Trwa ładowanie...

Pieczenie pochwy – przyczyny, leczenie

Pieczenie pochwy na tle bakteryjnym wymaga zwykle leczenia antybiotykiem
Pieczenie pochwy na tle bakteryjnym wymaga zwykle leczenia antybiotykiem (Adobe Stock)

Pieczenie pochwy może być oznaką wielu różnych problemów ze zdrowiem kobiety. Objaw ten nie powinien być lekceważony, gdyż w niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych zaburzeń. Dlatego też zawsze wymaga konsultacji z lekarzem ginekologiem. Jakie są najczęstsze przyczyny pieczenia i swędzenia pochwy? Co na pieczenie pochwy?

spis treści

1. Jakie są przyczyny pieczenia pochwy?

Pieczenie pochwy jest stosunkowo częstą kobiecą dolegliwością. Świąd w okolicach intymnych może być wywoływany przez różnorodne czynniki, np. przez drobnoustroje chorobotwórcze. Może być też spowodowany reakcją alergiczną, czy przyjmowaniem niektórych leków.

Pieczenie pochwy może mieć różne nasilenie, zacząć się nagle lub narastać stopniowo wraz z upływem czasu. Dolegliwości tego typu mogą nasilać się też pod wpływem:

Zobacz film: "Stan zapalny pochwy - rozpoznawanie i leczenie"

Pomimo tego, że pieczenie pochwy ma najczęściej stosunkowo niegroźne przyczyny, to w niektórych przypadkach może wskazywać na poważne choroby.

1.1. Stany zapalne

Pieczenie pochwy może być objawem infekcji pochwy i miejsc intymnych. Zapalenie pochwy to powszechna przypadłość ginekologiczna, która wynika z zaburzenia fizjologicznej równowagi bakteryjnej w obrębie okolic intymnych. Zapalenie wywołują drobnoustroje – bakterie, pierwotniaki, czy drożdże.

Bardzo często diagnozuje się bakteryjną infekcję pochwy wywołaną bakteriami beztlenowymi. Jest to choroba, dla której charakterystyczne jest nie tylko pieczenie i szczypanie pochwy, ale także świąd, wodniste, szare lub zielone upławy o rybim zapachu.

1.2. Grzybica

Częstą przyczyną, w wyniku której pojawia się pieczenie, jest grzybica pochwy (kandydoza lub drożdżyca). Wywoływana jest najczęściej przez grzyb należący do rodziny drożdżaków – Candida albicans. Oprócz pieczenia, w jej przebiegu mogą pojawiać się także inne uporczywe objawy:

  • podrażnienie pochwy i sromu,
  • upławy w postaci ziarnistych drobinek, twarożkowa wydzielina,
  • zaczerwienienie i obrzęk,
  • swędzenie miejsc intymnych.

Pieczenie w pochwie może nasilać się przed miesiączką albo zaraz po stosunku. Dyskomfort może wzmagać się także w czasie kąpieli, czy podczas oddawania moczu.

1.3. Antykoncepcja

Dyskomfort w pochwie może być też skutkiem doustnego przyjmowania antykoncepcyjnych środków hormonalnych. Stosowanie pigułek nierzadko wywołuje u kobiet uczucie suchości przedsionka, pochwy oraz sromu. Co w konsekwencji prowadzi do objawów takich jak swędzenie i pieczenie pochwy.

Świąd okolic intymnych może być także efektem nadwrażliwości na lateksowe prezerwatywy czy krążki dopochwowe.

1.4. Choroby weneryczne

Pieczenie pochwy to także objaw chorób przenoszonych drogą płciową. Choroby tego typu mogą być wywoływane zarówno przez bakterie, wirusy, jak i pasożyty. Do zakażenia nimi dochodzi w trakcie kontaktów seksualnych z osobą chorą.

Najczęstsze choroby weneryczne objawiające się swędzeniem i pieczeniem okolic intymnych to m.in.:

Przy tych schorzeniach pojawiają się nieprzyjemne objawy. Niektóre z nich to np. obrzęk, ból w podbrzuszu, rozwój brodawek, pieczenie wejścia do pochwy i zaczerwienienie, czy żółtozielone, pieniste upławy.

1.5. Reakcja alergiczna

Inną przyczyną, dla której pojawia się pieczenie pochwy, jest reakcja alergiczna. W takich przypadkach poza uporczywym świądem miejsc intymnych mogą pojawić się także podrażnienia skóry i błon śluzowych, czy różnego rodzaju zmiany skórne, np. wysypka na pochwie.

Co konkretnie wywołuje uczulenie? Niepożądane objawy mogą pojawić się na skutek używania niektórych wkładek higienicznych, perfumowanych podpasek, środków kosmetycznych, proszku do prania, czy bielizny wykonanej z nieodpowiedniego materiału.

1.6. Inne przyczyny pieczenia pochwy

Pieczenie pochwy może pojawić się także przy zmianach atroficznych, czyli zanikowych. Jest to związane z dużym niedoborem estrogenów, np. w czasie menopauzy. Nabłonek staje się cieńszy, zanika tkanka tłuszczowa warg sromowych, dlatego pojawia się suchość, świąd i pieczenie pochwy, a także gęste upławy koloru żółtego.

Często pieczenie miejsc intymnych pojawia się też po usunięciu przydatków, naświetlaniu miednicy czy po chemioterapii. Tu także pojawiają się dodatkowe objawy, dla przykładu częstomocz.

Także niektóre leki mogą powodować ból i pieczenie pochwy, ponieważ ich składniki zaburzają jej florę bakteryjną.

2. Pieczenie pochwy – diagnostyka

Utrzymujące się pieczenie i swędzenie w okolicach intymnych powinno być skonsultowane z ginekologiem, który określi przyczynę dolegliwości oraz dopasuje rodzaj kuracji. Niektóre przyczyny mogą być rozpoznane przez lekarza na podstawie badania fizykalnego, zgłaszanych objawów oraz charakterystyki wydzieliny.

W zależności od rozpoznania lekarz może zdecydować o wykonaniu badań, jak np. ocena mikroskopowa mikrobioty pochwy, rozmaz lub posiew z pochwy z antybiogramem, czy badanie ogólne moczu.

To też warto wiedzieć

3. Pieczenie pochwy – leczenie

Co na swędzenie pochwy? Jak pozbyć się infekcji intymnej? Leczenie uzależnione jest od rozpoznanej przyczyny. Pieczenie pochwy na tle bakteryjnym lub wywołane niektórymi chorobami wenerycznymi wymaga najczęściej antybiotykoterapii. Grzybicę pochwy leczy się natomiast lekami przeciwgrzybiczymi.

Jeśli pieczenie występuje na tle alergicznym, konieczne jest ograniczenie kontaktu z alergenem (np. zmiana kosmetyków do higieny intymnej, proszku do prania). Lekarz może zalecić także stosowanie preparatów zmniejszających swędzenie okolic intymnych na zewnątrz, np. kremu lub maści.

Domowe sposoby na swędzenie pochwy

Jak złagodzić pieczenie pochwy? Dolegliwości tego typu można łagodzić także domowymi sposobami.

Pieczenie pochwy i swędzenie może zmniejszyć m.in.:

  • Kąpiel z sodą oczyszczoną – to jeden z częściej polecanych domowych sposobów na swędzenie okolic intymnych. Kąpiel z niewielką ilością sody oczyszczonej pomaga obniżać pH pochwy i zmniejsza dokuczliwy świąd.
  • Ziołowa kąpiel, nasiadówka – domowym sposobem na swędzenie łechtaczki i pieczenie pochwy może być kąpiel lub nasiadówka z dodatkiem ziół. Co na swędzenie miejsc intymnych oferuje ziołolecznictwo? Pomocna jest kora dębu, pokrzywa zwyczajna, czy szałwia. Wśród domowych sposobów na zapalenie pochwy, czy pieczenie stosuje się także rumianek, który pomaga łagodzić podrażnienia skóry i działa przeciwzapalnie.

Metody te powinny być jednak traktowane tylko jako wsparcie leczenia ginekologicznego lub środek profilaktyczny. U dzieci domowe sposoby na pieczenie pochwy zaleca się stosować tylko po konsultacji z lekarzem.

Ponadto domowe sposoby na infekcje pochwy warto jest uzupełnić o prawidłowe nawyki higieniczne – stosowanie odpowiednich kosmetyków do higieny miejsc intymnych, noszenie przewiewnej bielizny, wykonanej z naturalnych materiałów. Ważne jest także używanie delikatnych detergentów do prania, ograniczenie stosowania wkładek higienicznych, zwłaszcza perfumowanych.

Odpowiednia dieta

Co na pieczenie pochwy? Domowe sposoby warto uzupełnić zdrową dietą, zwłaszcza w przypadku swędzenia okolic intymnych, których przyczyną jest grzybica pochwy. Należy przede wszystkim ograniczyć spożywanie cukru, węglowodanów i alkoholu. Do menu warto włączyć naturalne jogurty, kefiry, twarogi, kiszonki, czosnek oraz zdrowe tłuszcze.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze