Trwa ładowanie...

Pieczenie pochwy – przyczyny, leczenie

Pieczenie pochwy jest dolegliwością, która powinna być skonsultowana z lekarzem ginekologiem. Pieczenie pochwy to przede wszystkim duży dyskomfort nie tylko w codziennym funkcjonowaniu, ale także w trakcie seksu. Bez względu na przyczynę pieczenie pochwy powinno być objęte leczeniem, ponieważ nie zawsze może być spowodowane infekcją intymną. Pieczenie pochwy może też być sygnałem groźniejszego schorzenia, np. nowotworu.

spis treści

1. Jakie są przyczyny pieczenia pochwy?

Przyczyną, w wyniku, której pojawia się pieczenie pochwy, jest grzybica pochwy. W tym przypadku pieczenie pochwy pojawia się przed miesiączką albo zaraz po stosunku. Mogą pojawić się także inne objawy sugerujące grzybicę dla przykładu duży obrzęk i świąd sromu, charakterystyczne upławy w postaci ziarnistych drobinek, które przylegają do pochwy.

Zobacz film: "Wszystko, co chciałbyś wiedzieć o waginie"

Pieczenie pochwy to także objaw chorób przenoszonych drogą płciową np. chlamydii czy opryszczki narządów płciowych, a także rzeżączki. Przy tych schorzeniach pojawia się też obrzęk i zaczerwienie, a także żółtozielone, pieniste upławy świadczące o zakażeniu. Pieczenie pochwy i jej ból mogą się też pojawić przy oddawaniu moczu.

Pieczenie pochwy może sugerować zaburzenia równowagi flory bakteryjnej pochwy. Powodem tej dolegliwości są drożdżaki wywołujące dla przykładu grzybicę pochwy. Bardzo często diagnozuje się bakteryjną infekcję pochwy wywołaną bakteriami beztlenowymi. Jest to choroba, dla której charakterystyczne jest nie tylko pieczenie pochwy, ale także świąd okolic intymnych, wodniste, szare lub zielone upławy o rybim zapachu.

Do stanu zapalnego pochwy może także dojść w wyniku zakażenia pierwotniakami. Często pieczenie pochwy pojawia się po usunięciu przydatków, naświetlaniu miednicy czy po chemioterapii. Tu także pojawiają się dodatkowe objawy dla przykładu częstomocz.

Pieczenie pochwy pojawia się przy zmianach atroficznych, czyli zanikowych. Jest to związane z dużym niedoborem estrogenów, np. w czasie menopauzy. Nabłonek staje się cieńszy, zanika tkanka tłuszczowa warg sromowych, dlatego pojawia się suchość, świąd i pieczenie pochwy, a także gęste upławy kolory żółtego.

Inną przyczyną, dla której pojawia się pieczenie pochwy jest reakcja alergiczna dla przykładu na rodzaj materiału, z którego wykonana jest bielizna albo na środki kosmetyczne do higieny intymnej. Niektóre leki mogą powodować pieczenie pochwy, ponieważ ich składniki zaburzają florę bakteryjną pochwy.

Pieczenie pochwy u niektórych kobiet wywołują doustne antykoncepcyjne środki hormonalne, ale także nadwrażliwość na lateksowe prezerwatywy] czy krążki dopochwowe.

To też warto wiedzieć

2. Diagnoza i dobór skutecznej metody leczenia.

Każde pieczenie pochwy powinno być skonsultowane z ginekologiem, który po przeprowadzeniu odpowiednich badań przykładowo wymazu z pochwy określi przyczynę dolegliwości i dopasuje rodzaj kuracji.

Kuracja może polegać na przypisaniu leków doustnych, ale wspomagająco lekarz może zlecić zastosowanie kremu lub maści. Dobór leku powinien być dobrany nie tylko do przyczyny choroby, ale także do indywidualnych potrzeb pacjentki, ponieważ nie należy zapominać, że pieczenie pochwy jest to dolegliwość, która może pojawić się u dziewczynek w wieku szkolnym, a nawet młodszych, dlatego dobór leków powinien być dopasowany np. do wieku pacjentki.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza