inne ukrywam!""

Pępek to ślad po miejscu, w którym byliśmy połączeni z pępowiną. Po urodzeniu lekarz lub położna ściskają ją, zostawiając niewielki jej fragment. W ciągu pierwszych tygodni życia pozostałość po pępowinie usycha i odpada, a w jej miejscu pojawia się pępek.

Kształt pępka jest poza kontrolą lekarzy, a wszystko zależy w głównej mierze od przypadku, jednak wpływ na to ma sposób połączenia pępowiny z naszym ciałem. Jeśli uważasz, że wypukły pępek jest często spotykany, to jesteś w błędzie.

Są dość rzadkie i posiada go jedna na dziesięć osób. Jest to ślad po przepuklinie pępkowej lub łagodnych infekcjach podczas gojenia. Czym jest przepuklina pępkowa? To miękki guz, który występuje głównie u wcześniaków lub dzieci, które rodzą się z niską masą ciała.

Wklęsły pępek - taki kształt ma większość ludzi i stanowi dowód na prawidłowy stan wiązadeł pachwinowych, które są pozostałością po pępowinie. Oznacza to, że pierścień pępkowy (część, którą byliśmy połączeni z pępowiną) prawidłowo się zrósł.

Brak pępka - niektóre osoby nie mają pępka. Na ogół są to ludzie, którzy urodzili się z przepukliną pępkową lub rozszczepem powłok brzusznych. Najsłynniejszą osobą bez pępka jest Karolina Kurkova, której graficy dodają go podczas obróbki zdjęć.

3. Pępek w czasie ciąży

Niektórym ciężarnym kształt pępka spędza sen z powiek. Co prawda, ciąża może zmienić jego kształt, jednak jakiś czas po porodzie wraca do swojej pierwotnej postaci.

W trakcie ciąży zachodzi kilka zmian w okolicy pępka, ponieważ powiększająca się macica wywiera nacisk na środek ciała. Najczęściej dochodzi do spłaszczenia pępka – skóra rozciąga się, a tym samym sprawia, że pępek jest coraz mniej widoczny.

Między pierwszym a drugim trymestrem ciąży następuje odgięcie pępowiny. Ten bezbolesny proces może sprawić, że pępek stanie się wypukły i zacznie przypominać guzik.

4. Choroby pępka

Czy pępek może chorować? Jak najbardziej tak. Może dojść na przykład do zakażenia gronkowcem. Występuje ono u noworodków, których pępek jest źle pielęgnowany. Gronkowiec może doprowadzić nawet do zapalenia otrzewnej i posocznicy

Choroby pępka częściej dotykają dzieci z zaburzeniami w układzie odpornościowym. Przy leczeniu zakażeń pępka stosuje się antybiotykoterapię. Choroby jakie mogą dotyczyć pępka to:

  • ziarniak pępka,
  • guz pępka,
  • przepuklina pępkowa.

Ziarniak pępka powstaje w wyniku nieprawidłowego gojenia się tkanki po odpadnieciu pępowiny. Jest to czerwony sączący się guzek, który wymaga konsultacji lekarskiej. W celu leczenia ziarniaka pępka stosuje się antybiotykoterapię. W niektórych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny.

Innym schorzeniem pępka jest guz. Może on by bolesny. Ma nieregularny kształt i twardą konsystencję. Guz pępka współistnieje z innymi nowotworami takimi jak rak jelita grubego, żołądka, jajnika, trzustki.

Dość częstym schorzeniem pępka jest przepuklina pępkowa. Przepuklina świadczy i otworze w powłokach jamy brzusznej. Można ją leczyć za pomocą specjalnych plastrów zbliżajacych mięśnie brzucha lub operacyjnie.

Ból pępka może być także objawem. Najczęściej świadczy on o takich schorzeniach jak zapalenie wyrostka robaczkowego, czyraku, zapaleniu jelit. Pępek może nas boleć także wtedy gdy mamy nieodpowiednie ubranie, które uciska brzuch.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze