Trwa ładowanie...

Pieczenie w gardle - przyczyny, objawy towarzyszące, leczenie

 Kinga Olchowy
14.02.2022 14:58
Pieczenie w gardle to częsta dolegliwość, która zwykle nie ma poważnej przyczyny, choć może zwiastować początek infekcji.
Pieczenie w gardle to częsta dolegliwość, która zwykle nie ma poważnej przyczyny, choć może zwiastować początek infekcji. (AdobeStock)

Pieczenie w gardle to częsta dolegliwość, która zwykle nie ma poważnej przyczyny, choć może zwiastować początek infekcji. Jak radzić sobie z tym objawem i z czego może wynikać?

spis treści

1. Przyczyny pieczenia w gardle

Pieczenie w gardle i przełyku to subiektywne uczucie, które pacjenci opisują jako palenie, uczucie gorąca albo ból połączony z pieczeniem podczas przełykania albo jedzenia. Taka sytuacja bardzo często ma związek z nieprawidłową dietą, stresem albo infekcjami górnych dróg oddechowych.

Pieczenie w gardle może pojawić się jako jeden z objawów przeziębienia i grypy, a także poważniejszych infekcji, np. anginy.

1.1. Zgaga i refluks

Bardzo często pieczenie w gardle kojarzone jest z chorobą refluksową. Pojawia się na skutek nieprawidłowej pracy dolnego zwieracza przełyku, który nie domyka się i wywołuje zarzucanie treści pokarmowej do przełyku. Efektem działania kwasów żołądkowych jest właśnie uczucie pieczenia.

Zobacz film: "Jak pozbyć się zgagi?"

Zgaga może utrzymywać się przez wiele godzin, utrudniać zasypianie i codzienne funkcjonowanie. Czasem towarzyszą jej bóle w klatce piersiowej, kaszel, puste odbijanie oraz kaszel.

Nawracający refluks może być przyczyną nadmiernego rozwoju próchnicy w jamie ustnej.

1.2. Pieczenie gardła a infekcje

Pieczenie w gardle, które może być kojarzone w pierwszej chwili ze zgagą, może być także pierwszym objawem infekcji bakteryjnej albo wirusowej. Często pojawia się jako pierwszy objaw anginy, zapalenia gardła lub sezonowego przeziębienia.

Infekcji towarzyszy także zaczerwienienie gardła i okolicznych błon śluzowych. Dodatkowo może pojawić się suchy kaszel, który dodatkowo podrażnia gardło, a także gorączka czy bóle mięśni.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

2. Pieczenie gardła – kiedy zgłosić się do lekarza?

Do lekarza pierwszego kontaktu należy zgłosić się, jeśli dolegliwości utrzymują się kilka dni albo jeśli pojawiają się dodatkowe objawy. Na podstawie wywiadu medycznego specjalista ustali, czy pieczenie gardła wynika z infekcji, czy jego przyczyną jest zgaga.

Czasem konieczne może być skierowanie pacjenta na gastroskopię oraz badanie na obecność bakterii Helicobacter pylori.

3. Jak leczyć pieczenie w gardle?

Leczenie zależy od przyczyny. Jeśli pieczenie w gardle pojawia się na skutek choroby refluksowej, konieczne jest zastosowanie leków z grupy IPP – inhibitorów pompy protonowej. Ich zadaniem jest neutralizacja kwasów solnych i zmniejszenie dolegliwości.

Można je przyjmować w formie klasycznych tabletek raz dziennie, a także doraźnie w formie tabletek do ssania. Wśród domowych sposobów na zgagę poleca się przede wszystkim wypicie szklanki letniego mleka.

Jeśli przyczyną pieczenia gardła jest infekcja, należy najpierw ustalić, czy ma charakter wirusowy, czy bakteryjny. W przypadku infekcji bakteryjnych podaje się antybiotyk oraz leki, które mają złagodzić objawy.

W przypadku infekcji wirusowych konieczne jest działanie doraźne, łagodzenie objawów oraz wspierania odporności, aby organizm szybciej poradził sobie z zakażeniem.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze