Pessar - działanie, pessar dla kobiet w ciąży, powikłania, cena
Pesar to krążek z silkonu medycznego, który zakłada się na szyjkę macicy. Wskazania do włożenia pessara to między innymi ryzyko porodu przedwczesnego lub nietrzymanie moczu. Kiedy zakłada się pessar i ile to kosztuje? Co warto wiedzieć o krążku?
1. Czym jest pessar?
Pessar to niewielki krążek w kształcie pierścienia, który zakłada się na szyjkę macicy przez ginekologa. Najczęściej pessar jest wkładany, by zapobieg przedwczesnemu porodowi, ale istnieje również szereg innych wskazań medycznych.
Pessoterapia to również sposób leczenia nietrzymania moczu, zespołu bólowego miednicy mniejszejo, a także obniżenia macicy i pochwy. Pessar wykonuje się z medycznego silikonu i zostaje umieszczony w ciele na ściśle określony czas.
Krążek jest dostępny w wielu rozmiarach i kształtach, ale wybór konkretnego modelu zależy od budowy anatomicznej kobiety. Najpopularniejsze rodzaje pessara to:
- pessar cewkowy,
- pessar pierścieniowy,
- pessar kołnierzowy,
- pessar talerzowy perforowany,
- pesar kostkowy,
- pesar grzybkowy.
Pessar w Polsce pojawił się za sprawą dr Micheala Herbicha w 1992 roku. Założenie krążka jest bezbolesne i nieinwazyjne, wiąże się jedynie z ryzykiem wystąpienia stanu zapalnego szyjki macicy.
2. Działanie pessara
- zagięcie szyjki macicy do tyłu,
- zmiana kąta maciczno-szyjkowego,
- wzmocnienie kanału szyjki macicy,
- poprawa bariery immunologicznej.
3. Pessar dla kobiet w ciąży
Wskazania do założenia pessara w ciąży to:
- ryzyko porodu przedwczesnego,
- ciężarna narażona na duży wysiłek fizyczny,
- zwiększone ciśnienie wewnątrzmaciczne (np. ciąże mnogie),
- cechy niewydolności szyjki macicy,
- skracanie szyjki macicy,
- zwiększona ilość wydzieliny z pochwy.
Przed wzrostem popularności pessara lekarze wykonywali szew szyjkowy. Zabieg jest używany również obecnie, ale wiąże się z większym ryzykiem powikłań niż założenia pessara.
4. Założenie pessara w ciąży
Włożenie pessara jest bezbolesne i nie wymaga użycia środków znieczulających. Specjalista przed zabiegiem wykonuje USG w celu określenia długości szyjki macicy i sprawdzenia czy w jej okolicy nie występuje stan zapalny lub infekcja.
Pessar najczęściej zakłada się w okresie pomiędzy 20. a 28. tygodniem ciąży. Należy pamiętać, że nie jest to reguła i może zdarzyć się sytuacja, kiedy wcześniejsze umieszczenie pessara będzie konieczne. Krążek jest usuwany około 38. tygodnia ciąży, tuż przed planowanym porodem.
5. Powikłania po założenia pessara
Założenie pessara zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji szyjki macicy, ze względu na to, że jest to ciało obce, które wpływa na większą produkcję wydzieliny i utrudnia jej odpływ.
Z tego względu pacjentki mogą stosować środki antybakteryjne i antygrzybicze, często lekarz zaleca również przyjmowanie leków rozkurczowych. Kobiety po włożeniu pessara powinny zmniejszyć aktywność fizyczną, odpoczywać i się relaksować.
Ważne jest także unikanie stresu i dbanie o czystość miejsca intymnego. Warto pamiętać, ze pessar uniemożliwia odbycie stosunku seksualnego, aż do czasu wyjęcia krążka z szyjki macicy.
6. Ile kosztuje pessar?
Pessar nie jest refundowany przez NFZ i pacjentka musi pokryć jego koszt samodzielnie. Cena pessara wynosi od 150 do 170 złotych w zależności od placówki i miasta.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.